Youtube videosunu FLAC olarak indirme

'Müzik Genel' forumunda ayigittekdemir tarafından 28 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    Cep telefonu yerli mi? Autocorrect algoritmasının mizah anlayışı biraz acaip geldi de... :D

Yanlış anlaşıldım, amacım sizi eleştirmek değildi. Bence yanlış hiç bir şey yapmadınız. Sonuçta şahsi tecrübenize dayanarak bizzat duyduğunuz farkı yazdınız. Ancak başkaları da haklı olarak kaynak yüksek çözünürlüklü olmadığı için böyle bir fark duyulamayacağını düşünmekte. Bu noktada olay çift kör deney ve kablo muhabbetiyle ciddi paralellik içermekte...

3 kişi bunu beğendi.
  2. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,871
    Hatayı bulup düzeltene kadar 4 kere okudum, ben farketmedim ki telefon farketsin :D

Google klavyesi kullanıyorum, kelime tahmini yerel Google kullanıcıları üzerinden geliştiği için bazen öyle tahminler çıkıyor ki "ne kadar sapık bir milletiz, 'ofis' kelimesinden son hep bunu mu yazmışlar" şeklinde düşündürüyor :b

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  3. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Hocam bu 720p 30fps bir videoyu, 4k 60fps'e convert etmek gibi bir şey. Orijinal boyutu 100MB iken artık 5gb oldu, ama gerçekten bu video 4k'mı ?

Bu forumun üyesi olan kimse bence youtube'dan müzik dinlememeli. Çok uygun fiyata Spotify Aile üyeliği bulunabilir. Müziğe verecek param yok benim diyorsanız, tor*** yada Spotify Cra**** kullanılabilir.

Hatta şu konuda Tİdal HİFİ aile üyeliği başlatmak için hali hazırda 3 kişi var. 2 kişi daha gelirse bu grubun içinde'de yer alabilirsiniz. Aylık 5-6tl, böyle bir servis için gerçekten para değil.

#23 PehliOne, 4 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Eylül 2018
  4. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    359
    Cevap vermeye gerek bile duymuyorum. Lütfen az araştırmsa yapıp yazınızı düzenleyin...

5. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Yazımın neresine katılmadığınızı anlamadım. Youtube'un aac 192Kbps'lik formatın'dan 1450Kbps flac'i nasıl elde etmeyi, olmayan veriyi nasıl yaratmayı planlıyorsunuz acaba ?

Bir örnek daha vereyim, 4K tv aldınız açtınız TRT'yi kaynak 1080p ama televizyonun upscale özelliği var ve çözünürlüğü 3840x2160 çevirip tam ekran görüntü sağlıyor. Teknik olarak o görüntüye 4k diyebiliriz, çözünürlük 3840x2160 olmuştur ama o gerçekten 4k mıdır ? Bitrate'da sesin çözünürlüğü olduğuna göre, 192kbps'i flac'e çevirerek 1450kbps yapabilirsiniz ama o gerçekten 1450kbps'midir ?

Bu tür download/convert/upscale programlarının yaptığı'da budur.

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    609
    Youtube'dan müzik dinlemeyi niye bu kadar alçaltıyorsunuz ki ? Benim çoğunluğu 24 bit kayıtlardan oluşan ciddi sayılabilecek bir flac format müzik arşivim var. Ancak Youtube'dan da müzik dinliyorum.

Niye dinliyorum ?

1-) Öyle ya da böyle ; Youtube'un , çoğunlukla görselliği de içeren ( eski eserleri de kapsayacak şekilde ) çok önemli evrensel bir müzik arşivi olması ,
    2-) Günümüzde bağımsız , kendi kısıtlı imkanları ile müzik yapan ancak diğer yayıncı mecralarda ( Tidal, Spotify vs. ) yer almak için uğraş vermek ve ayrıca müzik yapımcıları ile muhatap olmak istemeyen , gelecek vaat eden müzisyenler/gruplar için çok önemli bir kanal olması,

nedeniyle dinliyorum.

