Shure 565SD Mikrofon Hakkında

'Genel Tartışma' forumunda Cyril tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

?

Shure 565SD vs Çeşitli USB kondenser mikrofonlar

1. Shure 565SD + USB Ses Kartı

50.0%
  2. Rode NT-USB

0 oy
    0.0%
  3. Samson C03U

0 oy
    0.0%
  4. Akg Lyra C-44

0 oy
    0.0%
  5. Audio Technica At2020-USB

0 oy
    0.0%
  6. Blue Yeti

50.0%
  7. Diğer

0 oy
    0.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    Herkese merhaba.

Bu dönem de uzaktan eğitim yapacağım, ve canlı derste sesimin öğrencilerime biraz daha kaliteli gitmesi için kolları sıvamaya karar vermiştim. Sonra USD/TRY ve EUR/TRY kurlarını her gün olduğu gibi büyük bir dehşet ve çaresizlik içinde görüp göğsümde yumuşattım ve hemen yeni bir mikrofon almaktansa (daha doğrusu, "alamamaktansa") önce "Elimdeki malzemelerden derslerdeki ses kalitesinde bir gelişme elde edebilir miyim ki acaba?" diye şansımı deneyesim geldi.

Bir arkadaşımda atıl durumda başlıktaki mikrofon (Shure 565SD-LC) mevcut, ücretsiz olarak alabilirim. (Çünkü arkadaşlar böyle günler için de vardır. Sadece geyik yapma amaçlı kurulmuş WhatsApp grubuna" Gençler kimde kullanmadığı iyi bir vokal mikrofonu var?“ diye sorunca 2 dk içinde "Çarşamba günü bırakayım sana geçerken, bu var bende." cevabını alınca neşelendim.)

Başlıktaki mikrofon, Woodstock '69'dan beri (belki daha da eskidir) piyasada olan, arada bir yenilenip tekrar piyasaya sürülen, artık daha güncel ve farklı modelleri olan dinamik, kardioid bir mikrofon. Elimde açısını, konumunu ayarlayabileceğim, mikrofonu (dinamik olduğu için) ağzıma birkaç cm mesafeden kullanmamı sağlayacak mikrofon standı ve gerekirse kullanabileceğim pop filtresi var.

Fakat durum şu ki, şu an elimde mikrofon için XLR girişli bir harici ses kartı ya da USB mixer yok. Dolayısıyla bu mikrofonla ders yapabilmek için, hatta bırakın ders yapmayı, mikrofonun benim kullanım amacıma (ses kalitesi, yüksekliği, netliği, kullanım kolaylığı, tonu vs. açılardan) uyup uymayacağını test edebilmek için dahi, bir ses kartı almam gerekecek.

(Evde yarı profesyonel stüdyoları olan pek çok arkadaş var, ama salgından dolayı, kronik bir rahatsızlığım da olduğu için, 6 aydır gerekmedikçe evden çıkmıyorum, insanlarla görüşmüyorum. Gidip evlerinde mikrofonu deneyemem yani, benim için riskli olur.)

Sorularım şunlar, fikir verebilecekler şimdiden teşekkür ederim:

1) Behringer UMC-22 (Yaklaşık 400 TL) veya Scarlet Solo Gen3 (yaklaşık 1000 TL) gibi bir ses kartı alıp Shure 565SD ile kullansam verimli olur mu? Müzik anlamında vokal ya da enstrüman kaydı yapmayacağım sonuçta, canlı ders yapmak için kullanacağım.

Bu ve benzeri, maksimum 1000 TL'ye kadar alabileceğim USB ses kartlarındaki preamp'ler, bu mikrofonu beslemeye yetecek mıdır? (150-300 ohm şeklinde iki empedans modu var sanırım, çok emin değilim.) Besleyemezse araya bir de Cloudlifter gibi bir "mic activator" mi eklemem gerekecek? (Sessiz bir odada yapacağım dersi ama bağıra bağıra anlatmayacağım sonuçta.) Bu şu an hiç hoşuma gitmeyecek ekstra bir masraf demek olur benim için.

