Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Merhaba, ben bu ses konularında bilgisiz biriyim. MacBook Pro M1 kullanıyorum, z1r'yi bu cihazda kullanacağım. Sizce bu cihaza dac/amfi almama gerek var mı ?

Edit: Kulaklık 1800 dolar civarıymış, sizce bu kadar para verip almaya değer mi ? Benim bütçem 1000 dolardı.

2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    269
    İlk atışta doğru kulaklığı tutturmak çok kolay birşey değil. Eğer riskli olduğunu düşünüyorsanız risklidir. Ben o bütçenin sizin için ne ifade ettiğini bilemem.

Ama z1r'yi macbook pro üzerinden amfisiz kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. İleride de canınız isterse dac/dac-amp ilave edebilirsiniz.

Diğer başlığa da müzik, film ve oyun için kulaklık sormuştunuz. Buradaki çoğu kişi oyun için ayrı bir kulaklığın anlamlı olmadığını düşünür olasılıkla. Büyük oranda müziğe göre iyi bir kulaklık, film ve oyun için de ortalamanın üstünde performans verir diye düşünüyorum. Oradaki örneklerde philips x2 falan vardı diye hatırlıyorum. O seviye birşey deneyerek başlamanız daha risksiz olur sanırım. Gerisini sonra düşünürsünüz.

cabarov bunu beğendi.
  3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Z1R yi kısa bir süre önce listelediğimi düşünürsek onunla ilgili söyleyeceklerimin yanlış anlaşılmasından çekiniyorum. Buna mukabil, bence kulaklık güzel bir kulaklık, farklı kablolara da, dac ve amfilere de güzel cevap veriyor. Ama, bence bu kulaklık amfi istiyor. Amfisiz de idare ediyor tabii ama olsa daha iyi olur. Zaten kafaüstü kulaklıklar ayrı bir amfi olmadan tam potansiyelini gösteremez kanımca. Bu konuda hem üst seviye, hem de en az amfi isteyen muhtemelen Grado ps2000e var, ama o da amfi ile daha iyi yine de...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    cabarov bunu beğendi.
  4. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Teşekkür ederim. Ben de bir huy var bir şey alacaksam bir kere paraya kıyıp iyisini almak. Tabii kulaklık konusu çok farklı en iyi diye bir şey yok sanırım, hepsinin karakteri farklı. Burası yeri değil ama başlangıç olarak Beyerdynamic dt1770 pro veya dt700 pro ilgimi çekiyor. Dt770 modeli baya popülerdi zamanında.

Westone um pro 50 kulak içi kullanıyordum ama annem yanlışlıkla çamaşır makinesinde yıkayınca bir tarafı bozuldu iyi ses gelmiyor. Dışarıda kulaklık kullanmadığım için evde bilgisayarda kullanmak için kafa üstü model almaya karar verdim hocam.

5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    269
    Olasılıkla düşündüğünüz beyerdynamic amfi istiyor. Araştırmanız iyi olur.

cabarov bunu beğendi.
  6. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Teşekkür ederim söylediğiniz için bilmiyordum. Yazdığım modellerin hepsi mi istiyor ? Ben araştıracağım eğer yeterli bilgi bulmazsam konu açarım foruma hocam.

2021 MacBook Pro m1 için şöyle bir bilgi buldum hocam. Bu bilgiye göre destekler mi kulaklığı ?

How many ohms can a MacBook Pro power?

The macbook pro has a voltage output of 1Vrms which means at 32 ohms you have an output of 31mW and for 250 ohm you have 4mW. Using the spec of 96dB/mW we get max levels of 110dB and 102db for 32 and 250 ohm respectively.

Başka bir yazı;

The 3.5 mm headphone jack on the MacBook Pro (14-inch, 2021) or MacBook Pro (16-inch, 2021) features DC load detection and adaptive voltage output. Your Mac can detect the impedance of the connected device and will adapt its output for low- and high-impedance headphones, as well as for line-level audio devices. When you connect headphones with an impedance of less than 150 ohms, the headphone jack provides up to 1.25 volts RMS. For headphones with an impedance of 150 to 1k ohms, the headphone jack delivers 3 volts RMS. This may remove the need for an external headphone amplifier. With impedance detection, adaptive voltage output, and a built-in digital-to-analog converter that supports sample rates of up to 96 kHz, you can enjoy high-fidelity, full-resolution audio directly from the headphone jack on your MacBook Pro.

