USB DAC/Headphone Amp Ve bir çok soru :)

'DAC' forumunda ColorTR tarafından 27 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Herkese selam, yeni sorularla karşınızdayım :) Kirlilik olmaması açısından aynı konudan gideyim dedim umarım fark edilip cevap alabilirim.

Sennheiser 598CS bugün elime ulaştı ufaktan dinlemeye başladım ama daha DragonFly elime ulaşmadığı için şu an bilgisayarın onboard + fiio a1 ile dinliyorum. Aklıma takılan bir şey oldu ve önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdi onboard sanırsam yeterli güçte bir akım/elektrik/ohm neyse onu veriyor :) Çünkü 300 ohm'a kadar destekli bir çipi var içinde ses çipinden ayrıca. Ben buna artı olarak fiio a1'i taktığımda basslar falan dolgunlaşıyor bir güzelleşiyor yalnız sesi %50'den sonra bozulmalar oluyor. Gereğinden fazla güç gitmesi/kulaklığın patlaması bozulması gibi bir ihtimal var mı? Bunların içinde kendi akım kesicileri falan var mı? Aynı şey in-ear için de geçerli çok kafama takıldı şimdi. Keza DragonFly geldiğinde de sesi sonuna kadar açarsam kulaklığa herhangi bir zarar verir mi?

+Bonus soru 598cs'nin içinden klasik stereo kablosuna ek olarak bir de bi tarafa stereonun baya kalın olan hali kablo geldi, tabi benim onun için bir girişim yok ve muhtemelende olmayacak. O girişin kalite olarak bir farkı oluyor mu?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Aralık 2016, İlk mesaj zamanı 2 Aralık 2016 ---
    Yalnız benim tüm sorular faillerle dolu herhalde okuyanlar bolca gülüyordur :) Konu biterse buradan bir çaylak günlüğü/sözlüğü çıkartacağım :)

2. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    onu boşverin de hocam kulaklık nasıl :D bu arada 3,5 ile 6,3 mm girişler arasında fark yok kullanım alanları farklı biraz. çok açarsanız driver bozulabilir evet maximum input power diye ibare olur bazen ama kesici olan var mı bilgim yok.

edit: diğer başlıkta bahsetmişsiniz biraz :D ama sesle ilgili bir kaç kelam bekleriz, tecrübem yok diye çekinmeyin sonuçta ne duyuyorsanız o.

#22 DrWhite, 2 Aralık 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Aralık 2016
  3. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Kulaklık efsane yaa :yourock Şu an Postmodern Jukebox ile aşırı keyif alıyorum. DragonFly Black ile çok daha iyi olacağına eminim biraz da burn olsun hele bakalım. Sahnesi açığa göre daha dar falan demişler de bence gayet geniş bir sahnesi var. Ses netliği mid ve tiz'ler ön planda. Bass çoğu kişiyi tatmin edecektir (beni etmedi bir de dac gelince bakmak lazım) Yalnız her şeyden öte pinnacle p1 mi sennheiser 598 cs'mi derseniz p1'i tek geçerim. Ses rengi, sahnesi, netliği ve detaylığı her şey de alır. Tabi kafa üstü ile kulak içini karşılaştırmak doğru mu bilmiyorum :)

Edit: Ha hocam sen de jack soran adamdan inceleme bekliyorsun ::):gulme:gulme:gulme:gulme Şaka bir yana kalite farkını bariz anlayabilen bir insanım sadece tanımlar ve dile getirme konusunda biraz sıkıntı çekiyorum onu da zamanla edinirim herhalde. Çok bilmiş gibi yorum da yapmak istemediğim için biraz geride duruyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Basit tabirle; Amplifike edilmiş çıkışı tekrar amplifike ediyorsunuz çünkü. O baslardaki artış 2. harmonik bozulmaların artmasındandır, daha da fazla artınca kulağa batar hale gelir zaten. Eğer tümleşik kartın sesi yeterliyse a1'i aradan çıkarın.

İlla a1'i kullanayım derseniz, tümleşik kartın sesini en yukarı çekin, ses ayarlamalarını a1 üzerinden yapın

İyi dinlemeler.

