Sennheiser Hd800 French Mod

'Kulaklık Genel' forumunda witness tarafından 26 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Öncelikle:
    http://www.superbestaudiofriends.or...00-french-mod-aka-superdupont-resonator.1147/

Sennheiser Hd800s çıktıktan sonra önceki seri ile olan farklar epey bir tartışıldı. Genel olarak dinleme şansı olan herkes 6khz pikinin daha az duyulur olduğundan bahsetmekte idi. Sonrasında bu farkın özellikle sürücü ortasındaki boşlukta yer alan "rezonatör" ile sağlandığı farkedildi.

French mod benzeri yöntemler benzer bir uygulamanın hd800 sürücüsüne uygulanması mantığına dayanıyor.
    Bende elimdeki akustik süngerler ile kendimce birkaç denemede bulundum.

Gerçekten de üst midlerde kimi zaman hissedilen kontrolsüzlüğün epey dizginlendiğini farkettim. Bu modun en güzel yanı ses karakteri ve sahne etkisine çok bir müdahalesinin olmaması. Örneğin sürücü çevresine yapılan modlar sesi daha sıcak bir hale getirirken sahne-3 boyut hissini epey azaltıyordu.

Siz de orta yoğunlukta sünger kullanarak benzeri bir işlemi deneyebilirsiniz. Doğal olarak kullanılan malzemenin cinsi yaptığı etkiyi değiştirebiliyor. Deneme yanılma yaparken özellikle konan parçanın ortasında muhakkak bir delik bırakmak gerektiğini farkettim. Tersi durumda, yani tek parça bir malzeme konulduğunda çözünürlük kaybı yaşanabiliyor. Hd800 karakterinin yansıtabilmesi için belirli oranda bir rezonans şart gibi.

Modu yapan kişi 25 dolara kendince yaptığı deneme-yanılma yöntemlerinden elde ettiği en iyi "rezonatör" ü satıyor. Gerçi satın almak paypal sonrası pek kolay değil. Yine de eldeki malzemelerle işe yarar bir sonuç almak mümkün.

Bu arada modu yaparken sürücüyü koruyan tabakayı kaldırırken epey dikkatli olmak gerekiyor. Bu kısım sürücü çevresine yapıştırılmış durumda. Çıkarırken biraz sabırlı olup ani kuvvetler uygulamamak gerekli.

Hd800 üzerindeki vidaları açmak için T6 tip bir tornavidaya ihtiyacınız var sadece.

Görüşmek üzere.

14 kişi bunu beğendi.
  2. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Ateş almaya mı geldin Tanık? :)

Eline sağlık bu arada, özlemişiz gerçekten.

Saygılar, Sevgiler

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Selamlar Boğaç.
    İnşallah daha çok ateş almaya geleceğim :) İş güç derken ancak eldekileri toparlamaya başladım.
    İncelemeler de birikti baya.

Görüşmek üzere.

3 kişi bunu beğendi.
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Ben foruma ilk kayıt olduğumdan beri Tanık'ın yazılarını severek okurum :)

Tekrardan hoşgeldin . :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Hoşgeldiniz tekrardan.. :)

Collapse Signature Expand Signature