SPL PHONITOR X

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 9 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Önyargım olduğunu düşünmüyordum ama okumaktan da zarar gelmez. Okudum. Teşekkürler.

Adam içten bir tarzda yazmış. Yaptığı şeye de inanıyor olasılıkla. Ölçtüklerinin ses kalitesini büyük oranda temsil ettiğini düşünüyor mu emin değilim. Düşünüyor olabilir, olmayabilir.

Benim fikrim değişmedi, bu ölçülenler ses kalitesinin %20'sini temsil edebilir belki.

Şöyle bir şey sezdim. Bu ölçülenler hep "olmaması gerekenler". Ancak hataları/kusurları çıkarınca geriye güzellik kalmıyor her zaman. Bu, özellikle böyle bir konuda (sanata yaklaşan konularda) fazla teknik, fazla düzmantık bir bakış. Bu hesaba göre en güzel resim, boş beyaz bir kağıttır. Çünkü kusur bulamazsınız. Ama güzellik de yoktur (hatta bazı bakış açılarından güzellik de kusurdan doğabilir). Hani O Ses Türkiye'de jüri bazan bir yarışmacıya şöyle diyor: "Teknik olarak, okunuş olarak kusursuzdu. Bir kusuru yoktu. Ama duyguyu alamadım".

Dac'lar uzun zamandır hiç fena değil. Aranan şey artık belki de teknik kusursuzluğun ötesidir. Teknik kusursuzluk olarak 1-2 adım geri, ama sese kattığı güzellikler açısından 5-10 adım ileri olması, neredeyse herzaman tercih edilecek birşey olasılıkla. Tınıların gerçekçiliği, sahne, 3 boyutlu sunum gibi şeyleri bu genel ve kabataslak ölçümlerle ölçmek/belirlemek pek mümkün değil.

Gelelim uyum konusuna. Kulaklığınız veya hoparlörünüz mükemmel değil. İnsanlar dac'ın veya dac+amp'ın teknik mükemmelliğinden çok, kendi cihazıyla uyumunu arama peşinde bu devirde. Yani o aşamayı geçtiler veya umursamıyorlar. Yoksa bir tane kusursuz dac/dac+amp ortaya koyardınız ve uyum sorunu sonsuza dek çözülürdü.

Bu testleri yapan kişiye henüz ölçmediği/deneyimlemediği 10 kulaklık (veya hoparlör) ve 10 dac/dac+amp verilmesini önerirdim ben olsam. Ve sonra da bunları hiç dinlemeden sadece ölçerek, en iyi uyum sağlayabilecek kulaklık ile dac+amp'ı bulmasını. Ya da 1 kulaklık ve buna en iyi uyum sağlayacak 10 dac+amp arasından seçim. Yani sonuçta körleme, sadece ölçerek uyumu tespit etmesini isterdim. Ki başarılı olması olasılığını zor buluyorum.

Çünkü bu tip şeylerde teori ve pratik birbirini feci halde tutmayabiliyor. Hatırlıyorum çok da bana uymayan ama kaliteli ilk kulaklığımda, eq üstünde ustalaşarak istediğim kulaklığa benzetebileceğimi farkettiğimde epey mutluydum. Birgün "nedir şu flat flat dedikleri" diyerek elimdeki kulaklığın frekans eğrisinin zıttını kulaklığa uyguladım. Sonuç dümdüz, gerçekten flat bir eğriydi. Ama sesi nasıldı. Sadece sıkıcı. Demek ki flat bu değildi. Olmamalıydı.

Mesela bu kişi şu an Airpods Max veya popüler bluetooth hoparlörlerinden birinin driver'a varan değerlerini ölçebilse, kullanılan DSP'den dolayı, hiç lineer değil falan diyecek. Çünkü görelilikte kütleler nasıl zamanı ve uzayı eğip büküyorlarsa, bunlara gelen veri de o oranda DSP yüzünden eğilip bükülmüş olacak. Ama sesin daha iyi çıkmasını sağlayan şey de o eğilip bükülme. İki hatanın birbirini yoketmesi mi acaba uyum?

