Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,583
    Doğru diyorsunuz; bu 26 kişi, 3,8 Milyar kişiden daha çok çalışıyor, daha çok üretiyor, daha çok satıyor ve daha fazlasını hakkediyor. Bu gerçeği dikkatimize sunduğunuz için sizi de alkışlıyorum.

2. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Distopik olarak görülen birçok şeyin realiteye evrilip önlerine servis edildiği zaman anlar hocam. Kimisi yaşayarak öğrenir, ama bilgiyi yaşayarak öğrenmenin sonuçları bazen ağır olur.

Akales bunu beğendi.
  3. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,094
    Artık fiziksel emek değil sermaye ve bilgi üzerinden değer üretiliyor hocam, sermaye piyasası denilen enstrümanlar bütünü aracılığıyla büyük sermaye sahibi kişi bunu isteyen küçük sermaye sahibine satabiliyor, buradaki sorunlardan birisi bence küçük sermaye sahibi ve emek yoğun değer-para üreten kitlenin finansal okuryazarlık konusunda yetersiz kalması ve finans burjuvazisinin onlara nazaran çok yol katetmiş olması. Bir başka sorun da yine aynı kitlenin eğlence üzerinden bilgilenme ihtiyacından uzaklaştırılması.Sömürüyü doğru bulmuyorum fakat sömürülenin bilgi ve cesaret eksiği de bir maliyettir ve buna katlanmak durumundadır maalesef, finans ya da başka alanlarda bu maliyeti göz ardı etmemek lazım. Fiziksel emeğin yüceltilmesi yerine zihinsel emek ve ar-genin yüceltilmesi yönünde tercihimi koyuyorum ben açıkçası ve zamanın da bu yönde ilerlediğini düşünüyorum. Kendim de bir memur olarak aranılan zenginliğin emek satarak kazanılamayacağını geç de olsa fark ettim ve bu gecikmenin en büyük sorumlusu da benim. Diyebilirsiniz ki efenim adamlar iş-güç-çoluk-çocuk ne zaman bilgilenecek... Durumunu fark edememek, ya da fark edip değiştirme cesaretini göstermemek de bir suç ve bunun cezası da sermayeye ulaşamamak finansal olarak. Hırsızın suçu büyük ama mal sahibinin hiç mi suçu yok...

#7183 DrWhite, 22 Ocak 2019
    Son düzenleme: 22 Ocak 2019
    Akales, ahmet çekirdek, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    O 3.8 Milyar Kişi 1000 yıl yaşasa mesajı yazdığınız şu cihazı üretemez.O insanlar üretmiyor.Üretecek birşeyi olana "Saatlerini Ve Emeklerini" satıyorlar.
    Siz onları Üretim olarak görüyorsunuz.
    Boosenin sahibi olan adam MIT de yazılım mühendisliğinde eğitim almış.
    O adam olmadan Orda çalışanlar bir B&O çıkarsınlar hadi.

5. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Hocam yalnız nice değerli start-up bu ülkede yatırım almadığı ve bunun yerine büyükler tarafından satın alındıktan sonra hiç edildiği için tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Konuyla ilgili yeterli bilgi ve örneği bu videoda bulabilirsiniz

Demem o ki, küçük girişimci vizyon sahibi de olsa, yutuluyor bir şekilde. Küçüğün tabi ki suçlu ya da haksız olduğu tarafları var ancak fikren de olsa ceza, ondan ziyade büyüğe kesilmeli maksadıyla paylaşıyorum bunu.

refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  6. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,094
    İzlemiştim, genelde pek kaçırmıyorum bu ekibin videolarını arada kantarın topuzunu kaçırsalar da, insan bencilliğinden sermaye sahibini azade kılmak mümkün görünmüyor, hatta insanın bir yanı kötülükten keyif de alıyor bu zenginde de var, art niyet meselesinin ortaya çıkması kaçınılmaz o nedenle, hocam maalesef insanlık evrimi için şu an kapitalizmi kullanıyoruz ki o da kendi içinde durmadan evrim geçiriyor ve elimizdeki en iyi enstrüman da bu, iyi gelişmiş bir kapitalizm sonrasında sosyalist bir ütopyanın kurulması meselesine sanırım fikrin sahibi de değinmişti zamanında... :)Devletin varlık sebeplerinden biri de aslında dediğiniz taraflılığı diri tutmak yani ezileni, bilgiye ve sermayeye ulaşmaya çalışanı korumak fakat sermaye sistem evriminin bu aşamasında uçlarda gücü eline almış durumda, zamanla denge oluşacaktır, doğa dengeyi her zaman yaratır... :)

