Spotify yüksek kaliteli müzik müjdesini verdi: Spotify HiFi geliyor

'Haberler' forumunda elektronik müzik tarafından 21 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. Adam

Adam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
  2. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    859
    320 ile 1000 üzeri arasındaki fark bariz belli oluyor

farkı hissedebilen , 320'nin yüzüne bile bakmaz

3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,987
    Android DAP a offline olarak (Tidal, Spotify vs üzerinden) müziklerinizi evinizdeki wifi dan atmak yerine hareket halindeyken, SIM kart takıp online olarak müzik mi dinlemek istiyorsunuz?

Telefonunuzun ağını yayıp DAP tan bağlanabilirsiniz. İsteyen bir firma SIM kartlı DAP üretebilir ama bir DAP kullanıcısı olarak açıkçası hiç ihtiyacım olmadı.

Müziklerimi evde Tidal üzerinden offline olarak kaydedip dinliyorum. Dışardayken çok gerekmesi durumunda da telefonumun ağını yayıp parçayı veya albümü indiriyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    elektronik müzik bunu beğendi.
  4. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Hi-Fi DAC LG ile telefonlara gireli beş yıl oldu zaten. Bu saatten sonra geleceğini sanmam. İlk Hi-Fi DAC telefon LG V20 2016’da çıkmıştı. Aradan 5 yıl geçti. Artık kablosuz kullanım hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Bu saatten sonra hiçbir üretici telefonuna Hi-Fi DAC koymaz. Telefon yerine kulaklıklara abanıyor artık üreticiler. Hi-Fi telefon bu saatten sonra mümkünatı yok gelmez.

5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    359
    Elimdeki mücbir sebeplerden ötürü v30u satma durumunda kalmıştım şimdiki aklım olsa imkanı yok satmaz en kötü ihtimal bir köşede tutardım. Ondan sonra gelen hiçbir cihaz müzik konusunda aynı tadı vermedi malesef. Dediğiniz gibi artık dahili dac'lı telefonlar gelmez. En fazla Dolby atmos eklentisini ekleyip piyasaya sürerler ki aldığım son 2 Android cihaz bana bu şekilde ulaştı.

6. bald63

bald63
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
  7. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    859
    Dolby atmos

müziklerde denemedim ama filmlerde müthiş oluyor :D nasıl anlatayım , dinleyenler biliyordur , savaşın ortasında konuşan askerlerin konuşmaları-tınısı- gerilimleri vs çok net duyuyorsunuz , onların yanındaymışsınız gibi , diğer türlü izleyip dinlediğinizde çokta keyif vermediğini anlıyorsunuz

8. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181
    Tidal için üzücü gelişme. Zaten üye sayıları azalarak tükenmeye başlamıştı. Spotify sistem üzerinde de daha az işlem yükü gerektiriyor. Stabilite > Özellik.

elektronik müzik bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Dolby Atmos'un müzikle çok bir ilgisi yok zaten.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    859
    tidal'de ayrı bölümleri var?o_O

11. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    359
    minimum da olsa fark yapıyor ama olmasa da olur modundayım ben,öyle aşırı bir değişiklik fark etmedim ben de müzik konusunda

12. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    apple'ın bir kararina bakar bu durum. sonra patir patir diger firmalar da buna yonelmeye baslar. tuketicinin odyofil olmasina da gerek yok genel kullanici da artik hi-fi sese yoneliyor. bu talep gorulmuyor mu anlamiyorum. telefonun iki misli para verip dap alip buna ragmen hantal bir arayuzle ve offline muzik ile yetinmek bana cok mantiksiz geliyor.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Apple telefonlarına kaliteli DAC ve kulaklık çıkışı mı koyacakmış?

Sahi kim kaldırdı telefonlardaki kulaklık çıkışını ilk?

u.taskiner bunu beğendi.
  14. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    Mobil bir telefonda yakalanmış en yüksek ses kalitesi hangi üründür bilmiyorum ama şu an aktif olarak ikisinide kullandığım LG v30,Hegel HD 11 in yanında çöp,her ne kadar adil bir karşılaştırma olmasada durum bu.Üstelik Hd11 çok güncel bir cihazda değil.Telefonlardan günümüz teknolojisiyle hifi adına çok bişey beklememek lazım bence.

İleri seviye dapların stream özelliği olması gereklilik halini alacak diye düşünüyorum bu koşullarda.Bu tarz servisler müzik dinleme alışkanlıklarını domine etmeye başladı çünkü.

