SPL PHONITOR X

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 9 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Eq işlerini hiç bilemiyorum ve zaten kullanmıyorum ama; Kulaklık sistemimde otl lambalı amfi kullanmaktayım, fakat amfiyi dinleti yapmadan 20 dk önce açıyorum sonra dinlemeye başlıyorum. Daha yumuşak, sıcak, dinamizm den uzak ve tınılı çalıyor(benim de eq ayarım böyle :) )(lamba tercihimi de ona göre yaptım)
    Aslında amacım ısınma seansını geçmek, yoksa 2 saat sonra sesi ayrı, 4 saat sonra sesi ayrı.

Caz ve klasik örnek olarak verdiğim çeşitlerdi.
    Yine kişinin keyfine göre değişir bunlar.
    Ben dac tercihi yaparken yumuşak, tane tane çalan, sıcak bir sese sahip bir dac tercih etmiştim, ağırlıklı olarak da caz dinlerim.
    Bana göre de bu cihaz iyi.

Mesela metal dinleyen biri, hızlı ve çok detaylı(detay atlamayan) bir dac tercih edebilir.

Klasik dinleyen biri enstrüman ayrımına, çözünürlüğe dikkat edebilir vs. vs. Gider bu.

Emgedomeister bunu beğendi.
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    254
    Ses adına ölçülebilir olan belki ses kalitesinin toplamda %20'sidir. Önemsiz mi, hayır. Ama %80'i gene suyun altında kalıyor belki.

Herşeyin, ses karakteristiklerinin dahi ölçülebilir olduğunu düşünüyorsunuz. Ölçülebilir olsa niye herkes sizin düşündüğünüz yoldan gitmesin ki? Çok kolay, basit, objektif ve pahalı olmayan bir yol.

Aşama aşama insanın fikirleri değişiyor.
    1. Eq için, e negüzel işte istediğim frekansları güçlendiriyorum/zayıflatıyorum
    2. Ya bu parçada şu seslerde bozulma var, yoktu bu. Hımm eq'dan'mış. Eq kullanmayayım.
    3. Daha kaliteli eq buldum, kullanabilirim.
    4. Sanırım bu ses biraz yapay çıkıyor. Ama en kaliteli kulaklığımı adam etmek için eq işe yarıyor.
    5. Kendi zevkime daha çok uyan kulaklık aldım, eq'ya gerek kalmadı.

Kablo, amfi/dac vs her konuda bu aşamalardan geçiyoruz. Bazıları oldukça pahalıya (zaman/para/enerji) alınmış deneyimler. Ama kendimiz inanabilmek için belki de başka türlüsünün pek olasılığı yok. Çünkü kendimiz deneyimlemedikçe çok kafamıza yatmıyor.

Mesela şimdi buradaki çoğu kişi için kulaklık kutusunun üstünde yazan 20-20000 Hz değerleri pek birşey ifade etmiyor. Bunun anlamsız olduğunu anladık artık. Çünkü çok sıradan bir kulaklıkta da, çok kaliteli bir kulaklıkta da benzer değerlerin olabileceğini gördük.

İşte eğer şu an için, 'ölçülebilir olan' toplam ses kalitesinin ancak %20'si ise, o zaman bu şuna benziyor. Önünüze bir yemek geliyor. Ve onu her türlü ölçüyorsunuz: Boyutları, ağırlığı, kokusunun yoğunluğu, kokuda hangi elementler var, yemekte hangi elementler var, yumuşaklığı/sertliği, asiditesi vs. vs. Evet bazı değerler çok aşırı ise yemeği yiyemezsiniz; çok aşırı sert ise, veya çok asidik ise gibi. Ama bunun dışında size bu ölçtükleriniz tadı ile ilgili çok da fazla birşey vermiyor. Anlamak için tatmak zorundasınız.

fosther, refuserQ, u.taskiner ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Ben ölçülebilir olanın %100 olduğunu düşünüyorum. İddialı değil mi. Bu arada Eq hakkında büyük bir hata yapıyorsunuz. Ne kaybettiğinizin farkında değilsiniz. Bu kulaklığı beğenmedim ,sat yerine yenisini al yerine az bir emek ile inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. 100TL lik dandik bir kulaklığın 2000 TL bandındakilere kafa tutabilecek hale geldiğine şahit oldum.
    Müsait olursam bir gün eq hakkında bir iki satır yazmayı düşünüyorum. Bir de edebiyatım olsa azıcık..

