Sennheiser kulaklık bölümünü satmak istiyor!

'Haberler' forumunda Mikrobiyolog tarafından 17 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    O zaman belki de şöyle düşünmeli. Sennheiser dediğimiz 'bizim için' bir firma değil, o kulaklıkları üretebilecek kadar yetenekli/akıllı bir grup insan. Onları birarada tutup özgürce üretmelerine izin verildiği sürece sennheiser devam eder. Çekirdek grup bozulursa bozulur. IBM/Lenovo olayında da olasılıkla olay öyle idi.

Birçok oyun firmasında da durumun böyle olduğunu düşünüyorum. Görüntü ve firma isminden çok çekirdek grup önemli gibi.

Umarım düşündüğünüz gibi olur.

2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,719
    Valla ben olaya o kadar da parlak bakmıyorum..

Evet belki bugün tüketici kulaklığı pazarı eskiye göre daha büyük olabilir ama rekabet de hiç olmadığı kadar yüksek ve açıkçası Sennheiser'ın üst segmentte pek de iyi olduğunu düşünmüyorum. Sennheiser, Beyerdynamic, Audio Technica ve AKG ile rekabet ederken iyiydi ama oyun çok değişti; ZMF, Focal, Hifiman gibi oyuncular çok iddialı. Hatta HD800S yerine çoğumuz bu markalardan birinin aynı fiyattaki ürününü tercih ederiz. Drop 6XX fiyat seviyesine kadarki Sennheiser ürünlerinin kendi fiyat bantlarında rekabetçi olduğunu düşünmüyorum.

Ama tabi şu bir gerçek ki -kar marjı yüksek de olsa- üst seviye prestij içindir, aşağı indikçe fiyatlar düşer ve tüketim artar, asıl ekmek orada yatar (Volkwagen'i Tuareg satışları değil, Golf satışları ayakta tutar, ya da güncel olarak Tiguan). Ancak işte burada da her geçen gün büyüyen chi-fi gerçeği ile karşılaşıyoruz. Yani şu anda Sennheiser tüketici kulaklıkları iyi durumdaysa bile ilerisini pek parlak görmüyorum, hazır para ederken elden çıkarma fikrine ben de katılıyorum.

Başka bir mesele de geleceğin kablosuz kulaklıklar ve DSP'de olması, oyun ciddi anlamda değişiyor. Kulaklık amfilerine veda etmemize çok az kaldı. Haliyle kablolu kulaklıklara ve 250 Ohm gibi empedans değerlerine. Apple bu işe girdi ve Nokia'ya yaptığını şimdi kulaklık camiasının eski oyuncularına yapacak. Ya onu takip ve taklit edecekler, ya da bir bir oyundan çıkacaklar.

pyken123 bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Nokia'yı Apple'dan ziyade, Android işletim sistemini kullanmaya karşı direnişi, yani bizzat kendi bitirdi. Ve küllerinden Samsung doğdu. :)

iPhone tek kelimeyle çığır açan bir üründü. Bence AirPods Max böyle bir ürün hiç değil. Bizzat kullanmadığım için haybeye konuşuyor olma ihtimalim düşük olmamakla birlikte, gördüğüm kadarıyla ürünün en büyük başarısı, teknolojik açıdan sunduğu herhangi bir inovasyondan ziyade, sıradan insanlara, bir kulaklığa neredeyse odyofil seviyesinde para harcatabilmesi (*). :) Bunda kulaklığın teknik yönden başarılı olmasının küçümsenmeyecek bir payı olduğu açık, lakin Apple'ın devasa marka gücünün payını da küçümsememek lazım bence. Aynı kulaklığı Apple değil de Sennheiser çıkarsa bu kadar popüler olur muydu?

Kim bilir, belki bu pazar genişlemesinin faydası Apple dışındaki markalara da yarayacak? Kulaklığı kullanan birinin ola ki aklında beliren "vay be, ne güzel sesi var kulaklığın, acep daha iyisi var mı?" sorusuna internette bulduğu cevaplardan biri, ismini şimdiye kadar hiç duymadığı "Hifiman Ananda BT" olacak...

(*) Açıkçası bu noktada da bile Apple bir yenilik sunabilmiş değil. Çünkü bunun patentini yıllar önce Hifiman aldı: ''Why is so expensive? Because it sound good.'' -Fang :D

#23 zxc, 22 Şubat 2021
    Son düzenleme: 22 Şubat 2021
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,719
    Apple bu işe girdi derken yeni çıkan airpods max'ı kastetmemiştim, bir kaç sene önce çıkan ilk kablosuz airpods'u düşünerek yazmıştım. Kısa süre sonra millet kulağında bunlarla gezmeye başladı. Sonra tabi diğer markalardan benzer ürünler çıktı ama moda ikonu haline gelen başka marka olmadı sanırım. Airpods max -hiç bir inovasyon içermediğine katılmıyorum-, apple'ın earbudlarla yetinmeyeceğini kanıtlıyor o kadar. iphone da, iphone4'e kadar anca dokunmatik telefondu bence, iPhone4 ile işi öteye taşıdı. Airpods max'ın da asıl sonraki versiyonları daha iyi olacaktır diye tahmin yürütüyorum. (Hatta çoktandır ipad için bir kablosuz kulaklık almayı düşündüğüm halde airpods max almamamın yegane nedeni bu.)