Start-uplardaki sorunu bizzat tecrübe etmediğim için net konuşmam doğru değil fakat orada da şirketler kurulduktan sonra ya fikir ve bu fikrin ürünü yeterince iyi pazarlanamıyor ki buna mali gücü de olmayabilir kişilerin, ya da ürün zannedildiği kadar sermaye değerine sahip değil. Diyelim ki şirket ayağa kalktı bu sefer de ülkedeki volatilite çok agresif olduğundan ve kişiler hedge mekanizmasından haberdar olmadığından ya da bunun maliyetini yüksek bulduğundan ki böyle başa böyle tarak yüksek gerçekten, işler sarpa sarıyor...

#7186 DrWhite, 22 Ocak 2019
    refuserQ ve florence bunu beğendi.
  7. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Bire bir katıldığım çokça yer var yazınızda, araç kullanırken yazamıyorum. Gerçi eklenecek de çok şey yok, kısaca özetlediniz hocam, üzerine fırsat olursa tekrar detaylandırırız tabi. Özellikle kapitalizmin varış çizgisine çok yaklaşması gibi.

ahmet çekirdek ve DrWhite bunu beğendi.
  8. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    964
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Az once dort tane urun iade ettim Amazon'a, biri de kocaman bi Klipsch subwoofer... Hadi bakalim. Simdi Jeff dusunsun. :)
    "Soyleyin Jeff'e adam olsun yoksa SVS subwoofer'i iade ederim haaa" seklinde moral bozucu bir mesaj da gondersem mi ki?

refuserQ, DrWhite ve karanehir35 bunu beğendi.
  10. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,094
    Svs nin insani olmayan bir wooferı vardı onu mu aldınız yoksa, iade etseniz kargocular Jeff den fazla kulağınızı çınlatır bence :D:D

refuserQ, zxc ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  11. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Jeff, ters köşe yapabilir... :)

Hayırlı olsun...

SVS SB-2000 çok övülüyor fiyat-performans olarak

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
    #7191 Serhat, 22 Ocak 2019
    synweap bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Xeo 2'ler 40Hz'in altına inmediği için edinmiştim. Klipsch ile SVS'in orta seviye sub'larini dener, birini seçerim diye düşünüp ısmarlamıştım. Lakin SVS'i denedikten sonra Klipsch'i kutusundan bile çıkarmadım. Malum bass olayında güç değil de kalite önemli. SVS'ten aşağısını Dynaudio'larla eleştirmek hata olacaktı.

Lakin güç olayı muazzam. Meşhur sub-bass test parçası olan "limit to your love"ın ellinci saniyesinde camlar ayrı, zemin ayrı, dolaptaki kapkacak ayrı ayrı dile geldi. Parçada ses seviyesi yuksek değil, lakin sub-bass insanın göğsünü sıkıştıracak seviyede. Velhasıl kalbimiz bir süre sıkıştıktan sonra 1:20'de rahat bir nefes aldık... :)

Bilgisayara takılan 2+1 sistemlerin az daha kaliteli ve güçlü bir versiyonu oldu bir nevi. Xeo ve SVS kendi içinde Class D amfilere sahipler.

Ancak itiraf etmeliyim ki ses kalitesi olarak eskiden kullandığım kule tipi hoparlörler ve tipik Class AB amfiler daha iyiydi, fiyatları daha yüksek olmakla beraber. Daha derine inmeseler de tercihim o yönde...