Zaten insanın sesi algılamasının eğrisi de düz değil, her frekansı aynı oranda algılamıyoruz. Onu ölçse bu kişi, ona da kusur bulacaktı olasılıkla. Kusurlu(?) olan bir algılama organına kusursuz veriyi göndermeye çalışarak, acaba kusurlu mu yoksa kusursuz bir iş mi yapmış oluruz. Kulaklıklarda tizlerin frekans eğrisi hiç sönümlenme moduna girmese? Çığlık çığlığa dinlesek tiz sesleri, beynimizde tebeşir çizikleriyle. Ve kusursuz sesi dinlediğimizi bilerek içimizi ferah tutmaya çalışsak.

Candlemass ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Evet insan kulağı her frekansı aynı seviyede algılamıyor. O yüzden frekans yanıtı ölçümlerinde harman eğrisi referans alınıyor. Bu eğrinin nasıl ortaya çıktığını ilgilenenler araştırabilir. Kısaca genelin hoşuna giden frekans tepkisi diyebiliriz.
    Uyumlu çalma mevzusu da sadece ölçümlere bakarak mümkün de çok daha başlara ve derinlere inmek gerekiyor. Şimdilik kalsın :)

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Hesapli urunler icin sorun degil ama $$$ harcaniyorsa bi zahmet olcumleri de iyi oluversin. High-end urunlerde vasat olcumlerin bence bir ozru yok. Sese her ne guzellik katiyorsa sesi bozmadan katsin bi zahmet. Sonucta bu cihazlar el yordamiyla dizayn edilmiyor. Muhendisler dizayn ediyor ve her seyin farkindalar. Hadi kulakliklar icin istisna yapalim, ancak DAC ve amfi icin belli standartlar saglanmali.

SPL'in cevabina da bakarsaniz, en basta urunun eski oldugu, yeni versiyonun ciddi manada guncellenerek cok daha iyi oldugu belirtilmis. Yani SPL de urunun vasatliginin farkindaymis ki guncellemis. Sahsi gorusum, eger uzerine $2500 etiket koyuyorlarsa, o urunu hic surmemeleri lazimdi piyasaya. Ancak crosstalk ve sondaki empedans olayinda da SPL'e katiliyorum.

Velhasil ASR bence iyi bir is yapiyor, her konuda hakli olmasalar da. Ureticilerin cevaplarini oldugu gibi sansursuz yayinladiktan sonra bence hic bir sorun yok, bu ornekte oldugu gibi. Acikcasi benim bayagi hosuma gitti. Satir aralarini dikkatli okursaniz belli ki SPL sucun bir kismini ustu ortulu de olsa ustlenmis. Ancak empedans olayinda da fazla kurcalamadan ASR'i (bence saglam) gommus. ASR da cevabi oldugu gibi yayinlamis. Gayet guzel. Olmasi gerektigi gibi. Sonucta kimse, ve hic bir sey de mukemmel degil. Kazanan tuketici olacaktir.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Zaten kimse ölçümler kötü olsun demiyor. Ancak buradaki sorun o siteyle ilgilenenlerin çoğunun (ve olasılıkla site sahibinin) yapılan bir demet teknik ölçümler dizisinin ses kalitesini büyük oranda yansıttığı hissine sahip olmaları (içten içe). Açıkça bunun böyle olmadığını, bu ölçümlerin ses kalitesi denen şeyin küçük bir yüzdesini temsil ettiğini bildikleri ve ifade ettikleri sürece sorun yok. Öbür türlü, hype'lardan sıkılıp kendi sitesini kuran kişi yeni bir hype türü (teknik hype) yaratmış oluyor.

İkinci nokta da, eğer ses kalitesi veya ölçümlerden birinden fedakarlık yapılması gerekse, tercihin ses kalitesi yönünde olması gerektiği. Ses kalitesi sonuçtur, ölçümler sebep olabilir (öyle düşünürüz) veya olmayabilir. Bu cihazlar el yordamıyla yapılmıyor diyorsunuz ya, belki de yapılıyordur. Belki schiit'in gömdüğü cihazları, salt şunu denesem "ses kalitesi nasıl olacak acaba" diye denemelerle yapılıyordur (bence sakıncası yok). Ki ilginçtir o cihazın multibit olmasından kaynaklanan yanlar olduğunu düşünüyorum. Ve belki de ses öyle daha güzeldir. Onu da denemeden bilemem. Ama bu site sayesinde çok güzel nurtopu gibi önyargılara sahip olabilirim.

