Sony NW-HD3 ve Walkman'in Evrimi...

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda najaz tarafından 17 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    332
    Merhaba Arkadaşlar,

Sony'nin müzik çalarlarına özel bir ilgim var. Daha önce MZ-N10 NetMD cihazıyla ilgili tecrübelerimi şu konularda sizlerle paylaşmıştım hatırlarsınız:

Sony MZ-N10 NetMD dahili batarya değişimi

NetMD cihazlarla yüksek kalitede kayıt yapmak (Bonus: Etiketleme)

Geçtiğimiz hafta Sony NW-HD3 model müzikçalar cihazı elime geçti. Bu cihaz, Sony'nin iPod'a rakip olarak piyasaya sürdüğü, depolama alanı olarak 20 GB kapasiteli 1.8" sabit disk kullanan ilk nesil cihazlarından. Veri depolama için sabit disk kullanması yönüyle özel bir cihaz; ama cihazı benim için daha anlamlı kılan başka bir özelliği daha var...

Esas konuya geçmeden önce, Walkman cihazlarının seneler içindeki evrimini temsilen bir fotoğraf koymak istedim. Sağdan sola cihazların modelleri ve kullandıkları veri depolama medyaları şu şekilde:

WM-23 (Kompakt Kaset)
    WM-F2081 (Kompakt Kaset & Dijital Radyo)
    MZ-N10 NetMD (MiniDisc)
    NW-E99 (Flash bellek; 1 GB)
    NW-HD3 (1.8" HDD; 20 GB)

Şimdi gelelim bu cihazın benim için neden özel olduğuna... Sizleri fazla merakta bırakmadan söyleyeyim: Şarj ve veri bağlantı yuvası sebebiyle :)

Sony'nin en kötü alışkanlığı, ürettiği birçok taşınabilir cihazı şarj etmek ve cihaza veri aktarmak için endüstri standartlarını değil de, kendine has giriş-çıkış yuvalarını ve buna uygun kabloları kullanması. MZ-N10'da da firma kendine has bir yuva kullanmış ve ne yazık ki bu yuvayla uyumlu USB kablolar artık karaborsaya düşmüş durumda. Üstelik cihazın yanında gelen kablolar ömürlerini doldurup bozulduğu için, insanlar bir noktada bu kablolara ederinin üzerinde para ödemeye razı oluyorlar. Ancak basit bir kablo için 50 USD'ye varan paralar ödemek de pek akıl karı değil doğrusu.

Gelelim NW-HD3'e ile MZ-N10'un ortak noktasına: Her iki cihaz da, aynı tipte bağlantı yuvası kullanıyor. Ancak NW-HD3'ün yanında bu yuvaya özel kablo yerine, bir mini-USB dönüştürücü adaptör geliyor. BCA-NWHD3 model kodlu bu adaptörün üzerinde 1 tane mini-USB, bir tane de DC-6V adaptör girişi bulunuyor.

İşte bu ufacık adaptör, beni MZ-N10 için özel bağlantı kablosu arama derdinden kurtardı :) Adaptör ve sıradan bir mini-USB kablo sayesinde cihazı sorunsuz bir şekilde PC'ye bağlayıp veri transferi yapabiliyorum. Ayrıca DC girişinden cihazın dahili pilini de şarj edebiiyorum.

Adaptörü MZ-N10' takabilmek için yapmam gereken tek şey, uç kısmında bulunan plastik bir çıkıntıyı dremel'le kesmek oldu. Bu çıkıntı bağlantı için elzem değil, sadece ilave bir destek sağlıyor.

2. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Aynı cihazdan bende olması lazım. Yalnız benim hatırladığım cradle da bildiğimiz usb bağlantı vardı.

3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    332
    Sizdeki cihaz sanırım ilk çıkan model olan NW-HD1. O modelde cradle geliyor cihazın yanında. Bunda ise maliyetlerden kısmak için adaptöre dönmüş Sony :)

4. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Yok md player ı diyorum :)

5. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    332
    Anladım. Ancak sanırım bu sefer de bahsettiğiniz model MZ-N10 değil de MZ-N1 olması lazım.

N10'a ait cradle maalesef Sony'ye özel bir USB kablo gerektiriyor. N1'deki cradle ise sizin de söylediğiniz gibi standart mini-USB girişe sahip.

Not: MZ-N1'i elden çıkarmayı düşünürseniz haberim olsun lütfen :)

6. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Bende ki cihaz hatırladığım gibi mz-n10 imiş. Muhtemelen kablosunu birkaç ay önce çöpe attım. Eski pc kablolarının olduğu bir çantam vardı yahu ne bunlar deyip hepsini çöpe savurdum :D

7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    332
    Yeni konu açmayayım. Bir Walkman daha geldi :)

3 satırlık OLED ekranı, 1 GB flash belleği ve aynalı tasarımıyla Sony'nin ürettiği en güzel müzikçalarlardan biri: NW-E407

pyken123 bunu beğendi.
  8. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Bu cihazı almayı çok istemiştim. Sony MP3 çalar olarak ürettiği en iyi cihazlardan. Sonraki MP3 çalarlar çin malı cihazlardan hallice.