Yarın sağlam bir sistem dinleyeceğim. Üç yollu Thiel ve güçlü solid state Conrad-Johnson amfi'den oluşan. Sesini beğenirsem Xeo'lar geri bilgsayar yanına gidecek, bu sistem yerini alacak, SVS te belki Amazon'a geri dönecek...

#7192 zxc, 22 Ocak 2019
  13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Ev sineması için aldınız zannettim Svs yi.

Yarın dinleyeceğiniz sistem ile şuanki elinizdeki sistem pek birbirinin ikamesi gibi gözükmüyor sanki...

Biri Besili Gergedan diğeri Kortizonlu Çita.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Asıl amaç müzik olmakla birlikte TV'ye de bağlı.

Sistemler birbirine eşdeğer değiller... Arada dört kat fiyat farkı, 4 kat da ağırlık farkı mevcut...

Ama kilo başına fiyat aşağı yukarı aynı :)

#7194 zxc, 23 Ocak 2019
    Son düzenleme: 23 Ocak 2019
  15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Her alternatif sistem zamanla kendi alternatif burjuvasını yaratıyor.

Tarih boyu vardılar, tarih varoldukça varolucaklar.

Onlara bazen lord bazen ağa bazen senatör bazen paşa bazen köle tüccarı bazen şeyh bazen kardinal bazen bürokrat bazen kral bazen diktatör bazen politbüro üyesi bazen burjuva bazen erkek aslan diyoruz.

Geçen gece tekrardan , “müzik zevkimi" ailemle paylaştım.
    Paylaştığıma pişman ettiler...

Hepsinin gözü büyüdü saniyesinde.

Hanım: Serhat! Bu ne?

Ben: Müzik.

Hanım: Ne müziği?

Ben: Ata müziği.

Hanım: Sen kulaklıklarla bunlarımı dinliyorsun?

Ben: Evet.

Hanım: Paralar boşa gidiyor diye kızıyordum ama bizede faydası varmış.

Ben: Siz ne anlarsınız ata müziğinden...

Hanım: Ben zaten biliyordum farklı atalardan geldiğimizi.

Kızım: Çok güzel, ben sevdim.

Oğlum: Yalancı!

#7195 Serhat, 23 Ocak 2019
    Son düzenleme: 23 Ocak 2019
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    Awésomé, fosther, refuserQ ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    SVS kaliyor :) Thiel sesini de saglam bir sistemde dinlemis oldum. Etkileyici olduklari kesin. Tizler kuvvetli, midler hafif geride, bass etkileyici. Tek 8 inch surucu nasil oyle bass cikariyor hayret. Lakin Dynaudio Audience 82 veya B&W Nautilus 803 kadar dengeli gelmedi bana... Ancak elimdeki sistemden (Dynaudio Xeo 2 + SVS SB12) daha iyi ses cikardigi kesin. Ama cok daha iyi de degildi ne yalan soyleyeyim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 24 Ocak 2019 ---
    Sizin de akliniza su Sibiryadaki donmus goldeki bir kayikta calip soyleyen iki cocuk geldi mi akliniza? Yahu nerdeydi o video?

refuserQ bunu beğendi.
  18. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Arkadaşlar, ps4 sahibi olan, ps4 ile çevrimiçi şekilde oyun oynayan var mı? Kardeşlik kurup psn üstünden daha uyguna oyun alabiliriz. En kötü çevrimiçi kapışırız :D

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,489
    Bloodborne dan başka oyun oynamıyorum ki:) Miyazaki ne biçim oyun yapmış 4 aydır oynuyorum bıkmadım. Diğer oyunlar da sarmıyor. Bloodborne film izler gibi değil, oyun oynar gibi oyun deneyimi

DrWhite bunu beğendi.
  20. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    O halde kesinlikle dark souls serisini de tecrübe edin. Bloodborne bana biraz hızlı gelmişti ama onun da ayrı cazibesi var. Sonuçta üreten kişi aynı. Souls oynadıktan sonra hiçbir oyunda o tadı alamadım. Ne güzel eskiden sevdiğim oyunlar vardı ama şimdi yüzlerine bakmıyorum :D

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa ALKAN bunu beğendi.