Dinlemenin subjektif olduğu, ölçmenin objektif olarak dinlemenin yerine geçebileceğini düşünmek (adam kendi diyor ses seviyesini eşitleyince sahnedir, şudur, budur uçtu gitti. Bunun bu kadar basit olmadığını düşünüyorum. Hatta her kulaklığın sesi iyi verdiği aralık var. Sesi hangi seviyede eşitliyorsun o bile önemli) olayın özünü yanlış anlamak ve yönlendirmek demek. Tamam milyon tane hype var, ama onlarla başetmenin yolu yeni bir hype türü yaratmak değil.

Candlemass, Mikrobiyolog ve fosther bunu beğendi.
  5. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Öncelikle belirtmek isterim, kendi düşüncelerimi kimseye empoze etmek gibi bir niyetim yok. Bu nedenle farklı düşüncelerin oldukça ölçülü şekilde dile getirilip paylaşıldığı bu başlık çok hoşuma gitti.

Ses kalitesi göreceli bir kavramdır, benim dinleyip bayıldığım bir enstrüman başkası tarafından hiç beğenilmeyebilir. SPL muhteşem cihazlar yapabilir, başka bir marka daha da muhteşem cihazlar yapabilir, maddiyattan bağımsız beğenenleri ve fanatikleri olabileceği gibi beğenmeyenleri de mutlaka olacaktır. Ancak kusursuz mühendislik, teknik başarı fiyatı bol sıfırlı ürünlerde elzemdir. Benim düşünceme göre son kullanıcı için, ses rengi ve kalitesi kişiden kişeye farklılık gösterebileceği de göz önüne alındığında teknik mükemmeliyet daha önemlidir. Neticede kimse dünya kadar para verdiği bir ürünün teknik açıdan düşük seviyede olmasını istemez, sadece bazıları bu durumu umursamayabilir. Ayrıca farklı bir açıdan bakarsak, nasılsa cihazlarım harika ses performansı sunuyor diye düşünmek bazı firmalar tarafından mühendislik aşamasının ikinci plana atılması ile sonuçlanabilir.

#45 ANATHEMA, 18 Mart 2021
    Son düzenleme: 18 Mart 2021
  6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Aslında ses kalitesi o kadar da göreceli değil. Kulaklıkta belki biraz, ama dac daha zor. Beğenilen ürünler var, sıradan bulunan ürünler var. Ve dikkat ederseniz kimse şu ürün kötü demekle uğraşmak da istemez. Çünkü neye kötü deseniz birinin kuyruğuna basmış olursunuz. O yüzden herkes genelde iyi üzerinden konuşmayı tercih eder. Yeterince iyi denmiyorsa, değildir.

Ama zaten ses kalitesi göreceli ise daha da çok deneme gereği doğuyor. Mühendisliği iyi diye alıp beğenmediğiniz birşey olursa mı daha çok üzülürsünüz, yoksa ses kalitesi iyi diye alıp beğenip, mühendisliği en üst düzey değilse mi daha çok üzülürsünüz?

Öte yandan mühendislikle ilgili birkaç aşamalı bir durum var.

1. Ses kalitesini oluşturan bileşenlerin hepsinin ölçülmesi mümkün değil.
    2. Ölçülenler ses kalitesini ne oranda yansıtıyor veya ilgili? Bu yüzde büyük değil.

Örneğin;

Ses kalitesi = 0.35 A + 0.23 B + 0.20 C + 0.12 D + 0.10 E

'den oluşuyor olsun. Atıyorum tabii. Burada A,B,C,D,E etkili faktörler (0-1 arası sayılar). Başlarındaki katsayılar da etki etme oranları. Örneğin A faktörü %35 etkili.

Eğer siz A,B,C'yi ölçemiyorsanız veya öneminin farkında değilseniz, şöyle bir formülü teknik başarım adına ortaya koymuş olabilirsiniz.