#24 Sechtdamon, 2 Aralık 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  5. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Teşekkürler ben de tam şimdi o olayı çözdüm :)

DragonFly'da elime ulaştı. Detaylı testler sonucu anladım ki onboard kartın çıkış gücü fazlasıyla yeterliymiş. Güç olarak DragonFly'dan herhangi bir artısı yok. Kalite olarak sahne genişliği, ses netliği ve Basslarda çok bariz belirgin hem kalite hem de güç artışı bulunmakta. Onboard optik kablo ses sistemi ile DragonFly streo rca ses sitemi arasında bilgisayar üzerinden sürekli anlık geçişler yaparak hem 598'i hem de ses sistemini baya detaylı test etme şansım oldu. Kulaklıkta da hoparlörlerde de aynı artıları bulunmakta (benim anlayabildiğim kadarıyla) Sanırım benim için onboarddan DragonFly'a geçmenin tek eksisi 192 'den 96 khz'ye düşmek oldu ki bunu da kalite farkı kurtarır diye düşünüyorum.

1-DragonFly kullanan arkadaşlara iki sorum olacak 1.'si bunu kullandığımızda kaynak ne olursa olsun (320kbps mp3) çıkışı her türlü 96 khz vereceği anlamına mı geliyor?
    2-Galaxy S7 Edge ile bir fark anlayamadım 598cs'de (telefonda PlayerPro ve DSPpack kullanıyorum) ille usb audi player pro mu satın almak gerekiyor çalışması için? @DrWhite

Pinnacle ile daha test etme şansım olmadı ne yazık ki akşama onu de detaylı deneyeceğim kısmetse.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Aralık 2016, İlk mesaj zamanı 2 Aralık 2016 ---
    Pinnacle p1 ile DragonFly'i pc de test ettim sonuç tam bir hüsran :( Evet ses iyileşiyor falan ama güç olarak çok yetersiz. Onboard kulakiçi kulaklık modunda bile DragonFly'den yaklaşık iki kat fazla ses veriyor DragonFly gücü yetersiz kalıyor :upss:(:( Gitti paracıklar boşa :bu:bu:bu

#25 ColorTR, 2 Aralık 2016
  6. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097

Alet çalışıyorsa usb audio Player pro ya gerek yok ki üzerindeki ışık yaniyorsa çalışıyor demektir, lakin usb audio Player pro da hardware sesi açma ve bit perfect var bunlarla sesi maximum kullanmak mümkün, bence değer o paraya eğer ilerde de dac-amp kullanacaksanız

İlk red kullanırken ben de az dedim meğerse otomatik olarak ℅50 de imiş hardware volume açınca iş değişti.;)

7. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Hocam son editimi oku pc'de deneyim dragonfly'ı sonuç hüsran pinnacle p1'e gücü yetmiyor :(
    Şu an hifi'ye olan tüm inancımı kaybetmiş durumdayım:kafa: :uzgun

8. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    Bak bu ilginç o_O

Hocam sakin olun hifi demek ses yüksekliği demek değil ki, dac kısmı iyi o alette güç meselesi kurcalamak lazım ben red de memnundum ama black ne durumda kullananlar biseyler söyler sanırım.

#28 DrWhite, 2 Aralık 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  9. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Abi cidden fail gittik iyisi olsun diye öneri üstüne DragonFly aldık pc içinde kablo önemli dediler yine AudioQuest'in Tower 3.5mm to RCA kablosunu aldım falan elimde a1 ve daha elime bile ulaşmamış k1'i boşa çıkarttım en önemli mevzu p1'de yalan olduk :kafa: HD598'i coşturan şey p1'e yetmiyor iyi mi :uzgun
    Yok ya o işin esprisi de cidden baya canım sıkıldı
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Aralık 2016 ---
    Sonuç olarak S7 edge'de DragonFly ile pinnacle p1'de ses kalitesi olarak açıkçası fark edebildiğim hiçbir gelişme olmadı. (hd598cs'de biraz) Çıkış gücü olarak da hem hd598cs ile hem p1 ile yaptığım testlerde direk s7edge'den çıkış almanın / DragonFly Black bağlamanın ya aralarında hiçbir fark yok ya da DragonFly bir tık daha düşük güçte çıkış veriyor. Yani gerçekten şaka gibi. Ürünü tamamen boşuna satın aldım. Beni niye bu kadar yanlış yönlendirdiniz :idiot2::uzgun
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Aralık 2016 ---
    Donanımhaber üzerinden iletişimde olduğumuz burada da nickinin @moonstar olduğunu öğrendiğim hocam sayesinde sorunu çözdük. Usb Audio Player alıp normal sesi açmanın dışında hardware sesi de açınca olay çözülüyor.

Sonucu yazayım;
    Ses genel olarak 2 kat arttı. (önceden telefondan bile az ses veriyordu toplu taşımada falan artık hak getire)
    Ses kalitesi ciddi oranda artış gösterdi.
    Pinnacle zaten iyileşti ama 598CS resmen coştu :)

#29 ColorTR, 2 Aralık 2016
    4 kişi bunu beğendi.