Sennheiser HD599 incelemesi

'Sennheiser' forumunda Mikrobiyolog tarafından 30 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Sennheiser HD599’un Sennheiser HD600 ile karşılaştırmalı İncelemesi

  Merhaba arkadaşlar, bu konuda Sennheiser Türkiye’nin ürün sayfasında, “Kulak Çevreleyen High End Kulaklık” olarak anılan, açık yapıdaki HD599’u elimden geldiğince inceleyecek ve kendi elimdeki Sennheiser HD600 ile karşılaştıracağım.

  Öncelikle bu incelemeyi mümkün kılan @baran88 ve Bircom’a teşekkür etmek istiyorum.

  İncelediğim kulaklık bana Bircom tarafından incelemem için gönderildi ve incelemeden sonra firmaya geri gitti. Her ne kadar kulaklığı Bircom göndermiş olsa da, benim firmayla doğrudan temasım olmadı, forum yönetimi aracılığıyla iletişim kurduk. Bu nedenle firmanın yazdığım inceleme üzerinde olumlu/olumsuz hiçbir etkisi olmadı. Firma incelemeyi burada yazılana kadar görmedi.

  Giriş:

  Yukarıda da belirttiğim üzere Sennheiser Türkiye HD599’u “High End” kulaklıklar grubunun içinde konumlandırıyor. Ancak kulaklık bu grupta fiyatı yüksekten aza doğru sıraladığımızda, kafa üstü kulaklıklar arasında HD800S, HD800, HD700, HD630VB, HD660S, HD650 ve HD600 ‘den sonra 8. sırada geliyor, yani High End’liği sorgulanabilir bir sırada diyebiliriz. Aslında ürünün sayfasında bu düşünce ile uyumlu bir ibare de var: “Neredeyse odyofil seviyesinde ses performansı”. Benim anladığım bu ifadeyle Sennheiser diyor ki kulaklık odyofil seviyesinde değil, ama yakın. Kulaklığın fiyatı ise 1469TL. Bir üst model olan ve bir odyofil kulaklığı olduğu tartışılmaz olan HD 600 için ise 2094 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor, yaklaşık %40 daha fazla. Ses olarak da fark bu kadar mı, ya da aradaki farkı vermeye değer mi, inceleyelim bakalım…

  Ürün sayfası: https://sennheiser.com.tr/product/sennheiser-hd-599-kulak-cevreleyen-high-end-kulaklik

  Kutu ve içeriği:

  [​IMG]


  Kulaklık son derece sağlam karton bir kutunun içinde, sünger kalıba otutulmuş olarak geliyor. Kulaklığın yanında biri uzun (3m), biri kısa (130cm) iki kablo var. Uzun kablo 6,5 mm jakla, kısa kablo ise 3,5mm jakla sonlanıyor.

  [​IMG]

  Kutu üzerinde yazdığına göre bir de 6,5mm-3,5mm adaptör çıkması gerekiyor ancak benim demo ürünümden bu dönüştürücü çıkmadı.

  [​IMG]

  HD600’ün kutusu HD599’unkinden daha büyük ve daha sağlam, daha “Premium”. Ama buna gerek var mı derseniz, benim için yok.

  Fiziksel özellikler ve malzeme kalitesi:

  Kulaklığa geçmeden biraz kablolardan bahsetmek istiyorum. Her ne kadar uzun kablo daha kalın olsa da malzeme kalitesi olarak iki kablonun eldeki hissiyatı aynı. Sürtünmesi yüksek, plastik kablolar. İlk ambalajlanırken aldıkları şekli, ömür boyu koruyacak cinsten, sert kablolar olduğunu söyleyebilirim. Elin üzerine sarıldıktan sonra masaya bırakıldığında hemen açılan bu kablo tipinin favorim olduğunu söyleyemem, ancak işlerini sorunsuz yapıyorlar ve gayet sağlam hissi veriyorlar.

