Sony zx2 inceleme

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda ax tarafından 20 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @UmutecH Evet şişirme hissettiğim yorumlar mevcut RX ile ilgili. Alırsam da bu zamana kadar yaptığım gibi denemiş olurum en kötü. Dediğiniz gibi İfi'ye yakınım gibi bakalım belki nihai kararımı ondan yana kullanabilirim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Aslında en iyisi gözü kapalı almak ben genelde öyle yapmaya çalışıyorum. Geçen gün bir kulaklık sipariş ettim sesi hakkında en ufak bir fikrim yok. Böyle daha heyecanlı oluyor bence. Hatta baran88 de aynı şekilde bir tane almış bana Abi benimki herhalde açık karakterliymiş senin ki koyu çıkar inş dedi o kadar yani :evl

Kendimden alıntı yapayım sorum arada kaynadı :))

Collapse Signature Expand Signature
  3. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @UmutecH Evet bende bu zamana kadar neyi merak ettiysem deneme yanılma satın aldım. Elimde tutmamaya karar verirsem de ya satıyorum ya da etrafıma hediye ediyorum. Bazı ürünleri bence de öyle hakkında fikir olmadan almak çok keyifli. Benim de sırf merakımdan sipariş ettiğim şeyler oldu böyle. Yeni ekipmanınız şimdiden hayırlı olsun :)

3 kişi bunu beğendi.
  4. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    @obsidyen de ifI Micro İdsd mevcut zaten şuan :) elinde amp var yani daha çok kafa üstü kulaklıklarla kullanıyor , oppo'ya takla attırır İfi Micro idsd bir ara kullanmıştım. Bu arada dışarda iem olarak Earsonics Velvet kullandığı için iphone 6 yeterli demiştir , Velvet çok fazla extra güç isteyen bir iem değil , bende iphone 6 Plus'la kullanırken Velveti extra amp"a ihtiyaç duymuyorum. Sesi çok kaliteli ve yüksek ses veriyor zaten :) olay kullanılan iemle alakalı birazda..

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Bende dinlediniz de önerdiniz sandım. Kısaca şöyle Söyleyeyim iPhone'un sesinden memnun birine pek önerilecek bir ürün değil ha-2 :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    :eek:k

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Biz Paw Gold dinleyip mükemmel diyemiyoruz. İphone 6 mükemmel falan oluyor. Bu aralar değişik yorumlar dönüyor forumda ilginç :)

Ek olarak Zx2'nin telefon versiyonu diye bir şeyin çok büyük teknoloji gelişimleri olmadan olacağını zannetmiyorum. Tasarımın komple değişmesi gerekir çünkü cihaz telefon olarak kullanılacak bir işlemci gücüne sahip değil. Mikrofon hoparlör koyulacak işlemci yükseltilecek ram artırılacak ek olarak interference denilen olay olacak bana çok zor gibi geldi o iş.

6 kişi bunu beğendi.
  8. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    Açıkçası telefondan oyun oynuyor ve internete giriyorum. İşten gelene kadar ekran kapanmıyor desem yeri. Bunun üzerine müzik de dinlenirse alo diyecek takati kalmıyor telefonun. :D

4 kişi bunu beğendi.
  9. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Ben size katılmıyorum çok zor bir iş değil bence.Hoparlör işi kolay zaten zx1'de var.işlemci ram yine hepsinde mevcut ihtiyaç olmadığı için kalitelisini koymuyorlar yoksa snap810 koymalarına engel bir durum yok.Samsung 14 nm işlemci üretiyor belleğide yerleştirecekler artık chip'e.O konuda sıkıntı yok.Ak120 gibi küçük bir cihazdan o ses çıkıyorsa 5 inç ve üstü bir cihazdanda pekala çıkabilir.Niş bir sektör bu yüzden uğraşmıyorlar bence.Samsung lg gibi markalar ışık görse bu işide girer ve hifiman,ak gibi markalar çok fazla etkilenir.Telefonların fotoğraf sektörüne vurduğu darbeyi müzik sektörüne vuramaması pazarın yeterince büyük olmaması yüzünden...

2 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Size katılamayacağım bu konuda hocam. Çok elektronik bilgim yok fakat o kadar şeyi bir cihazın içine tıkıp çok kaliteli ses alınabileceğini düşünmüyorum. Marshall'ın tanıttığı cihaz bu konuda bir fikir verebilir.