Teknik başarım = 0.30 D + 0.30 E + 0.20 F + 0.20 G

Burada ilgili faktörler sadece D ve E'dir. Diğerleri aslında boş faktördür. D ve E'nin ilgili olma oranları da aslında %12 ve %10 olmasına rağmen, buraya toplamda %60 gibi yansırlar falan filan.

Yani teknik ölçüm/başarım diye konulan şeylerin, amaca katkıları oranında mühendislik başarısı olarak görülmesi gerekir. Bir şeyi yapmak zor olabilir, ama amaca katkısı yoksa o mühendislik başarısı aslında alakasızdır. Başka bir alanın mühendisliği olmuş olur, çünkü sizin amaçladığınız alana (ses kalitesine) pek katkı koymuyordur.

Örneğin en iyi kalemi yapmak istiyorsunuz. Kalemin boyunun tam olarak 14.00005 cm olmasını istiyorsunuz. Bu hassasiyette çalışmak zor. Ve bunun da kalemin iyi olmasına uğraştığınız kadar katkısı yok. Buna kusursuz mühendislik denemez.

Yani buradan şu sonuç çıkıyor; ölçümleri hiç takmayıp iyi ses kalitesini yakalarsanız, zaten en iyi mühendislik başarısını da göstermiş olursunuz. Çünkü amacınız en iyi ses kalitesidir. Ama kafanızdan en iyi ses kalitesini temsil edeceğini varsaydığınız bir demet ölçüm uydurup, onlarda en iyi değerleri elde ederseniz, ama bunun ses kalitesi ile pek bir korelasyonu yoksa, yanlış başlangıç ve yanlış mühendislik yapmışsınız demektir.

#46 ziprar, 18 Mart 2021
    Son düzenleme: 18 Mart 2021
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    THD'u yuksek bir amfi iyi degildir. Crosstalk'u yuksek bir amfinin devresinin iyi dizayn edilmemis olma ihtimali mevcuttur. OIcumler her sey degil, ancak hic bir sey de degil. Dengeli olmakta fayda var.

Bir de gayet teknik bir konu ile ilgili sinirli bilgimizle sadece mantik yuruterek tartismak bence cok faydali degil, hatta yaniltici da olabilir. Mesela firmalarin amfi ya da DAC dizayn ederken ses kalitesi ya da iyi olcum arasinda bir tercih yapmak durumunda kalmalari senaryosuna dair gecerli veri nedir? Amfi dizayn ederken bunu tecrube eden bir muhendis var mi aramizda? Boyle birinden bizzat dinleyen? Boyle birinin yazdigi yazidan bunu ogrenen? Yoksa bu tur varsayimlar havanda su dovmek bence.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Dan agustino ölçüm yapmakla birlikte kendine hoş gelen tercihini uygulayıp ölçüm sonucunu es geçiyormuş diye okumuştum.

zxc bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Abbooooov. Monoblok amfi $295000 aga.

Konu hakkında yorum yapmak için bütçem yeterli değil :) Zaten tek kanal amfiye bu miktarın harcanması için bütçe kadar da inanç lazım, bilimle de nereye kadar arkadaş :D Hatta beş-on bin sene önce elimize geçseydi, buna tapacak birilerini bulmak ta zor olmazdı diye düşünüyorum :p

#49 zxc, 19 Mart 2021
    Son düzenleme: 19 Mart 2021
    Mikrobiyolog ve refuserQ bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Dinlemeye bile gerek yok, bunu sadece izlesen bile sesini beğenirsin :)

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Ben fotoğrafına bakarak sesini beğendim şahsen :)

refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  12. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Tartışmaların bu noktasında bir anekdot eklemek istiyorum.

Tanıdığım ve kendisinden gurur duyduğum bir Türk insanından bahsetmek istiyorum. Kendisi uzun yıllar yurt dışında Rupert Neve'in ekibinde yer aldı. Genius bir adam.

Rupert Neve kim derseniz ? Dünya pro-audio tarihinin gelmiş geçmiş en önemli ve ikonik bir kaç ekipman tasarımcısından birisi. Bir efsane. Bundan bir kaç hafta önce maalesef doksan küsur yaşında vefat etti.

