Tidal Hi-fi

'Müzik Genel' forumunda Solanahtarı tarafından 30 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. bedo

bedo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Tidal aile üyeliğinde bir kişilik yeri olan var mı ?

#1401 bedo, 22 Şubat 2021
    Son düzenleme: 22 Şubat 2021
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,563

Tidal tırt dediydim..

elektronik müzik, ckn ve ANATHEMA bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,563
    Kısaca özetlemeye çalışayım: Vatandaş MQA'i ölçmek için tidale kendi şarkılarını yükletmiş, MQA hiç bir standart test sinyalinin yüklenmesine izin vermediği için de, şarkılarının içine test sinyallerini gizlemiş ve sistemi kandırmış. Daha sonra kendi orjinalleri (masterlar) ile MQA (sözde master kalitesi) dosyaları karşılaştırmış, sonuçları paylaşıyor. Sonuç olarak MQA'in duyulabilir frekanslarda dahi distorsiyon eklediğini, kayıpsız olmadığını, pazarlama hilesinden başka bir şey olmadığını söylüyor. Tidal'in ana reklam noktası hi-fi ve kayıpsız stream ama MQA kayıplı bu nedenle Tidal sizi kandırıyor, gerçek kayıpsız Flac stream'i talep edin falan diyor. Videoyu paylaşmadan önce MQA ile iletişime geçmiş, görüşlerini sormuş, hemen şarkılarını tidalden kaldırmışlar. Bayağı aydınlatıcı bir video. Ben ortada bir üçkağıt döndüğüne inandım açıkçası, zaten daha önceden de tidalin flac kadar iyi çalmadığını düşünüyordum.

insomniumist bunu beğendi.
  4. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Arkadaşlar tidal app de şöyle bir sorun yaşamaktayim. Offline olarak (normal) kalite müzikleri indirdim. Ancak online olup kaliteyi hifi'a çektiğimde indirdiğim müzikler yine normal kalitede çalıyor.

Eskiden böyle değildi, hifi/master seçtiğimde arşivden çalmaktan ziyade server dan hifi versiyonu oynatırdi. Sizde nasıl durum?

5. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,093
    qobuz la karşılaştıran oldu mu.

6. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Ben bir iki kez yazdım buralarda bir yerlerde. Benim ikisine de üyeliğim var, bana qobuz daha düzgün geliyor. Mqa kayıtlarda biraz şişkin alt ve mid baslar var gibi. Sanki biraz piyasa işi kayıtlar. Bunlar tabii ki kişisel fikrim. Tidalcılar saldırmasın aman diyeyim...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ, DrWhite ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Burada olay MQA'in bir balon olduğu, ses kalitesini flac'in üzerine çıkarmadığı gibi aksine bir çok gürültü ekleyerek kötüleştirdigi. Mavi ışık, master gibi terimleri hiç bir anlam ifade etmediği, bir çok mqa dosyalarının iddialarının aksine direkt stüdyodan çıkma değil'de müdahale edilip upsample yapılmaları. Aynı zamanda mqa'in kapalı bir kutu olup, hiç bir teste izin vermeyip "bu en iyisi bana güvenin" tavrı.

Chord gibi cesur bi kaç firma mqa'in işe yaramadığını düşünüp £3-5k'luk ürünlerinde mqa desteği koymuyor. Diğerleri ise "mqa kanka, lossless kanka, geçen ay $3k a mqa dac aldım ses bi açıldı, basslar sıkılaștı, sahne genişledi, enstrümanlar bi ayrıldı" diyen olmayan farkları duyabilen aslında daha kötü bir kayıt dinlemiş olan "odyofayılların" talebi üzerine üreticilerin DAHA KÖTÜ OLDUĞUNU BİLDİKLERİ HALDE ürünlerine mqa desteği+lisans ücreti getirmek zorunda kaldığından bahsediyor.

Ifi idsd Diablo'nun mqa desteği getiren gto sürümü mqa desteği olmayan versiyondan daha kötü performans vermiş/kirli çalmış.

Tidal'in dahil olduğu nokta ise: Master kayıtların flac versiyonlarını olmamasi. Kaliteyi Hi-Fi olarak ayarlasanız bile master yani mqa dosyayı unfold etmeden çalıyormuş. Bu yüzden tidal'da ki master olmayan flac kayıtları master dan daha kusursuz/temiz olduğunu söylüyor. Bu yüzden para gücünüzü kullanın, servislerden mqa değil flac isteyin diyor.