#226 cabarov, 6 Şubat 2022
    Son düzenleme: 6 Şubat 2022
  7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Bu sadece "yüksek ses verir mi?" sorusunun cevabı. Cevap, evet verir. Z1R'yi yüksek seslere çıkartmak kolay. Ama bir kulaklığın hakkı ile sürülmesi demek o driver'ı tamamen kontrol edebilmesi demek, gerektiğinde driver'ı hızlı hareket ettirebilmesi, transient'ların düzgün verilmesi demek. Eğer olay sadece ses çıkarmak olsaydı kimse binlerce dolar parayı masaüstü amfilere vermezdi.

Z1R, muhtelif masaüstü amfiler ve macbook pro sahibi olarak şunu diyebilirim, ses verir, farkı duyana kadar da güzel gelir size belki, ama gerçek potansiyelini göremezsiniz kulaklığın. Bu arada lotoo paw gold ile dinledim bu kulaklığı, kötü değil, ama potansiyeli halen var, amfi ile daha iyi oluyor. İzlenimlerim buralarda bir yerlerde vardı sanki, bakabilirsiniz.

cabarov bunu beğendi.
  8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Gittim buldum alet ile ilgili yaptığım detaylı test sonrası izlenimlerimi, zaten daha sonra da aleti sipariş edip satın aldım, şu anda da halen bende, neticede beğenmişim yani. Bu yazıya da bakın isterseniz, yukarıda anlatmak istediklerim daha açık olacaktır:
    "
    Kulaklığı 1-1.5 saat kadar daha dinleme fırsatı buldum, bunu kapsamlı bir test gibi düşünmeyin lütfen, ama bana epey fikir verdi, burada mümkün olduğunca objektif bir şekilde düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Kulaklık için kullandığım test ekipmanları:

1. Lotoo Paw Gold (LPG)
    2. Chord Hugo (Neotech 26awg gümüş kablolar ile kendi yaptığım micro usb kablo ile ve USB Audio Pro yazılımı kullanılarak - Hugo için hep bu kombinasyon kullanıldı)
    3. Chord Hugo + Analogue Squared Paper TU-05 amfi (TU-05) (ara bağlantı Black Rhodium Tempo RCA kablolar ile)
    4. Lotoo Paw Gold + TU-05 -> bu kombinasyon LPG’nin line-out gücünün düşük olması yüzünden iyi çalışmadı, bu kombinasyonu denedim ve kenara koydum.

Dinlediğim parçalar:

1. Michael Jackson – Thriller (dsd)
    2. Michael Jackson – Billie Jean (dsd)
    3. Eagles – Hotel California (dsd)
    4. Epica – The Last Crusade (A New Age Dawns, Part 1) (dsd)
    5. Diana Krall – Temptation (dsd)
    6. Diana Krall – California Dreamin’ (high-res, çözünürlüğü tam hatırlamıyorum)
    7. Vanessa Mae – Toccata and Fugue in D Minor (dsd)
    8. Ritchie Blackmore’s Rainbow – Temple of the King (dsd)
    9. Ricky Martin – She Bangs (dsd)
    10. David Bowie – The Man Who Sold the World (Live) (cd kalitesi)
    11. Rammstein – Mann gegen Mann (cd kalitesi)
    12. Sama – Sounounou (cd kalitesi)

Başka parça dinlediysem de şu an hatırlamıyorum, muhtemelen bu kadardı...

Öncelikle Z1R öyle her yerden sürülür, gayet sürülmesi kolay falan deniyor, sürülüyor mu evet, ama sürülmesi demek yeterli sesi vermesi mi, yoksa farklı noktaların iyileşmesi ve belli bir otorite ile sunum yapması mı, diye sormak gerekiyor.