Youtube'u isabetli bir şekilde kullandığınız takdirde , hiç bir mecrada karşılaşamayacağınız ama zenginlik ve kalite açısından mükemmel düzeyde olan müzikleri dinlemeniz mümkündür. Yani müzik dinlemede çözünürlük elbette ki çok önemli bir parametredir ancak bu macerada tek başına yeterli bir sebep değildir. Meseleye bir de bu açıdan bakmanızı öneririm.

#26 MehmetB, 4 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Eylül 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  7. Heisenberg

Heisenberg
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu biraz kısa pantolon uzun pantolon olayına benziyor kısaltabilirsin ama uzatamazsın. Ama youtube keşfetmek için mükemmel bi ortam. Hatta benim için müzik=youtube diyebilirim.

8. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Fikrimizi'de söyleyemez olmuşuz yahu. :) Keşfetmeye lafım yok, ama bana tuhaf geldi bir audiophile formunda youtube'dan muzik dinlenmesi. Benim Youtube'dan en son videoları indirip mp3'e çevirdirip dinlediğim lise yılları idi. Daha sonra onları iTunes üzerinden satın almaya başladım. Daha sonra Spotify, tidal'in yükselişi ile satın almayi'da bırakıp stream etmeye başladım.

YouTube sonuçta bir müzik platformu değil ve müzik dinleme amacı ile kullanılmasını doğru bulmuyorum. Ha, keşfetmek için kullanırsin ama bugün youtube'da karşına çıkan müzik büyük ihtimal ile iTunes store yada Spotify'da mevcuttur. Benim %90 öyle oldu. 20'li yaşlardaki bağımsız, ufak edm producer'lari bile artık iTunes ve Spotify'da. Sadece YouTube'a müzik koyan yapımcılar'da genelde bazı sitelerde müziklerini satıyorlar yada free download linki veriyorlar. YouTube daha çok vitrin olarak kullanılıyor.

Neyse, isteyen istediği kaynaktan müzik dinlemekte özgür. Sadece ses ekipmanına binlerce TL harcayan insanların youtube dan müzik dinlemesi tuhaf geldi o kadar. :)

#28 PehliOne, 4 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Eylül 2018
  9. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Ülkede müzik pahalı olunca millet korsana yönelmiş

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    Çok yaşlanmışım yahu... Lise'de portatif CD playerlar yeni çıktıydı. Faniler ulaşamıyordu. Az parası olan dokunmatik autoreverse Sony Walkman anca... Evlerde pikap vardı zaten.

Nasipse bir gün Tidal olayına gireceğiz bakalım... Cem Karaca'nın Eyvah'ı var mı? İnternetteki korsan kopyaların dip sesi, pardon, dip gürültüsü bi acaip. Sanki arkada kedi girmiş bi trafo gibi gürültü var.

Yahu esprilerim bile eski... Kedi mi kaldı? Gemi var şimdi. Aynı gemideyik. Neyse...

Cem Karaca - Eyvah
    Dolly Dots - Trick of the eye
    ibo - Pala Remzi
    Dolly Parton - Tie our love
    Kim Wilde - Missing
    C C Catch - one night's not enough

Var mıdır bunları içeren bir streaming servisi? ibo olmasa da olur.

2 kişi bunu beğendi.
  11. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Bahsettiğiniz müzikler satın almak isterseniz iTunes TR Store, stream etmek isterseniz Spotift'da var. Birebir kontrol ettim aşağıya linklerini koyuyorum. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama dinlediğiniz müziklerin bir çoğu bayağı eski, hatta benim dünyada olmadığım zamanlara ait. :) Türkçe ağırlıklı müzik dinliyorsanız Tidal'ı tavsiye etmem. Zira yazdığınız şarkılardan yerli olanlarının hiç birini tidal'da bulamadım. Bugün iTunes Store'a müzik atmak youtube'a atmak kadar kolay ve bulunamayan "neredeyse" hiç bir müzik yok ve tanesi sadece 89 kuruş. Türkiye'de müzik pahalı falan değil.