Yine yorumlarda bir kaç "odyofayıl" arkadaş tidal'a sallamış da cevap vereyim dedim.:D Farkın da değiller ki tidal'in bile bile kötü olduğunu bildiği halde mqa desteği sunmasınin sebebi yine kendileri. :)

Bizimle uğraşmayın olm, çetemiz var bizim Jay-z zencimle vururuz bak sizi .:p

Tidal Gang!:cool:

#1407 PehliOne, 21 Nisan 2021
    Son düzenleme: 21 Nisan 2021
    coolblue ve yigitboylu bunu beğendi.
  8. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    tidal mqa kullananlar :D kandırıldık ey halkım diyor :confused:

#1408 elektronik müzik, 22 Nisan 2021
    Son düzenleme: 23 Nisan 2021
    Emgedomeister bunu beğendi.
  9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Konunun yeri burası değil biliyorum.

Android tabletimi Daca bağlayıp,Uapp üzerinden Tidal stream edebildiğim bir kullanım senaryom var.

Amfim kumandasız olduğu için ses kısma açma vs. İşlemlerini manuel yapıyorum.Dac ın kumandası sadece şarkı atlatma yapabiliyor.

Bu basit kontrolleri telefonumdan yapabileceğim telefondan tableti kontrol edeceğim (parça seçme ses kısma açma vs.) bir yazılım vs. Mevcutmudur? yada farklı bir yöntem varmıdır?

Collapse Signature Expand Signature
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    Sizin paylaşımızdan sonra , eski günlerime dönüp .flac dosya aramaya başladım , bulduğum müzikler 8000-9000 kb/sn

onları duyunca tidal master kayıtlar için söyle düşünüyorum istemem yan cebime koy :p

gerçekten bu değerlerde 8000-9000 kb/sn yayın yaparlarsa ahanda o zaman dünyalar benim olur,yapılabilmesi için bir neden göremiyorum , nasıl 4K videolar izleyebiliyorsak youtube üzerinden , bunlarda olur heralde

streaming işime geldiği için devam edeceğim mecburen ;) ara , bul , indir ile uğraşmak zaman kaybı:(

#1410 elektronik müzik, 23 Nisan 2021
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,563
    Bir kere alıştıktan sonra stream kolay kolay vaz geçilebilecek bir şey değil gerçekten. Ama benim için asıl vaz geçilmez olan flac arşivim. Streamde -aynı radyo gibi- çok beğendiğim yeni bir şey bulursam mümkünse bir şekilde arşive de ekliyorum.

coolblue bunu beğendi.
  12. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Hocam 8000-9000kbps dosyaları nerden buluyorsunuz yav. Ben tidal dışında flac dosya bulamıyorum.

13. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    harbiden bir türlü bulamıyorum ben de
    en fazla 990 kbps-1300 kbps arası bulabiliyorum :D

barocka bunu beğendi.
  14. paradoks

paradoks
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    bende bu konuda sıkıntılıyım daha iyi olur diye cd ye döniş yaptım sırf bu yuzden

15. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    @Mr.Ahmet @wicalen şaşırdım doğrusu bulamadığınıza , zorrent sitelerinden :D

her albüm yok her müzik yok :( bu yüzden tidal,spotify,fizy kullanmak cazip geliyor o_O

#1415 elektronik müzik, 23 Nisan 2021
    wicalen bunu beğendi.
  16. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    O zaman denemeye bile gerek yok. Tidal bile istediğim her şarkıyı barındırmıyor. Zaten kulaklığım o kadar üst seviye dosyaların kalitesini verebilecek kapasitede değildir muhtemelen. Meraktan sorayım dedim :)

17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    Yok derken şöyle ki; aslında her müzik bulunur , paylaşan yoktur :mad: bu şekilde özet geçelim;)

zorrent , bilgisayarındaki dosyayı paylaşmak oluyor , yani ben öyle anladım bu programı:p doğal olarak başka bilgisayar senin dosyalarına erişebiliyor , antivirüs programları bu programı engeller bu mantıkta çalıştığı için , işini gör , kapat programı , çoğu kişi böyle yaptığı için var olan dosyayıda indiremiyorsun gibi gibi

18. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    yalnızca telefondan dinlediğim için ve telefonum da iphone olduğu için o sitelerden başka siteler arıyordum :)

19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    hımmm , hiç dinlemediysen 8000-9000 kb/sn mutlaka dinle ;)

20. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    Ben de denemeler yapmistim elimdeki flac arsiv ile, her ne kadar flac kayitlarin yerini tutmasa da yine de is goruyor tidal. 1-2 hafta once uyeligim bitmisti. Ilgilenen olursa yeni bir 6 aylik tidal deneme kampanyasi. VPN ile kendinizi UK de gosterirseniz kayit olabilirsiniz. Dinlerken VPN e gerek yok. Hi-fi uyelige upgrade ederseniz sure duser diyor ama dusmuyor. 6 aylik hi-fi uyelik alinabiliyor.

https://offer.tidal.com/voucher?code=LIDLMUSIC

u.taskiner bunu beğendi.