Yeterli sesi veriyor mu? LPG high gain, Hugo ve Hugo + T05 (low gain) yeterli ses veriyorlar. LPG + TU-05, TU-05 high gain’de olduğunda bile kurtarmıyor. Gerçi Lotoo line-out’da kendi ses kontrolüne izin veriyor muydu hatırlamıyorum, vermiyordur diye hiç oynamadım, ama belli olmaz, bir şey demeyeyim şimdi. Neticede LPG high gain konumunda iyi ses çıkartıyor, fazlasına gerek yok, zira LPG’nin line-out çıkışı zayıf.

Ses kalitesi olarak sıralama yaparsak: Chord Hugo + TU-05 > Chord Hugo > LPG

Buradan da şu çıkıyor, aleti sürmek kolay ama verilen güç ile ses kalitesinde bir artış oluyor, orası yadsınamaz.

Şimdi gelelim izlenimlere:

İlk olarak şunu diyeyim, benim önceki dinlemem çok traşmış, kulaklık kesinlikle nötr tarafta dolanan kaynakları istiyor, aynı zamanda kaliteli kayıt da bu kulaklık için çok önemli. Muhtemelen benim daha önceki dinlememde sinyal hattında bir problem vardı, bu kayıtlardan veya kullanılan DAC’dan kaynaklanıyor olabilir, bunu tam olarak bilemiyorum. Neticede LPG de Hugo da analogvari çalabilen ama nötr tarafta seyreden kaynaklar. Kulaklık ikisi ile de çok uyumlu oldu. Ayrıca Tyll abimiz de halt etmiş, gitsin sağlam bir KBB uzmanına görünsün, veya test ettiği sinyal hattındaki ekipmanları değiştirsin, gerçekten sıcak çalan ekipmanlarla bu kulaklığın çok iyi olmayacağını düşünüyorum zira.

Bu giriş taksiminden sonra bazı genel özelliklere değinmeliyim:

1. Genel yapıdan bahsedeyim önce: Kulaklığın yapım kalitesi muhteşem. Bunu anlatmak zor, her tarafı kaliteli ve tasarımı da bir o kadar sade. Modern teknolojinin getirdiği tüm olanakları kullanmış ve kulakta taşınması çok rahat bir kulaklık olmuş .Titanyum kafa bandından tutun da, kuzu derisi kulak üstü ve kafa üstü padding’lere kadar. Kafadaki genişlik ayarı net tıklarla geçiyor ve benim gibi koca kafalıların bile rahat edeceği bir ayar bulunuyor. Kulaklık kablosu da direkt driver’a girmiyor, önce driver’ın dışından gidip sonra içeri giriyor, bu hem temiz bir görüntü sağlıyor, hem de hasar olma ihtimali daha az. Kablonun kendisi mikrofonik değil (bunda direkt driver’a girmemesi de etkili olabilir), dış katmanı kaliteli, kolay zarar görecek gibi durmuyor. Kablo 3.5mm konnektörlerle sağ ve sol kulaklığa giriyor, ama bunlar locking konnektörler, yani kaza ile çıkma şansı yok ve çok sağlam. Kulaklık pad’leri çıkabiliyor, bu sarf malzeme olarak değiştirilmelerini sağlaması açısından iyi, zira kulaklık biraz terletebiliyor insanı, uzun vadede bu pad’lerin yıpranabilieceğini düşünüyorum. Kulaklığın kutusu kazulet gibi, ağır da. Bu kutu ile bu kulaklık bir yerden bir yere taşınmaz arkadaş. Sen git 380 gr kulaklık yap, sonra kutusu olsun bilmem kaç kilo. Prezantasyon için iyi, ama işte ancak o kadar. Sony keşke bu kulaklık için bir de taşıma çantası koysaydı. Kutu içinden kulaklığı taşımaya uygun hiçbir şey çıkmıyor. Kutudan bir 4.4mm balanced, bir de 3.5mm uzun kablo çıkıyor. Balanced kablo kısa, 3.5mm uzun. Demek ki adamlar bunu yeni nesil Walkman’lerinde (DAP’larında) kullanın diyorlar. Yine de tartışılacak bir seçim. Burada bu DAP’ların bu kulaklığı düzgün sürdüğüne dair de bir kabul var aslında, ki bu da yukarıda belirttiğim sebeplerden çok da makul gelmiyor bana.