İnşallah UAPP Spotify desteği vermeye başlarda şu Tidalin hantallığından kurtuluruz.

#34 BatmaN19, 27 Şubat 2021
    Son düzenleme: 27 Şubat 2021
  15. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    var bi umudumuz diyelim. :) 3.5 olmadi 2.5 oldu, o da kabul.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,647
    Delik fobisi var Apple'in bence. Bir de boyle bir seyler var:

17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Hifi telefon lafı aslında bir oksimoron. Hifi için gerekecek bileşenlerin hiçbiri telefona sığmaz, telefonun pili de bunları besleyemez zaten. Konacak şey maksimum bir dac çipi, bir de yazılımla modifikasyon. Çipin de hiç de o kadar önemi yok bana sorarsanız. Bu uygulama daplara kafa tutacakmış, masaüstü sistemlerle yarışacakmış falan, bunu herkes ister ama hayal görmenin de bir alemi yok. Telefon iletişim aracı, toplu taşımada falan da müzik dinleyelim tabii, ama bir telefon hi-fi cihazı olamaz, olsa olsa low-fi cihazı olur. Kritik olarak dinlemezseniz iş görür de, o kadar ama...

Sent from my fridge using Tapatalk

Chaturanga, DrWhite, pyken123 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    Katilmiyorum. Lg V40, bir kisim icin cop olabilir ama pek cok kisi icin tatmin saglar hi-fi kabul edilebilir. Ornegin vw golf, Maserati Levante'nin yanında coptur fakat buyuk bir kitle icin de ulasilmasi zor bir hedeftir. Uretim adetleri de bu dogrultudadir. Teknik olarak mumkun mu degil mi bes yil sonra ne durumda olacagimizi bilemeyiz. sadece android dap'lerin guduk bir teknoloji olduklarini dusunuyorum.

19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,987
    Baştan sona aynen katılıyorum.

Sadece üst seviye DAP ların niye daha kalın daha hantal cihazlar olduğunu düşünsek yeter.

Devre dediğiniz gibi sadece DAC tan oluşmuyor, daha da önemli bileşenler, farklı fiziksel devre elemanları var. Ve bunlar yer kaplıyor, yer kaplamakla kalmıyor ısı üretiyor. Dolayısıyla kaliteli DAP ların daha hantal daha kalın olması sonucu ortaya çıkıyor.

Telefonlarda ise durum tam tersine, gittikçe incelmesi istenen hafiflemesi beklenen bir cihazın kaliteli DAP ların yerini alacağını söylemenin hiçbir mantığı yok.

Sadece şu söylenebilir LG V20 kullanmış birisi olarak, piyasadaki en iyi sesi veren telefonlardan birini alırsanız piyasadaki giriş seviyesi (200-300 Dolar bandı) DAP lara ihtiyaç duymayabilirsiniz bu kadar.

Daha fazlasını beklememek lazım.

Android DAP lar, DAP sektörünün geleceği. Yavas yavaş birçok firma buna yöneliyor ve yönelecek neye göre güdük bir teknoloji? Android DAP kullandınız mı? Ben 2 yıldır kullanıyorum ve gayette başarılı mantıklı bir cihaz :)

#39 Chaturanga, 28 Şubat 2021
    Son düzenleme: 28 Şubat 2021
    mattiadestro, mihaylow ve pyken123 bunu beğendi.
  20. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Apple sırf para kazanabilmek için kulaklık girişini kaldırıp piyasada kablosuz kulaklık pazarının oluşmasına sebep oldu. Artık üreticilerin birçoğu kablolu bağlantıları bir bir bırakıyor. Bugün cep telefonu üreticileri için kablosuz kulaklıklar artık bir gelir kalemi olarak kabul görmüş durumda. Temiz çevre ayağına kutu içeriğinden kablolu kulaklıklar kaldırılıp harici olarak satılan bir ürüne evrildi. Telefona dahili DAC koyması demek tüm bu gelir kalemleriniyle ters düşen bir durum. Türkiye’ye gelseydi alacağım tek telefon LG V60 olurdu. V30/40/50’de kullandığı ES9218P yerine ES9219 koymuş. Ne farkediyor bilmiyorum ama gelse kaçırmazdım. Muhtemelen V60 piyasada gördüğümüz son odyofil telefon.