  [​IMG]

  Kabloların kulaklık tarafına giren 4 pin (TRRS) uçları ince, sanırım 2,5mm ancak jakın kulaklığın içine doğru derine girmesi ve her iki kablonun jak boynunda yerine oturduktan sonra döndürülerek kilitlenme mekanizması olması olası bir zafiyeti büyük oranda ortadan kaldırıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  HD600’ün ise 3m lik tek bir kablosu var. Nispeten daha yumuşak, ama HD600 kullanıcılarının hemen tamamının kablo upgrade’i yoluna gittiğini de unutmamak lazım.

  Kulaklığa geçersek, krem rengi ve kahverengi ağırlıklı tasarımı ben beğendim ama zevk meselesi, herkese hitap etmeyebilir. Malzeme kalitesine bakarsak, pedler, ızgaralar ve kafa bandındaki suni deri yastıklar dışında her şey plastik.

  [​IMG]

  (Burada müsaadenizle bir parantez açıyorum: Okuduğum pek çok incelemede farklı marka/model kulaklıklarda plastik kullanımının eleştirildiğini görüyorum, sanki her şeyin metal olması gerekiyormuş gibi.. Gel gelelim silah tasarımcıları ise namlu dışında kalan kısımlarda metal dışı parçalar kullanmaya ve ağırlığı azaltmaya çalışıyorlar. Demek istediğim, sağlamlık açısından belirli kısımlarda, belirli miktarda metal kullanılabilir elbette ama kafa üstünde taşınacak bir üründe olabildiğince sağlam, uzun ömürlü ama hafif malzemelerin -örneğin kaliteli plastik- kullanılmasını ben yanlış bulmuyorum.)

  HD599 un plastiği kafanıza yerleştirirken bir miktar gıcırdıyor evet ama kafaya oturduktan sonra herhangi bir ses ya da oynama yok. Malzeme bundan başka olumsuzluk da hissettirmiyor, elde dağılacak gibi değil, ya da şöyle diyeyim: Yan sanayi tv uzaktan kumandası plastiği değil.

  [​IMG]

  Kafa bandı baskısı abartılı olmaksızın yeterli. Ne kulaklık kafanızdan düşecek gibi oluyor ne de kafanızı rahatsız edece şekilde sıkıyor. Bu açıdan HD 599 bir numara büyük abisi HD600’ü geride bırakıyor. Kulaklık kapsülleri aşağı yukarı ve sağa sola sadece birkaç derece oynuyorlar ama uygun bir fit sağlamak için bu dar marjlar yeterli geliyor.

  [​IMG]

  Kulaklığın yapısı ile ilgili benim çok hoşuma gitmeyen yegane şey ise, tacı kafama uygun olacak şekilde he iki yandan açtığımda, açılan yerlerden gözüken kısımlar oldu. Buraların tasarımı sanki dıştan hiç görünmeyecekmiş gibi yapılmış. Nasıl desem, düzgün giyinmiş bir delikanlının beli açılmışta fanilası görünmüş gibi bir görüntü. Ama tabi fonksiyon üzerinde hiçbir olumsuzluk yaratmıyor, sadece benim takıldığım görsel bir durum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ağırlık olarak kulaklık hafif tarafta, tam olarak kaç gr olduğunu sennheiser.tr sayfasında göremedim ama tahminim 300g’ın altında olduğu yönünde.