2.. Biraz da sesle ilgili izlenimlerimi yazayım: Bu kulaklık için baslı deniyor, bu bence yanlış bir tanım, zira alet bası, ancak çalınan parçada bas varsa veren bir kulaklık. Bir tarafından bas eklemiyor parçaya. Ama bası verdi mi de tam basıveriyor. Bence kulaklık, bas tepkisi çok sağlam olan bir kulaklık olarak tanımlanmalı.

3. Midrange üzerinde basın etkisi konusunda da kulaklıkla ilgili bazı negatif yorumlar var, buna da kısa izlenimlerim üzerinden bir değinmek istiyorum: Böyle bir etkiye, özellikle midrange-bas seviyesi civarında ben de şahit oldum, ama LPG tek başına kullanıldığında bu bazı parçalarda belirgin olurken, bazılarında olmuyor. Chord Hugo ile bu etkinin daha azaldığına, hatta çok az hissedilir olduğuna şahit oldum. TU-05 amfinin Hugo çıkışına eklenmesi ile bu özelliği fark edemedim açıkçası. Yani, evet böyle bir etki var gibi gözüküyor, ama sinyal hattındaki besleyen elemanların gücü arttıkça bu etki ortadan kalkıyor.

4. Çözünürlük: Bence kulaklığın başarılı bir çözünürlüğü var. Bas kısmı zaten çok iyi, denediğim en iyi bas veren kulaklık diyebilirim, bunu da notaları karıştırıp vermiyor, açık şekilde bas notaları belli oluyor, belki çok alt frekanslar hafif karışık gibi gelebilir, ama o frekansları da insan kulağı çok iyi çözemiyor, sadece hissediyor. Bas için yavaş tepkili diyorlar, ama kuvvetli bir amfi veya en azından Hugo ile beraber bu yavaşlığı ben fark etmedim. Yavaşlıktan kasıt muhtemelen driver’ın titreşimi yaptıktan sonra eski yerine çabuk gelememesi ve yeni notaya geçiş yapamaması olabilir. Bunu aşmanın yolu ya küçük ve daha hafif driver kullanmak veya daha kuvvetli bileşenler diye düşünüyorum. Bu driver epey hafif diye biliyorum. Yani potansiyeli var. Geriye istediği gücü vermek kalıyor ki, onu yapınca bahsi geçen yavaşlık kayboluyor. Midrange biraz eleştirilebilir ama onda da sinyal hattındaki ekipmanlar ile kulaklığın daha açıldığına şahit oldum. Midrange tarafında kanımca çok şikayet edilecek bir şey yok. Ayırımı zor ekipmanların olduğu parçaların altından kulaklığın başarı ile kalktığını gördüm. Açıkçası internet üzerindeki yorumlardan ve benim ayaküstü yaptığım o ilk dinlemeden sonra pek ümitli değildim. Beni pozitif anlamda şaşırttı kulaklık. Tiz çözünürlüğü: Tizlerin çözünürlüğü güzel, parlayacak kısımların olduğu aralıklarda parlama yapmamasını çok beğendim, buna mukabil tiz spektrumunda eksiklik yok, her şey duyuluyor, sadece tırmalayan bir yapısı yok. Garip bir şekilde çözünürlüğü yüksek tutarken dinlemesi çok keyifli bir kulaklık yapmayı başarmışlar.

5. Sahne: Sahne konusunu anlatmak biraz zor. Şöyle ki, sağdan sola genişliği, derinliğine göre daha az. Çok geniş sahnesi olan bir kulaklıktır diyemem. Buna mukabil, imaging, yani sahnede farklı sesleri farklı noktalara koyma konusunda ve bunların ayırt edilmesi konusunda kulaklık başarılı. Sahne biraz dikkatli yaklaşılması gereken bir nokta. Burada açıkçası kayıtlardaki mastering’i yapan adamın niyetini ve/veya sahnedeki grubun yerleşimini tam olarak bilmiyoruz. Acaba hangi kulaklık gerçeği daha çok yansıtıyor? Bu noktayı hep merak etmişimdir. Geniş sahneyi aslında imaging iyi olsun diye istiyoruz (ya da istiyorum diyeyim), ama bu kulaklıkta imaging iyi zaten. Sahneyi daha geniş ister miyiz? Daha geniş olsa gerçeği ne kadar yansıtır? İşte bu soruların cevabını tam olarak bilemiyorum. Belki gerçek budur, belki HD800 gibidir, belki de başka bir şekildedir gerçek sahne, veya mastering yapan arkadaşın yaratmak istediği sahne diyelim. Ben kişisel olarak geniş sahneyi severdim, zira imaging’in daha iyi olduğunu görmüştüm. Son birkaç sene içinde dinlediğim bazı kulaklıklar bunun bu şekilde olmasının gerekmediğini gösterdi bana.