2) Birkaç hafta gibi kısıtlı bir zamanım var derslere başlamadan önce. "Ses kartı alayım, mikrofonu deneyeyim, işime yaramazsa iade edip başka bir şey almaya karar vereyim." derken epey vakit kaybederim.

Bunlarla uğraşmak yerine, 1000 - 2500 TL aralığında alabileceğim Rode NT-USB, Samson C03U, Blue Yeti, Audio Technica At2020 USB gibi, ses kartı ihtiyacımı devreden çıkaracak, doğrudan USB ile bağlanan kondenser mikrofonlardan birini mi alsam? (Bunların yurtdışı fiyatları aşağı yukarı 100-150 dolar, ama ülkemizde trajikomik fiyatlarla satılıyorlar tabii ki...)

Şu an için tam bütçem belli değil, ama mümkün olan en az parayı harcayarak alabileceğim en iyi ses kalitesini almak istiyorum. Yani "400 liralık bir ses arayüzü + elimde zaten olan Shure 565SD" işimi görecekse, şu an için beş kuruş daha fazla masraf yapmak istemem.

Ama "o set-up senin işini görmez" diyorsanız da 2500 liraya kadar bütçem var. Yok da, var işte...

Hem yukarıdaki sorulara cevaplarınızı, hem de varsa başka önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Cyril, 21 Eylül 2020
    Son düzenleme: 22 Eylül 2020
  2. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    236
    Merhaba hocam, ben de YouTube oyun videosu atmak İçin F/P ürünü bir mikrofon almak istedim. Araştırmalarım beni fifine k669b almaya yönlendirdi.

Olayın teferruatına çok hakim değilim. Elime de daha bu sabah ulaştı. O yüzden bugün mikrofon ile çektiğim ilk videonun linkini atıyorum siz değerlendirin kendiniz.

Herhangi bir ayar yapmadığımı da belirteyim. Ses daha da düzeltilebilir muhtemelen.

Cyril bunu beğendi.
  3. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Biz benzeri bir konuyu yakın zamanda aşağıdaki başlıkta tartışmıştık.

http://techno-fi.net/threads/mikrofon-ve-ses-kartı-önerisi.13704/

Benim tavsiyem ;
    1-) Madem Shure'un bahsettiğiniz mikrofonunu bedelsiz olarak alabiliyorsunuz ; bir kere o mikrofonu edinin.
    2-) Ses kartı olarak öncelikle SSL2 'yi öneririm. Örneğin aşağıda linkini verdiğim podcast yayınında SSL2 kullanılmış. Mikrofon ise Audio Technica'nın modelini bilmediğim bir mikrofonu.

https://open.spotify.com/episode/1RAT66lpvjtc52F04a2KqR

3-) Eğer SSL2'nin fiyatı fazla gelir ise aşağıda linkini verdiğim ses kartını alternatif olarak düşünebilirsiniz.

https://www.akalinmuzik.com/urun/evo-4

Ben açıkçası Shure'un bu mikrofonunu tanımıyorum. Dolayısıyla söz konusu mikrofonun bu sistemde nasıl bir performans sergileyeceği konusunda çok emin değilim. ( Bilmiyorum özellikle Shure'un bu modelinin performansını özellikle yabancı forumlardan araştırdınız mı ? ) Bence bu kombinasyonda sorun çıkarsa ses kartlarından değil mikrofondan çıkabilir. Pek sanmıyorum ama ola ki eğer tatmin edici performans alamazsanız yeni bir mikrofon bakarsınız.

Dikkat ederseniz usb mikrofon işini ikinci planda tuttum. Çünkü usb mikrofonlar bence limitli performans sunan cihazlar ve son tercihiniz olmalı.

Cyril bunu beğendi.
  4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Shure'un x2u diye bir ürünü vardı. xlr mikrofonu usb'ye çeviriyordu. Fena iş yapmıyor.

