Unique Melody Miracle kulakiçi (universal) İzlenimleri

'Unique Melody' forumunda Hanamichi tarafından 25 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  4061 eklentisini görüntüle
  Kutu içeriği

  Kulaklık oldukça şık ve kulaklığı özel gösteren bir taşıma çantasına sahip ama dışarıda kullanmak için çok pratik bir taşıma çantası değil .Boyutlarını hemen hemen kulaklığın sığacağı kadar yapmışlar ,triple yada benzeri uçları kullandığınızda çantası rahat kapanmıyor . Bu tür pahalı ürünler için pelican v.b. taşıma çantaları daha kullanışlı olacaktır.

  Kulaklıkla birlikte fotoğraftaki uçlar ,temizleme bezi ve temizleme çubuğu geliyor . Ben ikinci el aldığım için kutu içeriğinden emin olmasam da bana bu şekilde ulaştı .
  4060 eklentisini görüntüle

  Bir çok iemde kullanılan standart bir kabloya sahip .Ben özel yapım kablolar yerine standart kabloyu daha çok tercih ediyorum .Tabiki bu tamemen kişisel bir durum , genelde sevdiğim ses karakteri sıcak ve koyu olduğu için bu kabloların sesini daha çok beğeniyorum . Denediğim 50-150 $ fiyat aralığındaki gümüş kablolara çok faza alışamadım tabi çok üst düzey kablolarda kullanmağımı da belirteyim .Taşınabilirlik açısından rahat ,çok karışmayan ve mikrofonik etkileri olmayan bir kablo .

  Kulaklık akrilik malzemeden yapılmış ve işçiliği oldukça kaliteli . Üzerinde herhangi bir çapak ve göze takılan herhangi bir üretim hatası bulunmuyor . Um nin bu konuda işçiliğini ve tasarımlarını oldukça beğeniyorum . Bence bu fiyat aralığında satılan ürünlerde hata kabul edilebilir bir durum değil . 50-100 $ aralığında ürünleri olan firmalar bile görsel anlamda iyi iş çıkarıyorsa 300 $ üzeri her ürün bence kalitesini göstermeli .
  4062 eklentisini görüntüle

  Daha önce Custom Arta re-shell için gönderdiğim farklı bir um modeli geri geldiğinde görsel olarak bende oldukça hayal kırıklığı yarattı . Tabi silikon malzemeden tekrar yapıldığı içinde olabilir ama nozzle kısmında bulunan kanalların arasında boşluk bırakıldığı için ne kadar dikkat etsemde içi zamanla kulak kiri doldu ve sararmaya başladı o yüzden bir daha silikon reshell yaptırmayı düşünmüyorum .

  Umnin ciemleri dışında bu tarz ürünler çıkarması beni gerçekten sevindirdi .Genelde bütçe biriktirip yükseltme yaptığım için ciemler pek tercih ettiğim ürünler değil .

  Ses konusuna gelmeden önce 1000 $ seviyesinde bir kulaklık almadan önce muhakkak kademe kademe yükseltme yapmanızı tavsiye ediyorum .Genelde yeni başlayanlar çok bilindik firmaların ürünlerini kullandıktan sonra , 50-100 dolarlık daha az bilinen firmaların f/p kulaklıklarını alıyor ve sonrasında bir uyanış başlıyor . Bende de aynen bu şekilde oldu , ilk kulaklıklarımdan hifiman re-0 aldıktan sonra uzun süre yerini dolduracak bir kulaklık aradım .

  Re-0 dan sonra denediğim iki üç kat fazla fiyata sahip kulaklıklar bende zamanla hayal kırıklığı yaratmaya başladı çünkü belli bir fiyat seviyesinden sonra fiyat performans oranı oldukça düşüyor.

  Kulaklığı test ederken kullandığım kayıtlar genelde 16 ve 24 bit flactan oluşuyor.Kaynak olarak sony zx2 yi kullanıcam . Dap konusunda da uzun süre hifiman kullandığım için zx2 nin sesini yadırgayacağımı düşünüyordum ama ilk dinlediğimde bütün önyargılarımı geride bıraktı . Normalde 500 dolar üzeri ürünleri taşınabilir için çok gerekli bulmasam da zx2 nin performansına göre fiyatının üzerinde bir ürün olduğunu düşünüyorum . Allahtan daha sonra zirkonyum ,magnezyum gibi kasalar çıkarmadı da içim rahat :D


  Ses

  Kulaklık genel olarak dengeli bir sunuma sahip , ilk kulağıma taktığımda dikkatimi çeken özellikleri sahnesi ve çözünürlüğü oldu .Daha önce kullandığım um mage modelinde sahne daha dar ve vokal daha önplandaydı yine aynı ses rengine sahip bir kulaklık bekliyordum çünkü bazı firmaların ses karakteri bellidir mesala bir hifiman ürününü sesini dinlemeye gerek duymadan bile alabilirim.