Bahsettiğim bu Türk arkadaş yıllarca böyle bir adamın ekibinde tasarımcı olarak görev yaptı. Sonraki AMS-Neve döneminde ; firmanın çok önemli bir mic-pre'sine tasarımcı olarak imzasını attı. Şu anda ise Britanya'da kurduğu firmasında kendi tasarımladığı ürünleri üretiyor.

Şimdi bir insanın Rupert Neve'in ekibinde yer alması için tabiri caiz ise iki okka taş..., olması lazım. Bunun üzerine AMS-Neve'de mic-pre tasarımına imza atabilmesi için ise ilave olarak altı okka taş.... daha olması lazım.

Bu insan Türkiye'ye bundan bir kaç sene önce geldiğinde yaptığı sohbette ; SPL'İn 120V teknolojisi ile ürettiği cihazlar söz konusu olduğunda bir tasarımcı olarak aynen şunları söyledi :

" Biz tasarımcılar olarak SPL'in 120V teknolojisi ile ürettiği ürünler karşısında ceketlerimizi ilikliyoruz. Bu teknoloji ile bugüne kadar çözemediğimiz bazı sorunları çözümlediler"

Şimdi bu arkadaşımız kim Amirm kim ?

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  13. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Alıntı:

Amir Majidimehr, ses / video / entegrasyon / otomasyon şirketi Madrona Digital'in (madronadigital.com) kurucusudur. Bundan önce, Sony'den Microsoft'a kadar önde gelen şirketlerde bilgisayar ve yayın / tüketici video endüstrilerinde 30 yıldan fazla zaman geçirdi ve her zaman dijital medya teslimatı ve tüketiminde en son teknolojiyi ilerletmeye çalıştı. Ekiplerinde geliştirilen teknolojiler, önde gelen oyun konsollarından ve telefonlarından dünyanın her bilgisayarına milyarlarca cihaz halinde sevk edilir ve Blu-ray Disc gibi standartlarda zorunludur. 2007 yılında Microsoft'ta Kurumsal Başkan Yardımcısı olarak emekliye ayrıldı ve aralarında AudioScienceReview.com adlı sesli incelemelere ve bilime adanmış bir site de dahil olmak üzere diğer ilgi alanlarını takip etmek için emekli oldu.

Hiç yabana atılır bir kariyeri yok kendisinin.

#53 ANATHEMA, 19 Mart 2021
    Son düzenleme: 19 Mart 2021
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Turk muhendisimizin, SPL'in gelistirdigi bu teknolojiyi methetmesi, bu sirketin uretmis ya da uretecek oldugu tum cihazlarin performansinin garantisi midir?

Bu kadar uzak baglantilar kurmaktan ziyade onumuzdeki ornege bakalim. Olcumlerin bazilari vasat. Ve bazilarindan da SPL mesul. Incelenen modelden hemen sonraki seride dizayni degistirdiklerini, ve o modellerde ayni olcumlerin cok daha iyi cikacagini belirterek bunu kendileri itiraf etmisler.

Bu demek degil ki SPL'in urunleri pahali birer cop. Boyle bir iddiada bulunan da yok. Ki sonucta urunleri 5 kitada satilan, profesyonel ve high-end consumer cihazlari ureten bir sirket. Ne tumden gommenin anlami var, ne de anlamsiz yuceltmenin.

Ortada bir olcum var. Yapan nasil yaptigini tekrarlanabilecek sekilde aciklamis. SPL de kaale alip cevap vermis. Ne olcum yapan "ben onemli biriyim, dedigim kanundur" demis, ne de SPL "ben onemli bir sirketim, her cihazim ustundur" demis. Onlarin yapmadigini takim tutar gibi bizim yapmamiz anlamsiz bence.

#54 zxc, 20 Mart 2021
    Son düzenleme: 20 Mart 2021
    refuserQ, artears, ANATHEMA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Aslında önümüzdeki örnek de çift yönlü düşünülebilir. Çıkarılabilecek başka bir sonuç daha olabilir.

Birincisi sizin söylediğiniz gibi olabilir.

