True Wireless IEM Seçenekleri

'Kulaklık Genel' forumunda CongoFather tarafından 14 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Wf-1000xm4'ü de ısmarladım. Birlikte dinleyip karşılaştırmalı deneyimlerimi paylaşmayı düşünüyorum.

2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Xm4 benimde radarımda olan bir kulaklık, bu arada elimdeki xm3'ü uygun fiyattan elden çıkarıyorum ilgilenen varsa yazabilir.. Reklamımı da yapayım hemen. :)

3. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    HiBy WH2 nasıl olacak en çok merak ettiğim TWS IEM şu anda kendileri.

4. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    :) Süper. Önemli bir karşılaştırma olacak. Değerli görüşlerinizi merakla bekliyor olacağım.

5. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Hangi modelle karşılaştıracaksınız?

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Şimdiye kadar sadece Samsung Galaxy Pro, Jabra 75 ve Monster'ın bir modelini denedim.

Rica ederim. Bu arada, şu karşılaştırma fena değil gibi:

Aynı kanalda bir çok hesaplı TWS IEM incelemesi de mevcut.

#166 zxc, 18 Haziran 2021
    Son düzenleme: 18 Haziran 2021
    serdarkocak bunu beğendi.
  7. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    570
    Selamlar,
    İşim gereği bolca telefon, zoom, microsoft teams görüşmem oluyor. Öncelikli olarak çağrı ve mikrofon kalitesi ortalama üstü olan modeller nelerdir önerileriniz? Anc olması şart değil, kullanacağım ortam çok sesli değil, sadece görüşmelerde kullanacağım için çok para vermek istemiyorum açıkçası. Müzik için hala inearz euphoria kullanıyorum tws ile öyle bi amacım yok. Android ile kullanacağım.
    Teşekkürler şimdiden.

edit: Satıştaki sony xm3'e baya yükseldim açıkçası ama nerede okusam çağrı kalitesi kötü denmiş, asıl amacım da o olduğu için elemek zorunda kaldım istemeden de olsa. Derseniz ki 400 500 liraya alacağın twsler de aynı kalitede olur direkt alasım var onu :D

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Degil Sony XM3, yeni cikan XM4'un bile mikrofon kalitesi Airpods Pro ve Galaxy Buds Pro'nun cok gerisinde. Yukarida linkini verdigim incelemenin sonunda, 20:00'de mikrofon kalitelerini karsilastiriyor.

TWS IEM acaip bir urun kategorisi. Bir noktada iyi olan urun diger noktada cuvallayabiliyor.

serdarkocak ve fenrir bunu beğendi.
  9. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Aynen dediğiniz gibi ''işte tamam budur'' diyeceğimiz bir cihaz bulunmuyor, hep bir yanı eksik kalıyor.
    Bir de, ciddi anlamda çok model çıkardılar. Knowles armatür +dinamik sürücülü tws iem ler görmeye başladım. Örnek olarak; Shanling MTW100 v2, BGVP Q2s modelleri.
    BGVP Q2S kulaklıkta mmcx bağlantı girişlerini de yer verilmiş, kablolu da kullanılabiliyor.

10. hanzokenzo

hanzokenzo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    BGVP Q2 modelini kullanmıştım ben. Sesi analitik tarafta ancak wf-1000xm3'ten çok daha detaylı, geniş sahneli ve perdesizdi. Ama mikrofon kalitesi berbattı ve şarj Kutusu kulaklıklara göre oldukça kalitesizdi, iş görüyordu ancak malzeme kalitesi ve işçiliği kötüydü. Birde Q2 de 2 armatür sürücü vardı, Q2s te 1 armatür 1 dinamik. Kablolu olarak hiç kullanmadım bu arada. Muhtemelen daha sıcak bir karakteri vardır Q2 ye göre. Birde tabii bunları eğer 2. elde satmaya kalkarsanız oldukça zararlı çıkıyorsunuz. Kendi adıma tecrübelerim bu oldu. İhtiyaçlarınız ve feragat edebileceğiniz şeyler konusunda kafanız ne kadar net olursa, kulaklığın total kalitesi düşük olsa da memnun kalma şansınız o kadar artacaktır diye düşünüyorum. Birde okumak fikir veriyor ama alıp kulağına takmadıkça tam anlamıyla bilemiyorsun malesef.

serdarkocak ve zxc bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Kutu da çok önemli. Düzgün firmaların güncel ürünlerinin hepsinin kutusu küçücük artık.

Jabra Elite 75t: 62.4 x 36.6 x 27.0 mm
    Galaxy Buds Pro: 50 x 50.2 x 27.8mm
    Sony @#& XM4: 40 x 67 x 30 mm

Jabra'nin kutusu mükemmeldi. Sony de kotarmış bu sefer. Eğer Sony bir gün kulaklıklarına adamakıllı isim vermeyi becerirse de hep beraber alkışlayacağız :)

"Sony Xm4" aratınca hep kafaüstü model çıkıyor. Model isminde bir ton rakam ve harf kullanmasına rağmen bu gerizekali duruma sebep olmayı becerebilmesi büyük başarı.