Bence Apple'ın mottosu, ceo'sunun asla açık etmeyeceği üzere, "why is it so expensive, because it is apple and you wanna buy it" :)

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Sahsi izlenimim farkli oldu. ilk cikan iphone, stylus yerine parmakla kullanilabilen, pratik dokunmatik ekranli bir telefon olabilecegini gosterdi dunyaya. Ilk elinize aldiginizda artik duzenin degistigini anliyordunuz. Ve degisti de. Ekran kucuktu, cozunurluk azdi, 3G degildi; ama parmakla swipe ettiginizde responsive'di. Web'de gezip e-mail bakabiliyordunuz. Alternatifi yoktu, ve yok satti. ilk dogru duzgun rakibi 2 sene sonra Motorola Droid ve Nexus One ile geldi. Bu inanilmaz uzun bir sure. Bir cok acidan daha iyi cihazlar olmalarina ragmen de iphone ile rekabet edemediler, cunku cok gec kaldilar, ve Apple bu vakti cok iyi degerlendirdi. Hatta Nexus One'i Google ana sayfasinda reklam yapti, ki bugun bile reklam almiyor ana sayfasina...

TWS IEM fikri ise yeni degil, Airpods'dan tam bir yil once:

Apple'in pahali olmasina gelince: Bence Apple bu marka imajini alninin teriyle olusturdu. Hala da iyi gidiyorlar.

6. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181
    Bir söyleşide duymuştum. Airpods başlı başına bir marka olsaydı dünyanın en değerli 5 markası arasında olurdu diye. Apple maalesef girdi sektördeki tüm şirketlere kamyon çarpmış etkisi yaratıyor. Ama rekabet iyidir, tüketiciye yarar.
    Bak pandemide öldük bittik diyen kafeciler de oldu, ertesi günü getir’e şuna buna başlayıp parayı kıran da. Belki garip bir benzetme ama krizi fırsata çevirmek herkesin işine yarar.

sennheiser drop olmuş...

Collapse Signature Expand Signature
  7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Koç un grundig i satın alması gibi vestel veya beko bünyesine katılsa amma olur :D

Bence bu satış işi torunların biraz para indirme merakı. yoksa CE kısmı zarar etsin sanmam ben.

8. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    266
    Sennheiser 7 Mayıs itibariyle tüketici bölümü(kulaklık,soundbar) için İsviçreli firma Sonova ile anlaştığını duyurdu. Sonova, işitme cihazları ve koklear implant üreten hayli köklü bir firma, ürünler yine Sennheiser markasıyla çıkmaya devam edecekmiş. (Kaynak Senn.web sitesi)
    Ayrıca headfonia haberine göre 11 Mayıs'ta incelemecilere halihazırda gönderilmiş olan, sürpriz bir ürün duyurulacakmış. Bu ürün odyofil kitleye hitap edecekmiş, bakalım ne çıkaracaklar:)

9. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Ne güzel. Yine YouTube'dan ağzımızın suyu akarak izleyeceğimiz kulaklıklar üretirler. Ne mutlu bize.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Yanliz olmadigimi duymak guzel. Sahsen her Cumartesi gece yarisi bilgisayar odasina kapaniyorum, kapiyi kitliyorum, isigi kapatiyorum, rastgele bir muzik calip sesini yukseltiyorum, sonra da bir Orpheus videosu acip izliyorum... Siz nasil yapiyosunuz? :D

DrWhite bunu beğendi.
  11. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Ben cihazların açılıp incelendiği-tamir edildiği videoları merakla izliyorum.
    Orpheus bence sanat eseri. Resim yada heykel izlemekten farkı yok.

12. celloh

celloh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ne yazık ki Orpheus'u alıp dinleyemediğimizden (belki burda 60k dolara sahip olan vardır ama :p) daha çok sanat eleştirmenine bakar gibiyiz :D

13. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    Not düşelim:
    Sonova firması özünde bildiğimiz, sevdiğimiz Phonak'mış. Hani şu PFE efsanesini yaratıp öldüren.

Serhat, refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  14. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    266

yeni ürün ie 900'müş, 1300 dolares:) ilk yorumlar gayet güzel geliyor.

pyken123 bunu beğendi.