Öte yandan SPL'nin ilk cihazı çıkarırken kötü ses kalitesine sahip bir cihazı çıkarmak gibi bir hata yapma olasılıklarını daha düşük görerek, o cihazın da ses kalitesinin yeterince iyi olduğu düşünülebilir. O zaman da aslında bu düşük çıkan ölçümlerin ses kalitesi ile o kadar bağlantısı olmadığı, ama piyasada ses kalitesini, dinlemek yerine ölçüm üzerinden değerlendiren bu gibi siteler/kişiler olduğu sürece, bunun başlarına iş açabileceğini düşünüp tasarımı değiştirmiş de olabilirler. Belki de ilk hali daha iyi ses veriyordu.

Yani böyle bakarsak da; SPL'nin ses kalitesinde sorunlu bir cihaz yapmış olma olasılıkları, ölçümlerde sorunlu bir cihaz yapmış olma olasılıklarından daha az olduğunu düşünmek daha mantıklı. Yoksa o cihazı en baştan piyasaya sürmezlerdi. Buradan da ekstra bir sonuç daha çıkıyor, ölçümler o kadar da ses kalitesini yansıtmıyor. Böyle bakınca da örnek tümüyle tersine dönmüş oluyor, ölçümcülere değil, ses kalitesine öncelik verenlere hizmet etmiş oluyor.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Acikcasi ben cok dusunmedim, bir sonuc da cikarmadim. Direk SPL'in ifadesini alintiladim. Yanlis anlamadiysam SPL'in, ileride ASR gibi bir sitenin olcum yapip yayinlama ihtimaline karsi dizayni degistirip daha iyi olcum, ama belki daha kalitesiz ses verecek bir urun uretmis olabilecegini iddia ediyorsunuz... Sahsen SPL'in arka planda neler yapmis olabilecegini dusunmek, varsaymak, kurgulamak yerine, bizzat yapmis olduklari uzun ve kapsamli aciklamaya guvenmek nedense bana cok daha makul geliyor.

#56 zxc, 20 Mart 2021
    Son düzenleme: 22 Mart 2021
  17. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Bence mükemmel mühendislik ile, ucuz ve ses kalitesi çok iyi ürünlerin artması tedirgin ediyor hi-fi sektörünü.

18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Evet dediğiniz şey tedirgin edebilir, ama oradaki liste tedirgin etmez.
    Çünkü o liste söylediğiniz şeylerin bir temsili değil.
    Cihazları kullanmış olanlar kaale almıyor o listeyi. Kullanmamış olanlar belki kaale alıyor (onların da çoğu almıyor).

Zaten oradaki liste ile ses kalitesi arasında koreasyon olmadığını kullanan 1-2 kişi yazdı.
    Yani eğer bu bir kural olsaydı, zaten yıkılmıştı.
    Ama aletleri deneyip de korelasyon olduğunu yazan hiçkimse yok.

Orta sınıf bir aletin, 1-2 çok alakalı olmayan ölçümü daha iyi diye, üst sınıftaki bir aleti ses kalitesinde geçmesi pek olası değil.

Yukarıda ses kalitesine ilişkin uydurma bir formülasyon yazmıştım.
    Ancak iş onunla da bitmiyor. Her faktörün ses kalitesine katkısının grafiği bile olmalı bence.
    Yani bir faktör bir noktaya kadar önemli, onu geçince giderek azalan şekilde önemli ve asimptotik olarak önemi giderek düşüyor gibi.
    Yani bu faktörülerin herbirinin anlamlı ve değerli olduğu aralıklar da olmalı.
    O aralıkların ötesinde çok da farketmiyor pozisyonu doğabilir, önem düşebilir.

Bu iş öyle sadece birkaç değer ölçüp onun da ses kalitesini temsil ettiğini düşünmekle olmuyor bence.

pyken123 bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Sadece eldeki bir kaç örnekle tüm müşteri kitlesi hakkında genel bir yorum yapmak mümkün değil. Dolayısıyla müşteriler genel olarak kâle alıyor mu almıyor mu bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki üretici kâle alıyor, ki bu kadar uzun ve ayrıntılı bir cevap hazırlamışlar. Bu da ister istemez düşündürüyor insanı: Potansiyel müşteri kitlelerinin umrunda olmasa niye böyle bir cevap yazacak kadar önemsesinler?

yigitboylu bunu beğendi.
  20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Oradaki listeyi kaale almak için epey deneyimsiz olmak gerek. Veya kaale alınabilir olmadığını anlamamak için.
    Çünkü listedeki herbir cihazın tanınırlığını/sevilirliğini tek tek kontrol etmek mümkün head-fi ve benzeri sitelerden.
    Yani konuyla bir süredir ilgili ve biraz tecrübeli herkes bunu biliyor. Siz pek dac, dac+amp'larla çok ilgilenmemişsiniz sanırım.