Fotoğraf meselesine gelince açıkçası müzik meselesinden hiçbir farkı yok. Cep telefonları nasıl asla dslr'a hatta kompaktlara bile yaklaşamayacaksa, ses olarak da belli seviyenin üstündeki dap'lara yaklaşamaz. Çok amaçlı bir cihazın tek bir amaca odaklı üretilmiş bir cihazı kendi alanında geçeceğine inanmıyorum.

Fotoğraf piyasasına darbe vurulduğunu düşünüyorsanız dap piyasasına daha büyük bir darbe vurmuştur telefonlar o zaman. Çünkü bizim gibi para harcayıp dap alan insan sayısının ek bir fotoğraf makinesi alan insanlardan devasa farkla az olduğuna eminim. Herkes telefondan dinliyor. Eskiden Walkman sonrasında da İpod inanılmaz popülerdi.

2 kişi bunu beğendi.
  11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Telefon özelliği eklemenin ne kadar rahat olduğunu anlamak için ipod touch ile yakın özellikteki iphone a bakmak yeterli. Eklenecek şey gsm anteni. Kaldı ki gsm anteni hücresel haberleşme için kullanılacak, yani yer yüzünde, gps gibi uydu değil. Sony telefon olarak çıkardığında fiyatı alınabilir sınırının epey üstünde olacak, yani pazara direk ölü olrak doğar. Şu anki hali bile piyasadaki en pahalı telefonlar ayarında üstüne telefon özelliği eklense fiyatının iki katına filan çıkması lazım, opiyasaya baktığınızda. Tekrar diyeyim telefon özelliği ekmemek son derece kolay bir iş akıcı eklenecek sadece üzerindeki işlemci heralde 3310 dan hızlıdır

Sent from my toaster
    Tost makinemden gönderilmiştir

12. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Şu cihazlara birde telefonların boyutlarına bakın

Ak120 örneğini hem sesi üst seviye hem de boyutları küçük olduğu için verdim.İşin teknik tarafında işlem çok zor değil bunu belirteyim sadece telefon işlemi için koyacağın zımbırtı var.Zx1'in tek farkı bu zaten telefon ebatlarında hemen hemen.Yapamazlar değil bal gibi yaparlar ama şuan gerek duymuyorlar.Niş bir sektör açıkçası telefonundaki sesin kalitesini önemseyen kişi sayısı çok az.Fotoğraf kalitesi geçmişten bu yana telefonların en büyük pazarlama stratejisi oldu.Her yeni nesilde megapiksel arttırılırdı şu birkaç senede donanım falan konuşulur oldu.Dünyada telefon alırken ses kalitesine bakan x kişi varsa kamera kalitesine bakan 1000x kişi vardır.Fiyatları arttıracağı gerçeğide var ve bu fiyat artışını karşılayacak yeterli alıcı yok.İnceleme sitelerinde bile kamerasını incelerler kulaklıkla nasıl ses verdiğini anlatmazlar ki zaten bunu anlatacak adamda yok.İşin kulaklık kısmıda var siz zx2 düzeyinde ses verdiğiniz alete kulaklık vermeye kalksanız fiyat uçacak vermeseniz aletin ses kalitesini ortaya çıkaracak kulaklıkları kullanıcının alması lazım.Yani odyofil dünyası dışındaki insanların bir şekilde bilinçlendirilmesi lazım yoksa çok kısıtlı bir kitleye satış yapabilirsiniz.

Kamera kısmında bu sıkıntılar yok herkes fotoğraf çekiyor ve kalite farkını anlamaları çok daha kolay.Kulaklık gibi bir ekipmana ihtiyaçları yok sektör zaten sürekli bilgi veriyor kullanıcılara.Sokaktaki adamı çevir telefonu kaç megapiksel söyler.Bu yüzden o alana yönelimin getirisi çok.Yıllardır üzerinde durulan emek harcanan kısım kamera.Compact kameralar şuan neredeyse hiç satılmıyor satılanlarda yüksek zoom değerleri yüzünden satılıyor.Telefonlar çok büyük darbe indirdi dslr satışları eskiden compact modellerin 100'de 1'i civarıydı.Sony dslr fiyatına compact cihazlar satıyor ve çok büyük paralar kazanıyordu.Nokia,samsung olmasa muhtemelen sony kamera kısmında bu kadar hızlı adımlar atmazdı.Fotoğraf camiası şimdi daha hızlı adımlar atıyor sebebi telefon üreticilerinin kamera konusunda geldikleri seviye.Büyük firmaların şansı lens ve sensör gibi bileşenlerin boyutlarının büyük olması.Yani ufukta dslr kalitesinde fotoğraf çeken telefon gözükmüyor.Ebatlar sizi bir noktada sınırlıyor.Samsung kamera sektörüne daldı yılların canon'nunun en iddaalı crop makinası 7d'den daha iyi bir alet çıkardı.Onun kadar satmıyor elbette sebebi ise marka algısı ve lens çeşitliliği.Gider full frame çıkarır mark 3'e kafa tutar isterse.