#171 zxc, 19 Haziran 2021
    Son düzenleme: 19 Haziran 2021
    mixaylo ve TechnoRom bunu beğendi.
  12. hanzokenzo

hanzokenzo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Takılınca, takıldığım gibi kalıyorum :) Q2 de kutusuna takıldım. Sonrası hep zarar :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Sony XM4 geldi. Yukarıdaki incelemelere ekleyecek çok bir şey yok gibi.

Seste baslar aşırı önde, ama ayarlanabiliyor. Galaxy Buds Pro'nun ses kalitesi daha mı iyi diye düşünüyor insan. Daha fazla dinlemem lazım.

Kutu yeterince küçük. Ama kutunun kapağında biraz boşluk var ve oynuyor, kapalıyken bile. Bir de kapak tam açılmadan arada kalabiliyor. Galaxy Buds Pro'nun ve Jabra'nin kutuları hem az daha küçük, hem daha sağlam hissediyor, hem de kapak mekanizmaları mükemmel. Bir de kulaklıkların kutuda kalmasını sağlayan mıknatıslar gereksiz güçlü, yapışıyorlar resmen.

Kutu kadar basit bir şeyin bile dizaynı ne kadar önemli yahu. İyisini kullanınca neler insanın gözüne batıyor...

Şimdilik farkettiğim bir sorun da kontroller. Malum 3 ana kontrol var:

1. Ses seviyesi
    2. ANC, ambient sound
    3. İleri, geri, pause

Sony de bunlardan ikisini seçmek zorundasınız. Galaxy Buds Pro da üçünü birden kullanabiliyorsunuz. Çünkü Samsung, kulaklığın önüne ya da arkasına dokunduğunuzu anlayabiliyor. Sony sanırım sadece dokunduğunuzu anlayabiliyor... Bu noktada da Sony geride...

Kulaklık rahat. Galaxy Buds Pro'dan ağır ve az daha büyük. Ama sorun yok.

ANC bariz aşırı üstün.

Birini iade edeceğim. Hangisini iade edeceğim daha karar vermedim. Biraz daha test edeceğim.

Galaxy Buds Pro indirimde $150'di. Sony ise $278. Bu fiyata bariz daha iyi olması lazım ama öyle değil, ses kalitesi dahil.

#173 zxc, 22 Haziran 2021
    Son düzenleme: 22 Haziran 2021
    jakabo ve serdarkocak bunu beğendi.
  14. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    LDAC farkediyor mu hocam?

15. DarkTerror

DarkTerror
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Sony tanıtımında anc harici birşeyi vurgulamadı hiç. Bu kadar övüpte anc si tırt cıksaydı zaten linç yerdi.Ben yinede genel anlamda üstüne ekstra bişeyler katmasını isterdim ,bende alıp denemeyi düşünüyorum ama bakalım diğer kulaklıklara nazaran o aradaki fiyat farkını hakediyormu.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Hiç denemedim bile. Niyetim de yok açıkçası. LDAC hem pil ömrünü azaltıyor, hem de bluetooth mesafesini. Kayıpsız da değil. Çok ideal durumlar dışında da vadettiği 999 Kbps bitrate'i kullanmıyor.

AeroKnight bunu beğendi.
  17. rambetiko

rambetiko
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    xm4 alma niyetim vardı ancak buds pro ile benzer olduğunu okuyunca sanırım vazgeçeceğim. öyle ahım şahım bir beklentim yok. şu an samsung s20 ultra telefon içinden çıkan kendi akg kulaklığı bile bana yetiyor. sanırım buds pro daha mantıklı artık.

bu arada incelemeniz için teşekkür ederim. müzik dinletisi ve sesler hakkında detaylı ve karşılaştırmalı inceleme yapacak mısınız?

#177 rambetiko, 22 Haziran 2021
    Son düzenleme: 22 Haziran 2021
    AeroKnight bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Ses karsilastirmasi yapmayi dusunuyorum, cunku XM4'u sececek isem Buds Pro'yu yakinda iade etmem gerekecek.

ANC onemli degilse bence Buds Pro daha iyi bir tercih.

TechnoRom bunu beğendi.
  19. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Samsung nasıl Sony’den daha iyi kulaklık yapar aklım almıyor.:confused:

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    AKG dahil Harman Kardon grubunu aldı Samsung bildiğim kadarıyla. Eski Samsung telefonların kulaklıkları, hava yollarında beleş dağıtılan kulaklıklardan halliceyken, sonradan iyileşti birdenbire...

Puyol ve serdarkocak bunu beğendi.