Öte yandan ses kalitesini oluşturan çok temel noktaların ölçümlerle kapsanamayacağı da biraz birşey bilenler için açık birşey.

Yani biraz ilgili ve deneyimli herkes bunu biliyor. Aslında çok büyük olasılıkla o sitenin sahibi de biliyor.
    Zaten laflarının hiçbir yerinde ses kalitesine atıf yok. Sadece performans ölçümleri falan diyor.
    Belki iyi niyetle başlattığı (cihazların birtakım teknik göstergeleri de iyi olsun isteği veya merak) bir çalışma şu an yanlış yönde.
    Bir de elinde çekiç olan birine herşey çivi gibi gözükür. Bu ölçüm işlerine bulaşmışsanız, elinizde de binlerce dolarlık ölçüm ekipmanı varsa neden yapmayasınız bunu.
    Ve sizden başka çok fazla kişi de yapmıyorsa. Sanırım çok sayıda kişinin bunu yapmama gerekçesi, aslında insanların bunun ses kalitesini yansıtmadığı ve çok da anlamlı olmadığını bilmeleri. Yoksa sadece birkaç kişinin bunu akıl etmesi değil. Durduk yere niye hem kendilerine hem başkalarına yalan söylesinler.

Dolayısı ile bu mantaliteyi, ne bir süredir ilgili ve deneyimli kullanıcılar takıyor ne de firmalar. Çünkü takmanın çok mantığı yok.
    Ama bir sistemde herzaman yeni ve deneyimsizler de olacaktır. Onlar bunu takabilirler.
    Firmalar da 'potansiyel müşterilerini' takmak zorundalar.
    O zaman da ortaya böyle bir sonuç çıkıyor. Firma çok gerekmese de savunma ve cevap verme moduna giriyor.
    Aslında, en temelde bu sistemin 'ses kalitesini temsil etmediği' noktasından uzun ve derin bir tartışma başlatmaları gerekirdi.
    Ama sanırım bu daha uğraştırıcı olurdu.

Fakat birilerinin bunu yapması lazım. Çünkü cihazlar pahalı, çok sayıda kişi çabuk çabuk deneyip, tecrübe kazanamıyor.
    Tabii ki aralarında fiyatını yansıtmayanları da herzaman olacak.
    Ama genel olarak şu teknik göstergeler yerine, fiyat bile ses kalitesi ile daha fazla korelasyon içeriyor.
    Yani fiyat gibi teknik yönü olmayan, arz/talep üzerine kurulu bir gösterge dahi, ölçümlerden daha iyi bir gösterge oluyorsa;
    bu, ölçümlerin ses kalitesini temsil edememesindendir.

Tabii ucuz ve kaliteli cihazlar var, ölçümler onları iyi gösteriyor, onları alayım diye düşünenler olacaktır herzaman.
    Haksız da değiller. Kalitesine oranla ucuz cihazlar da var. Fiyat/performansı yüksek olan.
    Ama işin ilginç yanı, bence o cihazları bulmakta da bu ölçümler aynı oranda başarısız.
    Yani çünkü temel sorun ses kalitesini bulmakta başarısız olmaları.
    Pahalı cihazlar için bulamayan, ucuz ve kaliteli için de bulamaz.
    Çünkü ölçümler/göstergeler ses kalitesi gibi kapsamlı ve bütüncül bir şeyi temsil etmek için yetersiz.
    Ölçülemez birşeyi genel geçer birkaç değerle temsil edemezsiniz.