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,558
    Bence kulaklik icin %10 bile degil. Ama DAC icin bilemiyorum. %20 cok dusuk kalabilir belki... O yuzden teorik yaklasimlardan ziyade bizzat deneyim paylasmak onemli.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    O zaman tecrübeniz le şaşırtın beni. Ölçümü iyi ama sesi kötü bir örnek verin

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    611
    Sevgili @yigitboylu ben yıllardır açtığınız başlığın konusu olan SPL Phonitor X ile aynı teknolojiye ( 120 V teknolojisi ) sahip bir set-up kullanıyorum. Kullandığım ekipmanlar ; SPL Director DAC , SPL Performer s800 ve SPL Phonitor Mini.

Şu pandemi illeti olmasaydı ; sizin bana gelip bu set-up'ı dinleyerek , bu Amirm denen vatandaşın , rakamların dünyasında kaybolarak olayın özünü kaçırdığını ve ister istemez mekanik bir düşünce şekli içerisine girdiğini net bir şekilde ispatlamak isterdim. :)

Ayrıca ben bu adamı zaman zaman takip ediyorum. Yaptığı bir çok analizde ; bilimsellik adı altında , abartılı bir popülizm ve aykırı olma havasını sezinliyorum. Hatta hatta ( belki abartılı düşünüyorum ama ) acaba işin içinde " Bir manipülasyon çabası olabilir mi ? " sorusunu kendime sormadan da geçemiyorum. :)

Collapse Signature Expand Signature
    #26 MehmetB, 15 Mart 2021
    Son düzenleme: 15 Mart 2021
    fosther ve pyken123 bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,558
    Acikcasi DAC'ler arasindan bir ornek veremiyorum, tecrubem sinirli. Belki de DAC'ler icin bu oran dediginiz gibi %80, hatta %100'dur.

Kulakliklar ile ilgili olcum iceren boyle bir liste varsa inceleyip ornek bulmaya calisabilirim. Ozellikle kafaustu kulaklik tecrubem daha fazla.

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Siz beğenmediğiniz size hitap etmeyen kafaüstlerini yazın, ben bir inceliyim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Mart 2021 ---
    Aslında estirmeye çalıştığı bir hava yok. Tarafsız bir şekilde ölçüm yapıp ortaya anlaşılabilir sonuçlar koymaya, doğru şekilde yorumlatmaya çalışıyor. Ölçüm sonrası da dinleti yapıp kısa bir öznel yorum yapıyor. Aykırılığı şu olabilir; pahallı, çok satılan bazı cihazların şişirilmiş ürünler olduğunu, çok daha ucuz cihazlardan duyulabilir seviyede iyi olmadıklarını söylüyor ki burada kimin buna itirazı olabilir.

9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,612
    Benim itirazım var çünkü cihazların ASR ölçümleriyle oluşan sıralamaları ile müzik performansları ile oluşan sıralamaları arasında paralellik yok. Daha önce de belirtmiştim ve kendimi tekrar etmek de istemem ama anladığım kadarıyla söz konusu sitenin ölçtüğü birden fazla cihaz ile deneyimi olan çok fazla forumdaşımız yok ya da bu tartışamaya dahil olmak istemiyorlar -ki aslında ben de istemiyorum, kendi fikrim oluşmuş durumda ve bana yetiyor, kimseyi ikna etmek gibi bir derdim de yok, sadece bu forumu okuyan, parasını doğru harcamak için buradan yardım uman arkadaşlarımın, doğru olmadığını düşündüğüm bir "ölçüm" hype'ına kapılıp sonradan pişman olacakları alışverişler yapmasını istemem. Bu nedenle sorumluluk bana düşüyor ve deneyimimi son bir kez daha paylaşıyor ve uyarıyorum...