6. HD800 vs Z1R: Bu enteresan bir karşılaştırma. Şöyle ki, bas tarafı karşılaştırılmaz zaten. HD800 üzerinde duymadığım, veya hissetmediğim yerleri fark ettim diyeyim. Sürme kolaylığı konusunda da Sennheiser çok daha fazla düzgün bir amfi isteyen bir kulaklık bu bilinen bir nokta. HD800’ün midrange çözünürlüğü daha iyi olabilir, ama fark bir tık belki vardır (maalesef yanyana test yapamadım, zira yanımda götüremedim HD800’ü, ama HD800 bende senelerdir var ve tanıyorum kulaklığı). Onda da Sennheiser için kullandığımız ekipman kalitesi ile paralel bir ekipman kalitesi kullansak farkın azaldığını, yukarıda da belirttiğim üzere, gördüm. Kulaklık zor pasajların altından gayet iyi bir şekilde kalktı. Tiz çözünürlüğü benzer diyebilirim, sadece sunum farkı var. Sennheiser sunumu biraz daha serttir, tizler yorabilir dinleyeni, bunda ise öyle değil çok uzun süre dinleme yapabiliyorsunuz. Sahne HD800’ün çok meşhur olduğu noktalardan biri, ama bunda da gerçeği ne kadar yansıttığını yine sorgulamak lazım. Ama neticede sahnesi daha mı geniş HD800’ün? Evet, tabii ki.

Son Söz:

Kulaklık kanımca çok başarılı, zaten malzeme ve yapım kalitesi açısından bir başyapıt. Bu hafiflikte, bu lüksü ve bu ses kalitesini yakalamak çok zor, Sony bunu başarmış. Ses konusuna gelirsek, HD800 gibi kulaklıklarla müzik dinlerken kendimi frekansları, farklı noktaları, geçişleri, çözünürlüğü vs. analiz ederken buluyorum. Bunda ise gözümü kapatıp kendimi müziğe bıraktım. Çok keyifli bir kulaklık olmuş. Ama biraz dikkatimi verdiğimde de kulaklığın tepkilerinin ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Kulaklık sinyal hattındaki ekipmanların gücü ile beraber daha iyi çalıyor, ama keyif almak için LPG ve high gain de gayet yeterli. Kulaklık nötr kaynaklar istiyor. Bazı bahsedilen sorunlar da kaynağın ve amfinin çıkış kuvveti artınca ortadan kalkıyor. Bu arada bu sorun denilen noktaları kafaya takmadan daha basit bir ekipmanla da dinlemek mümkün kulaklığı, zira sunum çok keyifli. Bahsi geçen “sorunlar” bu fiyat seviyesi için dikkatli dinlemede ve yeterli güçte olmayan ekipmanlarla ortaya çıkıyor, yani daha alt seviyeden geliyorsanız bu noktaları takmayabilirsiniz bile kafaya. Ayrıca bu kaliteli ve sürebilecek ekipman kullanımı konusunda kimse HD800 için bu şekilde atıp tutmuyor, çünkü aletin kapasitesi belli, bunu ortaya çıkartmak için iyi amfi lazım denilip geçiliyor. Z1R’nin buradaki handikabı, internette bu kulaklık için yaratılan “iphone bile sürer be abi” algısı. Bu kulaklık için Hugo gibi bir kaynak kullanırsanız hiç şikayet edilecek bir durum olmaz diye düşünüyorum. Alınır mı peki? Bence alınır, Tyll kulak kirlerini temizletsin ve bir işitme testine girsin diyorum.

Çenem düştü. Benden bu kadar...

"

cabarov bunu beğendi.
  9. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.