  [​IMG]

  Kullanım ve konfor: Bir HD600 kullanıcısı olarak, HD599 un kafada duruşunu hiç yadırgamadığımı söyleyebilirim. HD599, sıkıştırma basıncının daha düşük olması ve eğimli sürücüler kullanılması sonucu oluşan pedler içinde kulak için daha geniş alanlar olması sayesinde DH600’den daha rahat. Bunu biraz detaylandırmaya çalışayım; normalde HD600 ve HD650’de sürücüler düzken, HD599 da sürücüler önden arkaya doğru açılandırılmış. Bu sayede kulağın önünden arkasına doğru ilerledikçe kapların içindeki alan, kulak kepçesinin şekline uyacak şekilde genişliyor. Kulağımız nasıl önde kafamıza bitişikken arkaya doğru ilerledikçe kafamızdan uzaklaşıyorsa, açılı sürücüler sayesinde kulaklığın çatısı da bu yapıyı takip ediyor. Böylece kulağın en çıkıntı olan kepçesi, en derin noktaya denk gelmiş oluyor ve hiçbir yere temas etmiyor. Konfor açısından oldukça olumlu bir adım.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ses izolasyonu: Kulaklık tam olarak açık kulaklık özelliği gösteriyor, herhangi bir izolasyon yok, siz çevrenizi, çevreniz dinlediğiniz müziği rahatlıkla duyabiliyor.

  Sürülebilirlik:

  Kulaklık kolaylıkla, telefon, tablet ya da laptop ile sürülebiliyor. Bununla beraber amplifikasyona gayet güzel yanıt veriyor. Ben ilk başta bir süre Audioengine D1 ile dinledim, Sedef LaFigaro klonu lambalı amfimi devreye sokmadım. 50 ohm empedanslı bir kulaklık olduğu için lambalı amfi ile iyi eşleşmeyebileceğini düşünüyordum. Sonradan denemek için Sedef’e bağlayınca çok yanıldığımı gördüm. Sedef’in teknik özellikleri ne yazık ki meçhul, ama iki ekipman gayet güzel uydu. Sahne genişledi, ferahladı, baslar sıkılaştı

  Ses:

  Dinlemelerimi ve karşılaştırmayı PC Foobar2000->Audioengine D1 Dac->Sedef Audio LaFigaro klonu lambalı amfi şeklinde yaptım.

  Kulaklık fazla abartmamakla birlikte sıcak tarafta çalan bir kulaklık. Bas frekansları arttırılmış. Artmış baslar beraberinde bu sıcaklık, kulaklığın ton olarak HD600’den bir tık daha kapalı çalmasına neden oluyor. Ama genel olarak koyu diyebileceğim bir kulaklık değil, nötre yakın sıcak.

  HD 599’un sahnesi HD600’e göre bariz geniş, enstrümanlar çepe çevre yayılıyor. Bununla beraber pek 3 boyutlu bir sahne söz konusu değil ne yazık ki. Yan yana dizilmiş enstrümanlar net seçiliyor, ancak iki enstrümanın üst üste bindiği yerlerde ayrışma ve derinlik hissiyatı çok başarılı değil. Bu durum, enstrüman ayrımını zaman zaman olumsuz etkiliyor, karışık müziklerde biraz sıkıntı yaratıyor. Sahne genişliğinde HD599’un gerisinde kalan HD600 da ise bu derinlik ya da 3 boyut hissi çok daha iyi: Enstrümanlar konum olarak üst üste binse bile aralarında bir mesafeyle arka arkaya, derinlemesine diziliyorlar ve her bir enstrümanı kulakla tek tek izole edip dinlemek mümkün oluyor. Sevgili @karanehir35 Ahmet hoca bir konuşmamızda HD600’ün bu önümde 30-40 derece alanda, arka arkaya dizilmiş gibi sahnesini “koridor tipi sahne” olarak tanımlamıştı. HD599 ile tak çıkar yapınca bu koridor tipi sahneyi net olarak hissediyorum. Ama çok kompleks olmayan, üst üste binme olmayan müziklerde DH599’un sahnesi HD600’e göre bariz daha keyifli çünkü müzik dinleyiciyi çepeçevre sarıyor.

  Film izlemek için ise geniş sahnesi ve arttırılmış baslarıyla HD599, HD600’e göre çok daha iyi bir tercih oluşturuyor. Çoktandır oyun oyna(ya)madığım için ne yazık ki o konuda yorum yapamıyorum, ama kötü olacağını düşünmüyorum. Yalnız oyun konusunda ciddi olanların, kulaklığın konumlandırma özelliklerinin iyi ama müthiş olmadığını bilmesini isterim.