Ben şu üç cihaza aynı anda sahiptim:

https://www.audiosciencereview.com/...urements-of-the-chord-hugo-1-dac-hp-amp.9352/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/massdrop-airist-r2r-dac-review.9565/

https://www.audiosciencereview.com/...iew-and-measurements-of-topping-d50-dac.2403/

Üçünü yan yana dinlemiş biri olarak söylüyorum ki, Topping D50'nin Chord Hugo ile benzer konumlandığı ve Airist r2r'ın da çok üzerinde yer aldığı sıralama benim için bir anlam ifade etmiyor. Üç cihazı da az ya da çok severim, Hugo ile Airist'i halen kullanıyorum, D50'yi ise sattım. D50, detaylı, arka planı karanlık, yüksek kontrastlı, "keskin" çalan bir alet. Derinlik, 3 boyut, "gerçeklik" hissi zayıf olduğu yönleri. 2 boyutlu bir cihaz. "Kötü" çalmıyor (Kendi zevkleri doğrultusunda D50'ye kötü çalıyor diyecek bir sürü insan vardır herhalde, ama ben majör bir kusuru olmayan hiç bir cihaza kötü çalıyor demem), fiyatı kadar çalıyor. Alınır mı alınır, lambalı ile kenarları törpülenir, sahne katılır ya da yumuşak çalan bir amfi ve sıcak bir kulaklık ile keyifle dinlenir (bir seviyeye kadar). Ama ben, bana DAC tavsiyesi soran arkadaşıma, imkanı varsa öncelikle diğer ikisinden birini almasını öneririm.

Benim deneyimlerime göre, cihazların ASR ölçüm sonuçları, cihazların müzik performanslarını bire bir yansıtmıyor, bütün listedeki tek istisnai duruma denk gelmiş de olabilirim tabi ama pek zannetmiyorum. Nasıl bazı pahalı ürünler daha ucuz ürünlerden daha kötü performans veriyorsa, gördüğüm kadarıyla ASR'de iyi ölçülen bazı cihazlar da, kendinden daha kötü ölçülen cihazlardan daha kötü performans verebiliyor. Çok pahalıysa çok iyidir mantığı ne kadar yanlışsa, çok iyi ölçümü var çok iyidir mantığı da ne yazık ki yanlış. Sadece sinad değerine bakıp DAC seçmek, sadece watt değerine bakıp amfi seçmekten daha mantıklı değil. Bu hobide kestirme yok ne yazık ki, istediğiniz, aradığınız sesi bulmak için dinlemek zorundasınız.

Ölçümlere inanmayın, ölçümsüz kalmayın, sağlıcakla kalın...

refuserQ, ziprar, endia ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    ASR kurucusu ve ölçümleri yapan kişinin en önemli iddiası objektif olmak ki, SPL gibi bir firmayı çatır çatır eleştirebilecek kadar da cesur olduğunu düşünüyorum.

Ölçümü yapılan SPL ürünü ile alakalı da, şirketin kendisine farklı bir numune göndermeyi talep etmediğini, farklı bir numune gönderilse onun da ölçümlerini yapabileceğini belirtmiş. Benchmark gibi bir şirketin ürünündeki bir hatayı ölçümle bulup şirketle iletişime geçtiğinde şirketin gerekli iyileştirme faaliyetlerinde bulunduğunu ve Benchmark'ın ne kadar ciddi bir şirket olduğundan bahsetmiş. Aynı şekilde Topping, SMSL gibi Çin markalarının bu sinad sıralamasında üst sıralarda konumlanabilmelerini sağlayan da firmaların yeni modellerini sürekli hem kendilerinin aynı yöntemle test etmesi, hem de ASR'ye yeni cihazlarını yollayıp test ettirmeleri, olası tasarım hatalarını anında seri üretim öncesi düzeltebilmeleri.