1. https://itunes.apple.com/tr/album/kendim-ettim-kendim-buldum/655413108?i=655413319
    2. https://itunes.apple.com/tr/album/pala-remzi/731509853?i=731510262
    3. https://itunes.apple.com/tr/album/trick-of-the-eye/254219676?i=254219997
    4. https://itunes.apple.com/tr/album/tie-our-love-in-a-double-knot/282914852?i=282914926
    5. https://itunes.apple.com/tr/album/missing/708926716?i=708926735
    6. https://itunes.apple.com/tr/album/one-nights-not-enough-maxi-version/308694134?i=308694385

#31 PehliOne, 5 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    @PehliOne, çok teşekkürler. Gerçekten bunların hepsi Spotify da var mı?

3 sene önce yazın baktığımda çoğu yoktu.

Bir de, iTunes da 89 kuruş verince MP3 ve/veya FLAC harbiden bizim oluyor mu, yoksa DRM'li birşeyler mi veriyorlar?

Yaş olayına gelince, haddi zatında orta yaşlı sayılırım, mamafih evde benden 11 ve 12 yaş büyük iki erkek kardeş ile büyüyünce müzik zevkim ve dahi kelime haznem bi nesil öncesinden miras kaldı. :) Müzik zevkimin yüzeyselliğini seksenlere borçluyum... Gerçi günümüzde de aynı yüzeysellik devam ediyor, Doğu Avrupa eksik olmasın. Yé-yé'nin de yerini Kpop mu aldı nedir?

#32 zxc, 6 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Eylül 2018
  13. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Kusura bakmayın, burası bir audiophile forumu mu? Zira logosunun altında Kulaklık, Müzikçalar ve Hi-fi ekipman forumu yazıyor da... Eğer bir audiophile forumu ise, sadece müzik dinlemekten, onu da kaliteli dinlemekten hoşlanan benim üyeliğimi iptal etmem gerekecek.

Fikrinizi söylemenize kimsenin bir şey diyeceğini sanmıyorum ancak insanları Youtube'dan müzik dinliyor ve bunun kalitesini yükseltmenin yolunu arıyor diye küçümsemeniz yanlış (belki farkında değilsiniz yaptığınızın ama gereksiz bir elitizm yaparak ister istemez küçümsüyorsunuz). Herkes sizin gibi binlerce lira harcayamıyor olabilir ekipmanına, 0 - 50 USD arası kulaklık tavsiyesi başlığına bakarsanız, anlarsınız bunu.

Diğer tartışma konusuna gelirsek, hem Spotify, hem Tidal üyeliği olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki; Spotify daha geniş bir mecra olsa da Tidal henüz o kadar büyümedi. Dinlemek istediğim birçok albümü bulamıyorum Tidal'de. Dolayısıyla hala Youtube da bir müzik dinleme alternatifi olarak duruyor benim için.

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ozan Bey Audiophile ses seven (yani ses kalitesine önem veren) anlamına geliyor zaten. Ve evet bu forum audiophile ların bir araya geldiği Türkiye'de ki en geniş platform.

"Eğer bir audiophile forumu ise, sadece müzik dinlemekten, onu da kaliteli dinlemekten hoşlanan benim üyeliğimi iptal etmem gerekecek" cümlesi dolayısıyla çelişkili bir cümle, öyle değil mi?

Çünkü odyofiller zaten müziği kaliteli haliyle dinleyen insanlar oluyor, madem siz de müziği kaliteli dinlemekten hoşlanıyorsunuz sizin de kanınızda audiophile lık var demektir.

Youtube'dan müzik dinleme konusuna gelince, tabi ki dinlenebilir ama kimse Youtube'un odyofil seviyede ses kalitesi içerdiğini söyleyemez.

15. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Değerli @Chaturanga

Wikipedia diyor ki;
    "An audiophile is a person who is enthusiastic about high-fidelity sound reproduction. That is, an audiophile seeks to capture the experience of a live musical performance in a room with good acoustics, and reproduce it at home."