  Çözünürlük konusunda da aynı durum geçerli; kulaklık tek başına detaylı çalıyor, ancak HD600’e geçince her frekansta duyulan detay artıyor. Daha önce üst düzey bir kulaklık dinlememiş birisi oldukça detaylı bulacaktır.

  Kulaklığın tizlerine baktığımızda genel olarak öne çıkmayan ve yormayan tizleri olduğunu söyleyebilirim. Kayıttaki mevcut sibilansı bile bir miktar törpüleyen yumuşak bir sunumu var. Bununla beraber zil sunumunda HD600 ile arasında bir ton farkı hissettim. HD600 ise genel olarak tizleri utangaç olmayan bir kulaklık ve benim dışımda pek çok dinleyici tarafından fazla parlak bulunduğunu biliyorum. Tak çıkar karşılaştırmalarda da bu durum kendini belli ediyor: HD600’ün tizleri daha belirgin ve daha detaylı. Bununla beraber HD599’a göre sibilansa daha yatkın. Yukarıda bahsettiğim zil tonu farkına gelecek olursak, HD600’ün zilleri ilk vuruştaki metalik sesten ziyade uzayan “çıss” sesini ön planda sunuyor, daha ferah, daha açık, buna bağlı daha yumuşak. Öyle ki HD599’un sahnesi daha geniş olduğu halde, HD600’ün zilleri sanki daha geniş bir alanda çalıyormuş hissi veriyor. HD599’un zillerinde ise ilk vuruştaki metalik ses daha ön plana çıkıyor. Genel olarak tiz sunumu daha yumuşak bulsam da, zillerdeki bu metalik sesi HD600’e göre daha sert buldum. Fakat bunu bir sorundan ziyade bir fark olarak belirttiğimin de altını çizeyim.

  Midlere geçersek, başarılı, ton olarak nötrün bir miktar sıcak tarafında. Doğal, güzel, HD600 gibi frekans olarak önde olmamakla beraber çekinik de değil. Hatta tizlerin çok ön plana çıkmamasıyla gayet belirgin midleri var HD599’un. Yukarı frekanslarda HD600’den bir tık daha kalın, ancak tak çıkar yaparak anlaşılabiliyor, aşağı frekanslara doğru indikçe ise artmış basların etkisi ile midlerdeki kalınlaşma belirginleşiyor. Bu kalın midler elektrogitarlara sert bir sound katıyor. Rock ve metal için oldukça güzel buldum.

  Midleri HD600 ile karşılaştırdığımda ise vokaller HD600’de frekans olarak daha ön planda, daha detaylı, daha duygulu. Akustik enstrümanlar ton olarak HD600’de daha doğru. Özellikle üflemelilerde doku daha belirgin ve yumuşak. HD599’da ise örneğin bir saksafon, daha düz ve daha kaba çalıyor. Belki de bu yüzden, kulaklığın bence en kötü yaptığı tür caz. HD599, cazla hiç keyif vermiyor.

  Baslar: Kulaklığın belirgin olarak arttırılmış frekansları basları. HD600’ün mid bölgesinde gördüğümüz yükselme bu kulaklıkta yer değiştirmiş, baslara kaymış sanki. Açık bir kulaklığa göre orta sıkılıkta olarak tanımlayabileceğim gayet belirgin basları var HD599’un. Burada “sıkı bas” kavramını haliyle planar kulaklıklara saklıyorum. HD599’un basları, açık yapılı dinamik sürücülü kulaklıklara göre hiç fena değil. Boğuk olacak kadar abartmayan, bununla beraber elektrogitarlara sertlik katan, basgitarları öne çıkaran, vurmalılar gümbürdeten keyifli baslar bunlar. Bu kulaklıkla Rage Against the Machine dinlemekten ekstra keyif aldım örneğin.