  Genelde bu fiyat seviyesindeki kulaklıkları ilk taktığım zaman beklentim çok yüksek oluyor ve alıştığım ses karakterinde değilse iyi yönlerini kısa süreli dinlemelerde farkedemiyorum .Örnek vermek gerekirse kısa süre önce dinlediğim JH Audio Rosie modelini benim için rahatsız edici buldum .Sesi dengesiz ve benim için parlaktı ama dinlemek için zamanım olsa kulaklığın bana iyi yönlerini de göstereceğine eminim ,yine kısa süre dinlemiş olmama rağmen Nobble k10 da sevdiğim ses renginde olduğu için rahatsız olmadım ve oldukça beğendim

  Uzun süredir sıcak ve koyu sunumdaki ürünler kullandığım için farklı yapıda bir kulaklık kullandığım zaman sesine alışmam zaman alıyor . Kafamda bir ses imajı oluştuğu için yadırgamaya başlıyorum onun için benim kulaklığı doğru yorumlayabilmem için yaklaşık 2 haftalık bir süre gerekiyor .

  Bas

  Dengeli bir yapıda olduğu için bas çok ön planda değil ama bir pfe kadar da geri planda değil . Pioneer gibi markaları tercih eden bas sevenler için yetersiz gelebilir ama müziği kaliteli dinlemek isteyenler için yeterli seviyede . Bende trance v.b. elektronik altyapılı müziklerde dinliyorum ama bu türler için alacağım kulaklığın fiyatı 300 $ civarında oluyor çünkü bas ağırlıklı müzik türlerinde başarılı olacak bir kulaklığın diğer türler için aynı başarıyı göstereceğini sanmıyorum . O yüzden alacağım kulaklığı caz ve rock gibi türlere uygun seçmeye çalışıyorum . Eğer elektronik müzik dinleyeceksem yükseltme yerine daha uygun fiyatlı ikinci bir kulaklık alıyorum .

  Sıkı ve çok yayılmayan ve önplanda olmayan bir bas sunumu var ,kullandığım pioneer hdj1500, cx9 ,sennheiser ie8 ,80 gibi ürünlere göre bas şiddeti daha az ama daha kaliteli bir yapıda yani müzik dinlerken sönük kalmıyor zaten basta bir aşırılık varsa bu benim için gitar v.b. enstrümanların alıştığım tonlarının dışında çalacağını gösterir . Benim için müzik ruhsuz kalmıyorsa tempo tutabiliyorsam bas yeterlidir ama dubstep dinlemek için bu kulaklığı almazdım çünkü dubstep dinlerken tamamen bas duymak istiyorum herhangi bir parlama benim için rahatsız edici oluyor. Bu kulaklık o kulaklık değil :)

  Mid

  Yeni aldığım bir kulaklıkla ilk önce alıştığım sesleri dinlemeye başlarım ,şu an yaptığım gibi Melody Gardot ve Julie London ın parçalarını açıp kafamdaki imaja göre kulaklığın sesini değerlendiririm . Bu iki sanatçıdan geçer not alamazsa kulaklık benden geçer not alamaz

  Miracle bu konuda beni hayal kırıklığına uğratmadı ama bir tık daha sıcak bir tona sahip olmasını isterdim . Bunun yerine çözünürlük ve ferah çalmasındaki başarımı koyu ve sıcak sesi sevmeme rağmen benden takdir almayı başarıyor.

  İlk dinlemelerimde kulaklıkta aşırı bir sibilans olduğunu düşündüm ve oldukça moralim bozuldu . Daha sonra bunun uçlardan kaynaklandığını farkettim.Kulaklıkla gelen silikon uçlar dinlediğim diğer kulaklıklarda da aynı sorunu yarattı çok kaliteli olduklarını düşünmüyorum .Sunum çok iyi olsa da parlak ve sibilansa yatkın olan bir kulaklık benim için birşey ifade etmiyor . Um Mage den sonra çözünürlük yerine hifiman tarzı daha sıcak bir sunumu olmasını tercih ederdim ama vokaller oldukça güzel ve canlı , caz dinlemek için çok uygun bir kulaklık .

  Gelelim akustik ve rock mzüik gibi gitarın müziğe hakim olduğu türlerdeki başarısına

  İlk önce flemenco da benim için referans olan Paco De Lucianın –Entre dos aguas parçasına bakıyorum . Tonlama güzel gitarın tonunda alıştığım sunuma yakın bir ses var sadece alıştığımdan daha fazla detay var buda benim için yorucu oluyor. Bu tür için belki çok fazla alıştığımdanmıdır bilmem ama triple fi 10 nun sesini tercih ederdim çünkü tf1o dinlerken gitara daha fazla yoğunlaşabiliyorum ve parçayı dinlerken daha çok keyif alıyorum .

  Birazda Overkill –Pig dinleyelim sert bir geçiş oldu :D

  Hız olarak tempoyu bir nebze yakalıyor , şarkıda ne önplanda derseniz neredeyse herşey dengede . Bu noktada parlak yapıda ve tizler ön planda olsa beni oldukça yorardı . Gitar tonlaması iyi ama yine çok detay var, misal benim overkill dinlerken sevdiğim şey davulu takip etmek ,bunda duyuyorum ama yeterince yoğunlaşamıyorum .