Kendimle çelişiyor gibi görünmemin sebebi sanırım ifadem. Demek istediğim şu;
    Benim yukarıdaki tanıma uygun bir arayışım, müzikten böyle bir beklentim yok. Bu yönde bir çabam da yok. En kaliteli müzik canlı müziktir, onu yeniden yaratmalıyım demiyorum. Var olan müziği daha iyi şartlarda dinlemek istiyorum diyorum.

Yine de burası bir odyofil forumu değil. Odyofillerin bir araya geldiği bir platform olması forumun tanımını bu yapmaz. Bu forumu oluşturan kişilerin arasında odyofil kişiler muhakkak ağırlıktadır (zira alternatifi neredeyse yok), ancak "casual" dinleyici de gelip bu forumdan fikir alıyor, fikir paylaşıyor, şarkı paylaşıyor vs.

Kendimi yinelemek istemem ama forumun logosunda burasının bir Kulaklık, Müzikçalar ve Hi-Fi Ekipman forumu olduğu yazıyor.

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ozan Bey, bir foruma odyofil forumu diyebilmemiz için illa adında odyofil ibaresinin bulunması mı gerekiyor?

Bu foruma odyofil forumu demedik diyelim peki bana gerçek bir odyofil forumu örneği verebilir misiniz? Vereceğiniz örnek odyofil forumuna sadece odyofiller mi giriyor diğer müzikseverlere kapalı mı oluyorlar?

Bu foruma kendisini odyofil olarak görmeyen ya da tanımlamayan insanların da rahatça ve daha yoğunlukla girebiliyor olması forumun odyofil forumu olmadığı anlamına gelmez.

Forumun şu andaki hali itibariyle daha çok müzik ekipmanlarına tavsiye alınan bir platform gibi görünüyor olması sizi yanıltıyor sanırım.

Forumun geçmiş konularını derinlemesine incelerseniz hangi seviyede cihazların incelendiğini, konuşulduğunu daha iyi görme imkanı olabilir.

17. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Evet 89 kuruş yada 1.45 (şarkıdan şarkıya değişiyor) verince müzik tamamen sizin oluyor. ITunes/Apple music 256kbps aac dosya veriyor/steam ediyor, Spotify ise 320kpbs mp3. Tercih sizin ister stream edin ister alin.

#37 PehliOne, 6 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Eylül 2018
  18. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Değerli @Chaturanga

Aslına bakarsanız, evet, adında ya da açıklamasında odyofil forumu ibaresi olması gerekiyor gerçekten de. Burada odyofillerin çoğunlukta olması ve bu konuların da tartışılıyor olması, burasının odyofillerin yoğun bir şekilde geldiği "Kulaklık, Müzikçalar ve Hi-fi Ekipman forumu olduğunu" gösterir sadece. Eğer siz forumu kuran kişiyseniz ve burayı odyofil forumu olsun diye kurduysanız, o başka. Zaten boşuna tartışıyoruz demektir.

Size neden gerçek bir odyofil örneği göstereyim ki? Tartışmanın konusu bu değil. Ben "dünyada böyle odyofil forumları var burası öyle bir yer değil" demedim.

Forumun bütün konularını inceleme vaktim yok ama gördüğüm kadarı ile her fiyat aralığından ekipmanların, her amaçla incelendiğini rahatlıkla görüyorum.

Neyse, bu tartışmayı daha fazla uzatmanın bir manası yok zira kişisel görüşlerimizle birbirimizi ikna etmeye çalışıyoruz.

İyi günler dilerim.

19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ozan Bey @OzanBc tartışmıyoruz zaten.

Bu foruma odyofil forumu denemiyorsa, odyofil forumu ne tür forumlara denir, tarif etmek ve örnek göstermek gibi bir yükümlülüğü dolaylı olarak kendinize siz yüklediniz :)

Biz bu foruma odyofil forumu diyoruz. Demememizi gerektirecek gereklilikler nedir bunu ancak sizin vereceğiniz örnekle kıyaslarsak öğrenebileceğiz.

Saygılar.
    Hayri.

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    AAC dosyası DRM içermiyor değil mi? Herhangi bir yazılım ile MP3 yapabiliyoruz yani.

Spotify öyle değil ama galiba değil mi?