  HD600 ile karşılaştırdığımızda ise yine çözünürlük ve doku farkı hissediliyor. HD599’un bası miktar olarak daha fazla olmakla beraber arka arkaya çalan bas notalarının daha ince mi yoksa daha kalın mı olduğu, HD600’de daha iyi anlaşılıyor.  Karşılaştırmalar:

  K7XX: K7XX’i satalı çok oluyor, ama öcesinde uzun süre kullanmıştım, aklımda kaldığınca kıyaslamaya çalışacağım. K7XX daha rahat (Amiron Home’dan sonra benim kullandığım en rahat kulaklık K7XX), HD599’un malzeme kalitesi daha iyi. K7XX’in kafa bandındaki lastikler, eninde sonunda ben bu işi bırakacağım diyor. K7XX’in sahnesi daha geniş, daha tizli, midleri daha çekinik, basları daha az. Daha detaylı çalıyor. Caz müzik ile harika. HD599 ise daha sıcak, daha baslı. K7XX’i sürmek daha zor.

  HE400i: He400i’yi de sattım, ama öncesinde onu da 1 yıldan fazla kullanmıştım. Konfor olarak HD599 az daha önde, He400i kafayı daha çok sıkıştırıyor, ama pedleri daha yumuşak. Malzeme kalitesinde HD599 daha iyi. HE400i’nin sahnesi daha dar, daha yakın çalıyor, tonu daha nötr, tizleri oldukça daha fazla, bas mikarı daha az, bununla beraber daha hızlı. Her 3 frekansta çözünürlüğü daha yüksek. Midleri çok daha detaylı ve tatlı. Sürülmesi çok daha zor. HD599 daha geniş sahneli, tizleri daha kontrollü, sesi daha sıcak, bas miktarı daha fazla.

  Amiron Home: Fiyat olarak 2 katından fazla olduğu için adil bir kıyaslama değil ama yine de bahsedeceğim: Malzeme kalitesi ve konforda Amiron aşmış durumda, benim kullandığım kulaklıklar içinde en rahat kulaklık. Malzeme kalitesi de üst düzey. İki kulaklığın sahne boyutu belki eşittir ama derinlik, detay, çözünürlük hepsi Amiron’da. Amiron’un tizleri daha parlak, midleri bir miktar geride, basları daha az ama daha sıkı. Ton olarak Amiron’un da bir miktar sıcaklığı olmakla beraber HD599’a göre daha nötr. HD599 daha sıcak, bas miktarı daha fazla ama daha gevşek, tizleri daha çekinik, midleri nispeten daha önde. Amiron’u sürmek daha zor.

  Son söz:

  a) Genel kullanıcı son sözü: Genel kullanıcı dediğim kim? Müziğini direk laptopundan, tabletinden, telefonundan dinleyecek olan, filmini de bu kulaklıkla izleyecek, arada oyununu da bu kulaklıkla oynayacak, kulaklığı uzun saatler boyunca takacak ama kapalı kulaklık istemeyen kullanıcılar. Bu hobiye girmeden önceki ben mesela. Güzel bir monitör aldım, şimdi bir de Creative veya Asus ses kartımın hakkını verecek güzel bir kulaklık alayım diyenler. Pop, sentetik baslı müzikler, rock, hard rock, yavaş metal türleri dinleyenler. Bu kitle için kulaklık gayet uygun ve oldukça da cazip bir seçenek. Sağlam, hafif ve rahat yapı. Dinlemesi kolay, sıcak, yumuşak, keyifli bir sunum. Geniş bir sahne, orta üstü detay, rahatsız etmeyen tizler, heyecan katan gümbür gümbür baslar. Bu kulaklığı alın, bir daha da dönüp arkanıza bakmayın. (Aşağıyı da okumayın.)