Aslında işin özü büyük firmalar bu sektörlere yeterince odaklanmıyorlar.Hifiman,ak,fiio gibi markaların yaptıklarından çok daha kalitelisini çok daha küçük kasalara koyar yarı fiyatına satarlar isterlerse.Yeterli müşteriyi görsünler bakın neler çıkıyor ortaya...

4 kişi bunu beğendi.
  13. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    arkadaşlar zx2 almak istiyorum fakat elimde xiaomi note pro var
    cihazda;
    192 khz/24 bit
    Ess tecnology ES9018K2M DAC
    2 x Texas instruments OPA1612
    2 x ADI ADA 4896 Mevcut

bunlar mevcut. sizce zx2 ye geçmeli miyim çok kaliteli telefon amfisi ve dac ı bulunan telefonlarda da taşınabilir dacların farkları oluyor mu hissedebilecek derecede?

14. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    885
    Farkı çok rahat anlarsınız.. Kullanılan malzemelerden daha etkili faktörler var çünkü..

2 kişi bunu beğendi.
  15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Oluyor.

En önemli şey kulaklarınız ve onları ne kadar eğitip geliştirdiğinizdir. (Lotoo Paw Gold dinleyip "ne var ki bunda aynı müzik çalıyor" diyen birisine rast geldiğim için söylüyorum bunu)

Daha sonrasında ise beklentileriniz, elinizdeki kulaklıklar, kayıtlar devreye girer. Kulaklıklar aradaki farkı veremeyecekse çok bir anlamı yoktur. Ama verecekse, hiçbir telefon ses olarak ZX2 veya o düzeylerde DAP'ların zaten yanına yaklaşamaz.

Son olarak da şunu belirtmek lazım. Teknik bilgiler, DAC çipinin kodu, 24 bit çıkış filan bunlar önemsizdir. Aynı DAC çipini kullanıp farklı çalan aletler var. Önemli olan içerdeki mühendislik ve parçaların nasıl bir araya getirildiğidir. Telefonlarda pek çok parça olduğundan, içerde dünyanın en iyi DAC çipi olsa bile ses mutlaka bozulur. Parçaları özenle seçilip yerleştirilmiş, işlemci saat hızları sesi etkilemesin diye özel olarak ayarlanmış ve her elemanı bir şekilde maksimum kalite için özel materyallerle kaplanmış ZX2 gibi DAP'larla kıyaslanması mümkün değildir.

O yüzden başta belirttiğim üzere en önemli şey kişinin kendi kulaklarıyla dinledikten sonra bir sonuca varmasıdır.

Kulaklıklarınız ve en önemlisi kulaklarınız yeterliyse, üstteki mesajda da belirtildiği gibi fark çok açık anlaşılır.

5 kişi bunu beğendi.
  16. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    teşekkür ederim yanıtlarınız için.

17. Harun Berke

Harun Berke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Sony ZX-2, Sony MDR-1ABT, FİOO E17K üçlüsü ile normal şartlarda çok keyifli bir müzik dinletisi olması gerekmez mi acaba ?

18. Harun Berke

Harun Berke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Yada İPhone 6 Plus, Sony MDT-1ABT, FİOO E17K ile dinlenen müzik daha mı keyifli olur.
    Normal şartlarda tabi ki ZX-2 nin içinde olduğu üçleme ile keyif yüksek olması gerekirken tam tersi iPhone 6 Plus ın gerisinde kaldı. Nedenini bir türlü bulamadım. Tidal Hi Fi müzik bunda etkin rol oynar mı acaba.

19. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Her ikisinde de tidal hifi ile mi dinliyorsunuz ?

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Keyif görecelidir. Keyif almak ile iyi arasında pek bir bağlantı yoktur zaten bu işte. Örneğin eko'yu açarsınız siz daha fazla keyif alırsınız ancak çıkan ses fazlasıyla kötüdür gibi.