Burada benim dikkatimi çeken ve gözden kaçırılan bir husus şu oldu ne yazık ki; bakın bu ölçümleri yapan amirm nickli vatandaş ölçümlerle birlikte tüm ölçtüğü cihazları HD650, Hifiman He400i, ether cx ve şu an hatırlayamadığım bazı hassas iem modelleri ile dinliyor. Öznel deneyimlerini de aktarıyor, sıralamada düşük kalan bir ürünün duyulabilir bir sorunu olmadığını net şekilde dile getirebiliyor. Şimdi, yüzlerce ekipman ölçümü yapmış ve ölçtüğü ekipmanları dinlemiş birinin deneyiminde değiliz hiç birimiz, elimizde böyle bir imkan yok çünkü. Bu deneyimde birinin düşünceleri açıkçası benim için çok önemli, sinad sıralama tablosunun da mühendislik bakımından önemli olduğunu vurguluyorlar. Gerçekten bu tablo sayesinde kendisini geliştiren, iyileştirme çalışmaları yapan bir sürü şirket var Benchmark dahil.

#30 ANATHEMA, 16 Mart 2021
    Son düzenleme: 16 Mart 2021
    yigitboylu, zxc ve pyken123 bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,558
    Tecrübem genelde dinlediğim kulaklıkların ses kalitelerinin fiyatlarını yansıttığı yönünde. İstisna arayacak olursam, HD700 aklıma geliyor. Bir de IE800.

Bu arada, ASR sitesinde kulaklık ölçümleri olduğunu, ve HD800S'le ilgili olumsuz sonuç belirtildiğini görüp "vay bre densiz!" diyerekten tıkladım linke. Meğer olumlu görüş belirtmiş. Lakin ölçümler kötü, ancak dinleyince o inanılmaz sahneyi o da farketmiş, ve o dengesiz frekans tepkisine rağmen olumlu görüş belirtmiş.

Velhasıl sadece sayısal ölçümlerle sonuç belirten, subjektif dinleme testini çöpe atan bir yaklaşım sergilenmemiş. Bu başlıkta ASR hakkında tam tersi bir izlenim edinmiştim halbuki.

refuserQ, yigitboylu ve ANATHEMA bunu beğendi.
  12. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Evet Airist'i fena gömmüş. Aşırı distorsiyonlu olduğunu gözlemlemiş. Bu ölçüme göre yumuşak ve sıcak çalması muhtemel ama detay konusunda sizin yorumunuzu merak ediyorum.
    Hugo'yu sıralamada düşük gösterse de çok ta şeyetmemiş :)

13. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,612
    Cevap vermek için biraz düşündüm açıkçası. D50 yi tanımlarken ilk aklıma gelen sıfatlardan biri olan “detaylı” Airist için kullanacağım bir sıfat değil çünkü. Ama bu detaysız çalmasından ziyade, detayı yüze vurmamasından kaynaklanıyor. Ben, belki de detay peşinde olmadığım için, hiç detay eksikliği hissetmedim. Hatta farklı bir perspektiften, benim için d50 den daha detaylı bile diyebilirim, şöyle açıklamaya çalışayım: d50 nin detayı, tiz ve parlaklık detayı, sıkı, net bas detayı. Keskin kontür, kontrast detayı. Airistin detayı ise mid detayı: Saksafonun dokusunda, rezonansında bir detay. Ayrıca sahne genişliğinden dolayı, belirli bir enstrümana, daha kolay odaklanılabildiğinden duyulabilen bir detay. Göz alıp yormuyor ama bulanık da değil. Cihazımın fanboy’luğunu yapıyor gibi oluyorum ama, benim zevkime ve ekipmanıma* oldukça uyan bir dac Airist r2r. Bir başkası beğenmeyebilir elbette.

*Kulaklık Focal clear, hoparlör KEF LS50 olunca yumuşak bir sunuma ihtiyaç oluyor haliyle :)

Umarım yardımcı olabildim.

yigitboylu bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Ben mi yanlış anladım yoksa chord hugo'ya biri bisey mi demis? :D Hugo'ya da bisey demezsin ya ,dinledigim en iyi cihazlardan biriydi.He ,zevkine uymaz o ayrı...Ama ölcüm ayagına zorla bi cihazı kötülemek derim buna.Ayrıca dinledigim en dogal calan ,en yumusak calan dac hugoydu.