  b) Odyofil son sözü: Odyofil de kim? Ayrı DAC’ı, kulaklık amfisi olan, müziğini DAP’tan flac/DSD ya da Tidal hi-fi’den dinleyen, önceden daha üst kulaklıklar dinlemiş arkadaşlar. Genel olarak bizim buranın ahalisi örneğin. Bu grup için kulaklık, geniş ama derinlikten yoksun sahnesi, çok yüksek olmayan çözünürlüğü, kırpılmış tizleri, dokusu az midleri, miktarca fazla ama orta sıkılıktaki basları ile bana göre 3 yıldızlık bir kulaklık. (Bu grup için HD600, enine dar sahnesi ve sub baslardaki eksiklik nedeniyle benden 4 yıldız alır mesela.) Bu bağlamda Sennheiser’ın belirttiği “neredeyse odyofil seviyesinde” tanımının bu kulaklık için tam yerinde olduğunu düşünüyorum. Kulaklığın ürün gamındaki yerini ve fiyatlandırmasını da uygun buluyorum. Odyofiller için ise (DAC ve amfisinin olduğunu, ya da alacağını var sayarak) HD6XX’in çok daha uygun bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

  Gecikme için ilgili taraflardan özür dilerim, iş-güç anca yazabildim.
   
  #1 Mikrobiyolog, 30 Mart 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Mart 2018
  ceylansinan, wspnorth, eses ve 28 kişi daha bunu beğendi.
 2. Özen

  Özen
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ağustos 2016
  Mesaj:
  955
  Alınan Beğeniler:
  2,760
  Çok cok guzel bir inceleme olmuş. Elinize kulaklarıniza sağlık :)

  hd599 yabanci sitelerde de farklı yorumlar vardi. Kimisi iyi kimisi kötü. Ama hd600 un bariz iyi olduğu yönündeydi genel kanı.
  Sizde bu kanıyı tekrar kanıtlamış oldunuz benim beklentim dogrultusunda .

  Özellikle de son da yazdığınız ve dediginiz gibi gercekten de dap amfi falan kullanan bize hitap etmeyecek bit ürün .
  Ama evlâdaydık ürün isteyen her seyi tek kulaklıkla yapayim diyenler için bence alınası kulaklıklar arasında bana gore yorumunuzdan bende bunu anlıyorum
   
  4 kişi bunu beğendi.
 3. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Teşekkür ederim Özen hocam. Evet bence aynen öyle, bu kulaklıktan zevk alır mıyız, türüne göre alırız ama kritik dinlemede bizi kesmez. :eek:k
   
  4 kişi bunu beğendi.
 4. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Turan eline saglık.Çok güzel ve detaylı anlatmışsın.

  Bu seriyi seven biri olarak ilerde yolumun kesişmesi muhtemel kulakliklardan biri olacağını düşünüyorum.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 5. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Sağ ol Fatih hocam :eek:k
   
 6. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,163
  Alınan Beğeniler:
  5,954
  Eline, kulağına, emeğine sağlık Turan hocam çok güzel ve detaylı olmuş.

  Yalnız, Sony walkmanler için dile getirilen isimlendirme mevzusu Sennheiser'da da kafaüstü kulaklıklarda beni benden alıyor bazen :) Benim ayıbım belki ama HD 599 diye bir model olduğunu şimdi duydum.

  Yani bu şu anlama mı geliyor acaba 5xx serisine noktayı koyduk bundan sonrası 6xx territory. Ama sanmıyorum seneye 532 falan da çıkabilir (eğer yoksa). Neticede 5xx serisinde 99 tane kontenjan var hepsi dolacak mı acaba ilerde :evl
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 7. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Teşekkür ederim Hayri hocam :eek:k

  Hd599, Sennheiser'ın nispeten yeni kulaklıklarından. Tam hatırlamıyorum ama 2016 sonu ya da 2017 başı gibi duyurulmuş olabilir. Hd598'in güncellenmiş versiyonu gibi. Hd600 serisinin 20 küsur senelik olduğunu düşünecek olursak, Hd599 için daha dün doğmuş diyebiliriz :)
   
  4 kişi bunu beğendi.
 8. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,686
  Eline sağlık Turan abi. Oldukça detaylı bir inceleme olmuş:)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 9. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Teşekkür ederim Baran hocam :)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 10. umrdmr

  umrdmr
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Aralık 2013
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  2
  Dün amazon.de den 100 euroya satın aldım . Se modeli.

  İyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum. Aslında hiç alma planım yoktu. Fakat bir anda amazon da indirimde görünce üniversitede bu forumda takılıp yazılanları okuduğum aklıma geldi. O dönemler para da yoktu sadece okuyordum.

  Tahmini bana 1100 TL civarına geldi. Sizce iyi bir tercih mi? Fiyatı da düşünerek soruyorum, halen iade etme şansım var . Büyük oranda tidal hifi xioami mi a2 Ile kullanılacak. Yanına dac, amfi almam gerekir mi ?

  Saygılar
   
 11. border66

  border66
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesaj:
  170
  Alınan Beğeniler:
  262
  çok iyi fiyata almışsınız. amfiye çok ihtiyaç duyan bir kulaklık değil, keyfinize göre xiaominin kendi equalizerıyla ayarlama da yapabilirsiniz. dac, dap gibi cihazlarla güzel tepki verir, ama şart değil. uzun dinlemelerde bile yormayan, çok tatlı bir sunumu var hd 599'un. hafifliği, kulağı çevrelemesi, iyi kayıtlardaki ayrıntılı sunumu, biraz güçlendirilmiş bası oldukça keyifli. açık kulaklık olduğu için çevrenizdeki herkes dinlediğinizi aynen duyar, bilerek almışsınızdır zaten. siyah rengi tercih etmeniz çok iyi olmuş, keyifli dinlemeler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  umrdmr bunu beğendi.
 12. umrdmr

  umrdmr
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Aralık 2013
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  2
  Dünden bugüne araştırmalarım neticesinde

  1. Xiaomi ile kullanacağım, type c kulaklık dönüştürücü almam gerekiyor. Tidal hi-fi ile.
  2. Fiio X5 ya da sony nw-a45 alacağım direk onlarla kullanacağım. Sanırım Tidal yüklenebiliyor ikisine de. Sizce 1000 ya da 1800 vermeye değer mi ? Xiaomi ile bariz bir fark meydana gelir mi ?
  3. Hem pc hem de kulaklıkta kullanmak için Hidizs DH1000 dac satın alacağım. Hidizs 'in Fiio veya Sony'e göre artısı eksisi ne olur onu bilmiyorum, tam net bir yazı bulamadım onunla alakalı.

  Bu üçünden birini yapacağım. Bu üçünü de tamamen forumu okuyarak kendim çıkardım :) Eğer bir dördüncü tavsiye ederseniz onu da uygulayabilirim.

  Teşekkürler.
   
  #12 umrdmr, 31 Mayıs 2020
  Son düzenleme: 31 Mayıs 2020
 13. Onur668700

  Onur668700
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2016
  Mesaj:
  130
  Alınan Beğeniler:
  84
  Sony nw a45 kendi işletim sistemini kullanıyor. Tidal vb uygulamaları yükleyemezsiniz. Fiio x5 3gen Android işletim sistemi kullanıyor. Tidal yüklenebilir. Ayrıca alacağınız dapın harici dac özelliği varsa ayrıca dac almanıza gerek kalmaz, bir süre sizi idare eder
   
  umrdmr bunu beğendi.
 14. umrdmr

  umrdmr
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Aralık 2013
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  2

  Cevabınız için teşekkür ederim,

  Sony'yi eleyeyim o zaman. Sizin önerebileceğiniz bir cihaz var mıdır; dac veya müzik çalar ?
   