  Tiz

  Tizleride genelde caz ve blues ritimlerinde dinlemeyi seviyorum .Mesala Charlie Haden –Sophisticated Ladies albümündeki Wahoo parçasını örnek verebilirim. Kulaklık aslında tam olarak bu türlere uygunum diyor detay yine var ama bir metal parçası kadar hızlı ve takip etmesi zor olmadığı için dinlemesi keyifli ve enstrümanların çözünürlüğünün yüksek olması kulaklığın farkını ortaya koymasını sağlıyor. Zillerin çözünürlüğü yeterli seviyede ama çok ön planda değil , kulaklarımı tırmalamadan müziğin içinde akıp gidiyor.

  Sonuç :

  Kulaklığı alırken dinleme şansım olmadı ama daha önce bir alt modelini kullandığım için neyle karşılacağımı az çok tahmin ederek aldım ama beklediğimden daha dengeli bir yapıda çıktı. Ben sıcak ve koyu tonları sevdiğim için bu yöne yatkın olmasını daha fazla isterdim açıkçası .

  Fiyatına gelecek olursak normalde satış fiyatı 1050 $ ama ben ikinciel olarak yarı fiyatına aldığım için benim beklentilerimi karşılıyor .Aslında benim için 500$ bile taşınabilir bir sistemde kullanmak için fazla ama ne yazıkki iyi müzik dinlemeninde bir karşılığı var .Kişisel fikrim 1000 dolar bir kulaklığa verecek olsaydım kulakiçi yerine hifiman v.b. markaların kafaüstü sistemlerini tercih ederdim . Zaten ileride de edicem anlaşılan ,insanın elinde en iyisi de olsa hep bir tık fazlasını arıyor .:) Çok teknik konulara inemesemde duyduğumu aktarmaya çalıştım okuduğunuz için teşekkürler .
   
  #1 Hanamichi, 25 Temmuz 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Temmuz 2016
  refuserQ, Serhat, DefinitioN ve 22 kişi daha bunu beğendi.
 2. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  Eline Sağlık Barış, sonunda sen de bombayı patlattın :) Güzel bir yazı olmuş, sayende merakım da giderildi bu kulaklık konusunda. Çok da güzel görünüyor. Güle güle kullan. :eek:k

  Not: Paylaşıma bak, sabah saat ALTI :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 3. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  Tesekkkurler Gökhan :) izlenim yazmak icin bence gec saatler daha uygun , disaridaki gurultuden izole olundugu icin konsantrasyon artiyor . Tabi gunduz dinlenmis olmak lazim :)
   
  4 kişi bunu beğendi.
 4. Squartro

  Squartro
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Mart 2014
  Mesaj:
  92
  Alınan Beğeniler:
  44
  Mükemmel ve detaylı bir inceleme olmuş elinize kulağınıza sağlık...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 5. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  Tesekkurler , aksine detaysiz ve siradan oldugunu dusunuyorum .Forum sayesinde birseyler alıp hiç yazmamaktan iyidir :)
   
  #5 Hanamichi, 25 Temmuz 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Temmuz 2016
 6. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Eline kulağına sağlık Barış, benim de merak ettiğim bir kulaklıktı (Maverick'den dolayı) çok iyi oldu. Ses izlenimlerine birşey diyemem ama müzik dinleme 'felsefesi' olarak yazdıklarına fazlasıyla katılıyorum (o nasıl oluyorsa?!??). Bir ara buluşalım Mav-Miracle kıyaslama yapalım.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  668
  Alınan Beğeniler:
  1,812
  Ellerine sağlık abi güzel olmuş :) Merakta ettiğim bir kulaklıktı :)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 8. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,251
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 9. Baybars

  Baybars
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2015
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  17
  Inceleme için teşekkürler. Bende de custom Miracle var ve oldukça detaylı çalıyor bir enstrüman üzerine yeteri kadar yogunlasamiyorsun.

  LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  3 kişi bunu beğendi.
 10. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,686
  Eline sağlık @Hanamichi Eskiden custom versiyonu çok ünlüydü. Head-fi'da bir dönemin en çok kullanılan customuydu belkide. Bizim forumda bazı üyelerimizde kullanmasına rağmen ilk incelemeyi yaptığın için ayrıca teşekkür ederim.
   
  3 kişi bunu beğendi.
 11. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,251
  Evet çok meşhurdu birkaç yıl önce. Şu anda kulaklık bende. Ben de buraya izlenimlerimi mesaj olarak eklerim birkaç fotoğrafla beraber.

  Şimdilik söyleyebileceğim şey zamanında yarattığı ünü hak eden bir IEM olduğu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 12. Ozcan86

  Ozcan86
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  1 Mart 2018
  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  26
  Bas 8,5
  Mid 9
  Tiz 8,5
  Sahne 8
  Çözünürlük 8,5
  Kaynak seçiyor o yönü pek iyi değil
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ bunu beğendi.