Dolayısı ile kestirme bir yol yok. Herbir cihazın yorumlarını okuyarak görece olarak ucuz ve kaliteli cihazların peşine düşebilirsiniz.
    Ama bu liste onda bile işe yaramaz. Birinde yarasaydı öbüründe de yarardı zaten.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Mart 2021 ---
    Bunun çok basit örneklemesi kulaklıkların frekans aralıkları üzerinden yapılabilir.
    Çoğunda 20-20000 Hz yazıyor ki, bu çok büyük oranda yeterli.
    Ama bazısında 20-40000 Hz yazıyor. İşte deneyimsiz olan bunu ses kalitesini yansıtan bir gösterge sanabilir.
    Ama çok büyük oranda, aslında pek de birşey yansıtmıyor bu değerler.

Fakat şöyle olsaydı anlam ifade ederdi; 20-5000 Hz
    O zaman 5000 Hz'in üstünü çıkaramıyor bu kulaklık derdik. Ve gösterge önem kazanırdı.

Yani belli asgari şartları sağladıktan sonraki fazlalık değerler aynı oranda önemli değil.
    Ama adam ne yapıyor, onun listesi büyük oranda bu 'fazlalık' değerlere dayanıyor.
    İlk örnek güzeldi aslında, "uzun boylu kız güzeldir" diye bir varsayımımız olsun.
    Yani ne kadar uzun o kadar güzel. Bu mantık 2.5 m bir kız için aynı oranda geçerli gözükmez.
    Her faktör negatife dönebilir.
    Bir cihazda ekran çözünürlüğünün yüksek olmasını istersiniz.
    Ama o zaman da pil ömrü, fiyat vb başka şeylerden feragat edersiniz.
    Veya bir dac, dac/amp için; en iyi değerleri verecek parçayı koymak, tasarımı yapmak neden zararlı olsun ki, diye düşünebilirsiniz.
    Ama siz daha pahalı parçayı koyarak aslında hem ses kalitesini arttırmadan maliyeti (dolayısı ile fiyatı) arttırıyorsunuz,
    hem de aslında bu parayı/enerjiyi/zamanı ses kalitesine katkı koyabilecek başka bir alanda kullanabilirdiniz.
    Ne yaptınız; göstergeleri güzel gözüksün diye, gerçekten kalite artışı yapabileceğiniz bir alanı gözardı ettiniz.
    Yani gerçek anlamda cihazı veya müşteriyi düşünmediniz, vitrini düşündünüz.

Hadi kızlar arasında boy, ölçülmeye değer birşey olsun, çünkü yeterince varyasyonu/çeşitliliği var.
    Ama dac'lar, aslında uzun zamandır, büyük oranda teknik yeterliliğe sahip. Aralarında o kadar varyasyon bile yok, asgari yeterlilikler açısından.
    Bu sitenin ölçtükleri de buna benziyor. Üreticiler çok özel şeyler denemedikleri sürece zaten dac'ların %99 küsuru bu asgari şartları hayli hayli karşılar.
    Dolayısı ile ne kadar daha iyi karşıladığının ses kalitesine pek de fazla faydası yok.

Bu; laptopları inceleyip, laptopların klavyesi olmalı, ekranı olmalı vs vs demeye benziyor. Yani her laptop bunları asgaride sağlar zaten.
    Laptopun kalitesine dair bunlardan pek birşey çıkaramazsınız.
    Ya da, insanın çok da algılamayacağı birşeyde aşırı detaya girmek gibi birşey bu ölçümler.
    Örneğin ekranın aydınlığının dağılımı homojen olmalı. Ama homojenlik belli bir noktanın üstünde ise gerisi çok da önemli değil.
    Bin kat daha homojen olması, laptopun kalitesine dair çok da ekleme yapmayacaktır.
    Yani önemli başka birsürü faktör varken (hızı, serinliği, sessizliği, hafifliği, konforu, klavyesinin kalitesi, touchpad'in akıcılığı vs vs)
    siz bunları ölçemiyorsunuz, elinizdeki cihazlar salt ekranın aydınlık dağılımını ölçebiliyor diye,
    bunun üzerinden sıralama listeleri yapmaya benziyor buradaki durum.

#60 ziprar, 23 Mart 2021
    Son düzenleme: 23 Mart 2021
    pyken123 bunu beğendi.