Bu ölcümler benim için çok şey ifade etmıyor açıkcası.Ben sesin zevkime uyduguna bakarım....Uymuyorsa eğer isterse sabaha kadar milim milim ölçün fayda etmez :)

Bir cihaz en güzel dinleyerek anlaşılır.Dinlersiniz ,zevkinize de uyuyorsa alır kullanırsınız.Ben 10 yıldan fazla oldu hd650 kullanıyorum.2.hd650 kulaklıgım.Eskisin bir daha alırım.Cunku zevkime uyuyor...

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Sadece daha iyi ölçümü olan daha uygun fiyatlı ürünler var denmiş :)

16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    254
    İddialıdan öte. İmkansız. Ölçme/sayıya çevirme işlerinde hiçbir zaman kayıpsız birşey elde edemezsiniz. Salt sesi birebir dönüştürmek için yapılmış ADC'ler (sesi analogtan dijitale çeviren aletler) dahi kayıplı. Bence ne gibi değerler ölçülüyor, bunun sesin neresi ile ilgili olduğuna dair daha çok bilgi edinirseniz, ölçülen şeylerin genel ve kabataslak şeylere dair olduğunu anlayabilirsiniz. Sizin savınız "O Ses Türkiye"yi jürisiz/oysuz yapalım, ölçüp en güzel sesi buluruz'a benziyor.

Zaten ölçülebilir olan toplam ses kalitesinin büyük kısmını oluştursaydı, oradaki teknik liste ile insanların algıladığı ses kalitesi listesi arasında korelasyon olurdu. Olmadığını biliyoruz. Demek ki, ölçülebilir olan, toplam ses kalitesinin büyük kısmını değil, küçük kısmını oluşturuyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2021 ---
    Bu kişinin çok deneyimli olduğunu düşünüyorsunuz, lakin başka bir bakış açısına göre "henüz teknik ölçümlerle ses kalitesi arasında çok büyük bir korelasyon/ilişki olmadığını dahi çözememiş" durumda diye de düşünülebilir. Veya girdi bir yola, öyle devam ediyor belki.

Öte yandan firmaların işbirliği yapma ve teknik olarak kendini geliştirme çabası da şöyle yorumlanabilir: "Ben olsam ben de öyle yapardım, çünkü iyi çalan cihazı yapmak daha zor, en azından 'iyi çalacak imajı yaratan' (teknik değerleri iyi olan) cihazı yapmaya çalışayım bari. Hem işbirliği yapmış da olurum, bu site ve kişi de beni/ürünlerimi öne çıkarmaya devam eder."

Mikrobiyolog belirtmiş; nasıl ki, pahalı cihazın iyi olması şart değilse, aynı şekilde teknik değerleri iyi cihazın da sesinin çok iyi olması gerekmiyor diye. Katılıyorum. Ama şöyle birşey de var aklımda, pahalı cihaz ve ses kalitesi arasındaki korelasyon/ilişki dahi, teknik değer ve ses kalitesi arasındaki korelasyon/ilişkiden daha fazladır gibime geliyor. O vakit yeterince korelasyon yokken teknik liste ne işe yarıyor? Hype sadece teknik olmayan veriler üzerinden olmuyor demiştim. Bu da hype, hatta bilim/teknik destekli, çok daha güçlü bir hype.
    Buna da aynı şey denebilir; O vakit yeterince korelasyon yokken teknik liste ne işe yarıyor? Hype sadece teknik olmayan veriler üzerinden olmuyor demiştim. Bu da hype, hatta bilim/teknik destekli, çok daha güçlü bir hype.