 15. Onur668700

  Onur668700
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2016
  Mesaj:
  130
  Alınan Beğeniler:
  84
  Başlangıçta sizin de dediğiniz gibi fiio x5 3gen işinizi görecektir. Tidal, spotify kullanabilirsiniz. Balanslı çıkışı mevcuttur. İkinci el uyguna bulabilirsiniz. Memnun kalacağınız f/p bir daptır
   
 16. umrdmr

  umrdmr
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Aralık 2013
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  2
  İkinci elde sadece 200 TL farkla astell kern ak70 Mk1 buldum. O sanırım çok daha iyi bir cihaz. Ama tidal offline desteklemiyor yazanlar olmuş, acaba güncelleme vs ile çozmusler midir onu araştırıyorm. Tidal konusunda ısrarcı olmamın da bir sebebi yok aslında, sürekli torrent vs. Flac dosyası aramayaym diye
   
 17. border66

  border66
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesaj:
  170
  Alınan Beğeniler:
  262
  ak70 kullanıyorum, oldukça iyi bir cihaz. Cihazın çıkış tarihi eski olmasına rağmen tidal desteği halen problemsiz sürüyor. Offline desteklemiyor. Wifi çekim gücü çok başarılı olmadığı için, modemin yakınlarında daha çok verim alırsınız.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. umrdmr

  umrdmr
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Aralık 2013
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  2
  Yorumunuz için teşekkür ederim.

  Kulaklığı tamamen indirimde gördüğüm için almıştım. Fakat şu an forumda o kadar çok vakit geçirdim ki 599 kötüdür, almaya değmez at çöpe gibi bir algı oluştu. Fakat Hd600 alsam o da 3000 liradan başlıyor. Yani benim satın aldığım kulaklığın neredeyse 3 katı fiyatı. Öte yandan bana ürünün 1150 liraya geldiğini düşünürsek her şey dahil. 1150 liraya ikinci elde bile bu kalitede bir kulaklık göremedim, böyle düşününce de mantıklı bir alışveriş gibi duruyor.

  Şu an için sanırım Xiaomi telefonumla ve masaüstü kullanmak için satın alabileceğim bir Dac benim için en mantıklı seçenek gibi duruyor. Ya da kulaklık gelince bir süre hiç bir şey kullanmadan Xiomi üzerinden kullanıp daha sonra Dac satın alabilirim. Bilmiyorum kafam gerçekten çok karıştı, şu an 599'u bile iade edebilirim, ya da gelir gelmez ilana koyabilirim. Kusura bakmayın, bunları yazarak vaktinizi alıyorum, ama ne yapacağımı şaşırdığım için belirtmek istedim.

  Teşekkürler, saygılar.
   
 19. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,163
  Alınan Beğeniler:
  5,954
  Hocam HD599 çöptür, almaya değmez gibi bir önyargı oluşturmayın kafanızda. Dinlemedim ama öyle almaya değmeyecek bir kulaklık olduğunu da hiç sanmıyorum. Önerilecek kulaklıkların sonu gelmez, hemen ilana falan da koymayın.

  Gelsin şöyle bir 100-150 saat kullandıktan sonra sesi ana karakterine daha yaklaşacaktır o zaman kararınızı verin. Ama kararnızı da sadece telefon çıkışına bakarak vermeyin.

  Aldığınız kulaklık iyi bir kulaklık biraz şans tanıyın ve farklı cihazlarla denedikten sonra halen sizi tatmin etmezse satışa koyarsınız.

  Hayırlı olsun.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. Onur668700

  Onur668700
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2016
  Mesaj:
  130
  Alınan Beğeniler:
  84
  inanın buradaki çoğu kişinin üst seviye kulaklıkları olmasına rağmen bir HD600 veya 650 si vardır ekipmanında. bence HD599 size keyif verecek ve ilerki zamanda bile satmayıp elinizde tutacaksınız. bu işe yeni başlıyorsanız kulaklığınız sizi bir süre tatmin edecektir