Usb condenser'lar da bence fena değil. Ben Shure sm58+x2u ile hyperx quadcast mikrofonu biraz karşılaştırmıştım. Yani ders için yeter de artar bile. Bir de sürekli mikrofonu yakın tutayım diye kasmaya gerek yok diyeceğim, ama sm58'i çok yaklaştırmasam bile kalite pek düşmüyordu.

Açıkçası iyi bir laptop mikrofonunun bile ders için yeterli olacağını düşünüyorum. Çünkü mikrofondan çok canlı yayın için kullanılan program ses kalitesini kısıtlamaya başlıyor gibi geliyor bana. Bir programda/araçta ses net iken, diğerinde doyumsuz olabiliyor. Yani kaliteli bir mikrofonun getirilerine ulaşamama ihtimali var hesapların.

Cyril bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    "iyi bir laptop mikrofonu" diye bir sey var mi ki?

6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Kötüsüne de iyisine de rastladım.

Bir laptopta mikrofonun iyi olması için, zaten salt iyi kalite bir mikrofon koymuş olmaları yetmiyor. Nereye koydular, üstüne ne kadar nasıl delik açtılar, makina içi seslerden etkileniyor mu vs. Bu konudaki sıkıntıların farkında oldukları için 2-3 mikrofon koymaya başladılar zaten.

Kulaklıkta belli bir seviyeye kadar performans/fiyat eğrisinin sürekliliği fena değildir. Ama mikrofon biraz farklı, biraz da şans işi. Sanki belli bir düzeye kadar parayı arttırsan da, kalitenin duyarsız olduğu bir aralık/boşluk var gibi.

#6 ziprar, 22 Eylül 2020
    Son düzenleme: 22 Eylül 2020
  7. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    Konuyu hortlatayım, belki benzer bir merakı olanlar için bilgilendirici olur:

Behringer UMC22 model USB ses kartı/arayüzü aldım. Shure 565SD mikrofonu doğrudan ses kartına sıradan, 2 metrelik bir XLR kablo ile bağladım. UMC22, %90 - 95 gain aralığında pek dip ses olmadan istediğim ses seviyesine çıkardı mikrofonu.

Benim için oldukça ciddi bir fark oldu doğrudan laptop mikrofonuna konuşmak ve yukarıdaki mikrofonu kullanmak arasında açıkçası, sevindim bu şekilde halletmeme. İleride yükseltirim belki hem kartı, hem mikrofonu.

Shure 565SD + Behringer UMC22:

https://drive.google.com/file/d/18JwcCoeMQ4IN8naNzaFiQRKEIZVmdy0P/view?usp=sharing

Sıradan laptop mikrofonu (Asus N56VZ):

https://drive.google.com/file/d/19JzE5F0uYFfIWXmKAZRfHBBTkZ_GjKyO/view?usp=sharing

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Ben de Neewer 7000 isminde Amazon'dan posta masrafi dahil $28'lik bir mikrofon aldim :)
    Asagidakilerin hepsiyle birlikte geliyor:

Cok bir beklentim yoktu acikcasi. Ses kalitesinde ciddi fark goremezsem geri yollayacaktim... Ancak ses kalitesinde ciddi fark var laptop, webcam ve document camera mikrofonlarina gore...

Fiyat cok dusuk oldugu icin aksesuarlardan da cok bir beklentim yoktu. Ancak asiri adi uretilmemisler. Mikrofonun disi ve ici komple metal. Icindeki unite 16mm capinda. Ayarli ayaklik hic fena degil. Ve kullanmadigimda ileri katliyorum ve hic yer kaplamiyor. Gayet memnun kaldim... Muzik degil, konusma icin kullaniyorum tabii ki. Ve o amac icin luks bile nerdeyse. Ancak ses kalitesi digerlerinden bariz daha iyi. Kaydin tipik bilgisayar mikrofonuyla yapilmadigi belli oluyor.

refuserQ ve Cyril bunu beğendi.
  9. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    Neewer standlar, fiyatına göre çok iyi diye okuyorum yorumlarda bir süredir. Türkiye'de yok gördüğüm kadarıyla, fakat fiyatları uygun, yurtdışından falan sipariş verilip beklenebilir.