"Daha iyi ölçümü var" demek ne demek? Eğer bu ses kalitesine zorunlu olarak yansımıyorsa, arada güçlü bir ilişki yoksa, ne işe yarıyor?
    Şöyle birşey de var zaten. Algı bütünseldir. Ve bütün parçalarının toplamından çok daha fazlasıdır.

Ölçülebilir olan, ölçülen; birbirinden bağımsız, ayrık değerlerdir; onların bütünlük içerisinde uyumlu/dengeli olup olmayacakları belli değil. Zaten bütün parçaları ölçemiyoruz, ölçebildiğimiz çok genel, kabataslak şeyler.

Dolayısı ile herşeyi ölçebilsek bile (ki bu gene de imkansız, ama öyle olsaydı bile), ses kalitesi algımızın bütünselliğine ulaşamayacak.

#36 ziprar, 17 Mart 2021
    Son düzenleme: 17 Mart 2021
  17. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Algılarımız önyargılarımızdan, fiziki ve mental durumumuzdan kolayca etkilenir. Ölçümlerden daha güvenilir olduğunu düşünmüyorum. İyi ölçümle iyi ses arasında korelasyon olmadığı da sizin iddianız. Sizin veya bilmem kaç kişinin beğenisi bu iddiaya kanıt teşkil etmez.

18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    254
    "O Ses Türkiye"yi salt ölçerek yaparım diyorsunuz yani, bu cümlenizle.

Peki ne kanıt teşkil eder? Hiçbirşey hiçbirşeye kanıt teşkil etmez ki bu hayatta. Bilim yanlışlanabilirlik üzerine kurulmuştur. İspat edilen herşey hala çürütülebilir durumdadır. "Gerçek, daha doğrusu bulunana kadar değişmez ve vazgeçilmez sanılan önermedir".

Öte yandan ses kalitesi diyorsak son durak 'algımız' olmak zorunda. Bu nedenle herkes sadece kendi duyduğunu bilir. Şu da var "ölçümleri iyi olmak" düşüncesinin, algılarımızı başka şeylere göre daha az eğip büktüğünü de bilmiyoruz.

Ama şu var; hype'ın özelliği, sonsuza kadar sürmemesidir. Deneyimli sesseverler arasında "ölçümü iyi olmak ile ses kalitesi arasında güçlü korelasyon olup olmadığına" dair bir ikilem/tereddüt olmadığını düşünüyorum.

Ölçümlerle ilgili sorun, bütünün küçük bir yüzdesine karşılık düşmeleri. En azından ilk sorun bu. Neyi temsil ettiklerini, nasıl temsil ettiklerini bilen biri için böyle bir ikilem doğmuyor bile. Bu yüzden çoğu insan bu konu üstünde durmayı, konuşmayı, ikna çabasını, gereksiz enerji harcaması olarak görüyor, diye düşünüyorum.

Ama evet haklısınız, kanıt teşkil etmez. Sessever camiasının %95'i aynı fikirde olsa da teşkil etmez. Hepsi "bu böyledir" dese de teşkil etmez. Sadece siz kendiniz deneyimleyerek kendi gerçeğinize ulaşırsınız. Ve birgün böyle bir forumda da size birisi "bu söylediklerin kanıt teşkil etmez ki" der. Siz de peki dersiniz.

yigitboylu, Mikrobiyolog ve fosther bunu beğendi.
  19. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
  20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Demesi bazı sonuçları değiştirmıyor maalesef :) Sonuç nedir ?Ona bakarım ben.O ölcülen cihazlar hugo'dan daha yumusak ,daha dogal ,daha sahneli calıyor mu? Asıl önemli olan o benım ıcın.

Tamamen öznel ya ,yine takip edilir ama biraz zorlama var gibi gelıyor bana.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2021, İlk mesaj zamanı 17 Mart 2021 ---
    Mesela jds labs icin 40 hz de flat falan demis?Tamam ama bu benım ne isime yarayacak?Belki beğenmeyecegım oranın flat olmasını.

Ben cok anlamadım ama eskiden böyle furyalar yoktu.Freq re. bakardık evet ama tutup 40hz de flat Oooo alkış diye ekipman alan görmedim :D